Iwona Krzywda

Szpital science-fiction. Do drużyny lekarzy dołączają roboty

Nowy szpital to także nowe technologie Fot. Agnieszka Diaków/Archiwum SU Nowy szpital to także nowe technologie
Iwona Krzywda

108 tys. m kw. Obszar odpowiadający powierzchni blisko trzech płyt krakowskiego Rynku Głównego, 15 boisk piłkarskich czy ponad 550 kortów tenisowych. Właśnie taką przestrzeń już niedługo dostaną do swojej dyspozycji pracownicy i pacjenci Szpitala Uniwersyteckiego.

Nowa siedziba placówki, która powstaje w Krakowie-Prokocimiu, będzie największym kompleksem medycznym w Polsce. Miejsce znajdzie tam 25 oddziałów, gdzie łącznie dla chorych przygotowano ponad tysiąc łóżek. Choć te stoją jeszcze w magazynach i do Prokocimia trafią dopiero w najbliższych miesiącach, spacerując po niemal gotowych budynkach, bez problemu można już sobie wyobrazić, jak diametralnie zmienią się warunki leczenia chorych, do tej pory przyjmowanych w zabytkowych obiektach w ścisłym centrum Krakowa.

W nowej siedzibie SU nie ma już mowy o ciasnych korytarzach, małych poczekalniach z kilkoma krzesłami czy wieloosobowych salach. Poszczególne skrzydła obiektów łączą przestronne hole, na oddziałach powstały wygodne dwuosobowe pokoje dla pacjentów wykończone w nowoczesnej kolorystyce, z łazienkami, klimatyzacją i bezprzewodową siecią internetową, zadbano także o miejsce na strefy wypoczynku, gdzie chorzy w komfortowych warunkach będą mogli spędzić czas z odwiedzającymi ich bliskimi.

Nowa jakość to jednak przede wszystkim innowacyjne technologie ułatwiające medykom ratowanie zdrowia i życia. Na potrzeby prokocimskiego kompleksu dyrekcja SU zakupiła ponad 10 tys. różnego rodzaju urządzeń medycznych. I sięgnęła po sprzęt z najwyższej półki, rodem niemal z lekarskiego science fiction. - To będzie najnowocześniejszy szpital w Polsce. Projektując go, połączyliśmy ze sobą unikalne rozwiązania technologiczne, opracowane na przestrzeni ostatnich lat. Wielu z nich nikt w naszym kraju albo nawet w Europie jeszcze nie stosuje - mówi Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego. - Jednym z naszych najważniejszych wyróżników jest robotyka chirurgiczna, na rozwój której mocno stawiamy - wskazuje.

Czy roboty zastąpią lekarzy?

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Iwona Krzywda

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.