Szukają do pracy na Dni Młodzieży [ZDJĘCIA, WIDEO]

Czytaj dalej
Fot. fot. Michał Gąciarz
Piotr Drabik

Szukają do pracy na Dni Młodzieży [ZDJĘCIA, WIDEO]

Piotr Drabik

ŚDM 2016. Podczas wizyty w Krakowie papieża i ponad miliona młodych katolików można dodatkowo zarobić nawet kilkaset złotych

Do rozpoczęcia Światowych Dni Młodzieży zostało tylko kilka dni, a wciąż brakuje ludzi do prac związanych z obsługą pielgrzymów. W internecie można znaleźć wiele ofert zatrudnienia na czas tego wydarzenia. Przedsiębiorcy szukają dodatkowych kelnerów, ochroniarzy, osób, które mogłyby sprzedawać pamiątki związane z ŚDM, naleśniki, frytki, pakować prowiant, wykładać towary na półkach.

Znacznie większe zapotrzebowanie na pracowników w branży gastronomicznej i hotelarskiej dostrzegają agencje pracy tymczasowej. Oceniają, że rąk do pracy przy obsłudze ŚDM ciągle brakuje. - Statystyki z początku czerwca pokazują, że z powodu braku chętnych do pracy na obiad w krakowskiej restauracji pielgrzym będzie musiał poczekać nawet cztery godziny - mówi Magdalena Zawadzka-Wojtaszek z agencji InterKadra.

WIDEO: Aplikacja mobilna na ŚDM. "Pielgrzymi mają wszystko w jednym miejscu"

Źródło: TVN24/x-news

Zarobki rzędu kilku tysięcy złotych oferuje firma sprzedająca okolicznościowe medaliki z logiem ŚDM. W jej ogłoszeniu czytamy, że ma pozwolenie od organizatorów spotkania młodych z papieżem na używanie znaku ŚDM.

- Jeden medalik wyceniamy na 10 złotych. Szukamy ludzi, którzy będą je rozprowadzać. Do ich kieszeni trafi procent od każdej sprzedanej sztuki - podkreśla pan Dawid, który poszukuje sprzedawców. Sporo zarobić można również na handlu chorągiewkami papieskimi. - Oferujemy je za cztery złote, a połowa z tej kwoty trafia do sprzedawcy. Na każdą osobę przewidzieliśmy tysiąc chorągiewek, za które można dostać dwa tysiące złotych - informuje pan Stanisław, który sam zamierza sprzedać pielgrzymom kilka tysięcy płóciennych chorągiewek. Dodaje, że udało mu się znaleźć już kilkudziesięciu chętnych handlowców.

Zdecydowanie najwięcej ofert pracy na czas ŚDM znajdziemy w gastronomii. Dla przykładu, przy pakowaniu i wydawaniu posiłków dla pielgrzymów można zarobić 12 zł za godzinę (na nocnej zmianie o 3 zł więcej). - Praca jest po 15 godzin na dobę, dwa dni z rzędu. Później można liczyć na dzień wolnego. Dlatego dla nas najważniejsza jest dyspozycyjność - tłumaczy przedstawicielka firmy kateringowej. W zamian daje umowę o dzieło obowiązującą do początku sierpnia.

Nie tylko kelnerzy i kucharze mogą liczyć na większy zarobek. Wśród ofert pracy na ŚDM jest też ochrona w galeriach handlowych (10 zł za godzinę i premia 50 zł za każde złapanie złodzieja). Na układaniu towarów w sklepach można zarobić 14 zł za godzinę pracy, a przy sprzątaniu toalet około sześciu złotych więcej.

Są też nietypowe oferty pracy, budzące kontrowersje. Taką jest sprzedaż pamiątkowych naklejek młodym katolikom, którzy tłumnie będą uczestniczyć w spotkaniu z papieżem.

- Wszystkim napotkanym pielgrzymom naklejamy serduszka z wizerunkiem Franciszka, czekając na ich datki do puszki - słyszymy od mężczyzny, który rekrutuje do „kwesty”. Wszystko wygląda, jak charytatywna zbiórka pieniędzy. A w rzeczywistości to dochodowy biznes. - Z mojego doświadczenia wynika, że w osiem godzin spokojnie można zarobić w ten sposób 150 zł - dodaje mężczyzna.

Specjaliści od rynku pracy zauważają wzrost liczby ofert pracy tymczasowej. - Wpływa na to również trwający sezon wakacyjny - komentuje Katarzyna Murdza z Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie. Nie ukrywa jednak, że tylko część osób zatrudnionych podczas ŚDM może liczyć po ich zakończeniu na stałą pracę. - Jednak nabyte przez nich doświadczenie na pewno zwiększa później ich możliwości na rynku pracy - dodaje Katarzyna Murdza.

Spadek liczby ofert pracy po wyjeździe miliona pielgrzymów ma być szczególnie dostrzegalny w gastronomii.

Piotr Drabik

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ff

zamyka miasto przed wjazdem ludzi spoza miasta to skad maja się wziąć ci pracownicy? Pielgrzymów zatrudnić pozostaje.

plus.dziennikpolski24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.