Iwona Krzywda

Szpital science-fiction. Do drużyny lekarzy dołączają roboty

Nowy szpital to także nowe technologie Fot. Agnieszka Diaków/Archiwum SU Nowy szpital to także nowe technologie
Iwona Krzywda

108 tys. m kw. Obszar odpowiadający powierzchni blisko trzech płyt krakowskiego Rynku Głównego, 15 boisk piłkarskich czy ponad 550 kortów tenisowych. Właśnie taką przestrzeń już niedługo dostaną do swojej dyspozycji pracownicy i pacjenci Szpitala Uniwersyteckiego.

Nowa siedziba placówki, która powstaje w Krakowie-Prokocimiu, będzie największym kompleksem medycznym w Polsce. Miejsce znajdzie tam 25 oddziałów, gdzie łącznie dla chorych przygotowano ponad tysiąc łóżek. Choć te stoją jeszcze w magazynach i do Prokocimia trafią dopiero w najbliższych miesiącach, spacerując po niemal gotowych budynkach, bez problemu można już sobie wyobrazić, jak diametralnie zmienią się warunki leczenia chorych, do tej pory przyjmowanych w zabytkowych obiektach w ścisłym centrum Krakowa.

W nowej siedzibie SU nie ma już mowy o ciasnych korytarzach, małych poczekalniach z kilkoma krzesłami czy wieloosobowych salach. Poszczególne skrzydła obiektów łączą przestronne hole, na oddziałach powstały wygodne dwuosobowe pokoje dla pacjentów wykończone w nowoczesnej kolorystyce, z łazienkami, klimatyzacją i bezprzewodową siecią internetową, zadbano także o miejsce na strefy wypoczynku, gdzie chorzy w komfortowych warunkach będą mogli spędzić czas z odwiedzającymi ich bliskimi.

Nowa jakość to jednak przede wszystkim innowacyjne technologie ułatwiające medykom ratowanie zdrowia i życia. Na potrzeby prokocimskiego kompleksu dyrekcja SU zakupiła ponad 10 tys. różnego rodzaju urządzeń medycznych. I sięgnęła po sprzęt z najwyższej półki, rodem niemal z lekarskiego science fiction. - To będzie najnowocześniejszy szpital w Polsce. Projektując go, połączyliśmy ze sobą unikalne rozwiązania technologiczne, opracowane na przestrzeni ostatnich lat. Wielu z nich nikt w naszym kraju albo nawet w Europie jeszcze nie stosuje - mówi Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego. - Jednym z naszych najważniejszych wyróżników jest robotyka chirurgiczna, na rozwój której mocno stawiamy - wskazuje.

Czy roboty zastąpią lekarzy?

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Iwona Krzywda

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.