Ta ostatnia niedziela handlowa. Za tydzień zakupów już nie zrobimy. Ale zakaz handlu w niedziele nie obowiązuje wszędzie

Czytaj dalej
Katarzyna Pachelska

Ta ostatnia niedziela handlowa. Za tydzień zakupów już nie zrobimy. Ale zakaz handlu w niedziele nie obowiązuje wszędzie

Katarzyna Pachelska

11 marca przypada pierwsza niedziela z zakazem handlu wg ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Większość sklepów będzie nieczynna, niektóre centra handlowe będą działać, a inne wydłużają godziny otwarcia w pozostałe dni.

Jak podaje Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, w wyniku zakazu handlu w niedziele zlikwidowanych zostanie od 25 do 60 tys. etatów i nastąpi redukcja zatrudnienia o ok. 10 proc. Według Business Centre Club, zakaz ma kosztować budżet państwa nawet 1,8 mld złotych rocznie z tytułu mniejszych wpływów podatkowych, a handel skurczy się o ponad 5 proc. Wszystko dlatego, że Polacy uwielbiają robić zakupy w weekend i niedziela to jeden z najlepszych, pod względem obrotów, dni w sklepach i lokalach znajdujących się w centrach handlowych.

Pracę mogą stracić przede wszystkim ci, którzy byli zatrudnieni dorywczo, w czasie weekendów, np. studenci czy renciści, dorabiający sobie w ten sposób.

KALENDARZ NIEDZIEL HANDLOWYCH I WOLNYCH 2018 I NA KOLEJNE LATA

Ci pracownicy branży handlowej, którzy zachowają pracę, zyskają jednak w tym roku aż 21 wolnych niedziel, choć nie wszyscy, bo ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele przewiduje aż 32 wyjątki od zakazu.

W niedziele bez handlu nie odpoczną pracownicy np. piekarni, kawiarni, restauracji, lodziarni, kwiaciarni, stacji benzynowych, aptek, punktów z pamiątkami i dewocjonaliami, placówek handlujących prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych czy sklepów w: hotelach, szpitalach i ośrodkach zdrowia, zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku, o ile ich szefowie zdecydują się otworzyć placówki właśnie w niedziele z zakazem handlu.

W dalszej części:

  • Wyjątki od ustawy, czyli gdzie zrobimy zakupy
  • Co się zmieni w piątki i soboty
  • Eksperyment w SCC

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Katarzyna Pachelska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.