Ta ostatnia niedziela handlowa. Za tydzień zakupów już nie zrobimy. Ale zakaz handlu w niedziele nie obowiązuje wszędzie

Czytaj dalej
Katarzyna Pachelska

Ta ostatnia niedziela handlowa. Za tydzień zakupów już nie zrobimy. Ale zakaz handlu w niedziele nie obowiązuje wszędzie

Katarzyna Pachelska

11 marca przypada pierwsza niedziela z zakazem handlu wg ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Większość sklepów będzie nieczynna, niektóre centra handlowe będą działać, a inne wydłużają godziny otwarcia w pozostałe dni.

Jak podaje Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, w wyniku zakazu handlu w niedziele zlikwidowanych zostanie od 25 do 60 tys. etatów i nastąpi redukcja zatrudnienia o ok. 10 proc. Według Business Centre Club, zakaz ma kosztować budżet państwa nawet 1,8 mld złotych rocznie z tytułu mniejszych wpływów podatkowych, a handel skurczy się o ponad 5 proc. Wszystko dlatego, że Polacy uwielbiają robić zakupy w weekend i niedziela to jeden z najlepszych, pod względem obrotów, dni w sklepach i lokalach znajdujących się w centrach handlowych.

Pracę mogą stracić przede wszystkim ci, którzy byli zatrudnieni dorywczo, w czasie weekendów, np. studenci czy renciści, dorabiający sobie w ten sposób.

KALENDARZ NIEDZIEL HANDLOWYCH I WOLNYCH 2018 I NA KOLEJNE LATA

Ci pracownicy branży handlowej, którzy zachowają pracę, zyskają jednak w tym roku aż 21 wolnych niedziel, choć nie wszyscy, bo ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele przewiduje aż 32 wyjątki od zakazu.

W niedziele bez handlu nie odpoczną pracownicy np. piekarni, kawiarni, restauracji, lodziarni, kwiaciarni, stacji benzynowych, aptek, punktów z pamiątkami i dewocjonaliami, placówek handlujących prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych czy sklepów w: hotelach, szpitalach i ośrodkach zdrowia, zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku, o ile ich szefowie zdecydują się otworzyć placówki właśnie w niedziele z zakazem handlu.

W dalszej części:

  • Wyjątki od ustawy, czyli gdzie zrobimy zakupy
  • Co się zmieni w piątki i soboty
  • Eksperyment w SCC

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Katarzyna Pachelska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.