Szkoły dla pielgrzymów

Czytaj dalej
Fot. Fot. Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz

Szkoły dla pielgrzymów

Aleksander Gąciarz

Wydarzenie. Trwają przygotowania do przyjęcia uczestników Światowych Dni Młodzieży. W powiatach proszowickim i miechowskim liczba gości wyniesie kilkanaście tysięcy.

W dekanacie miechowskim spodziewanych jest 3,5 tysiąca pielgrzymów. Ci, dla których zabraknie miejsc w domach prywatnych, mogą liczyć na nocleg w obiektach użyteczności publicznej.

Jak informował niedawno komendant powiatowy PSP w Miechowie Grzegorz Kosiński, już przeprowadzono kontrole w 24 obiektach. Są to głównie szkoły. - Będą skontrolowane jeszcze m. in. Wszystkie dworce, główniejsze stacje kolejowe oraz stacje paliw przy krajowej „siódemce”. Na razie strona kościelna nie przekazała nam dodatkowych informacji, jednak jesteśmy w stałym kontakcie. Wykonujemy też inne, rutynowe działania, jakie powinno się podejmować podczas przygotowań do tak ważnego wydarzenia - mówił.

Autor: Joanna Urbaniec

Koordynatorem ŚDM z ramienia parafii miechowskiej jest ks. Robert Woszczycki. Parafialne Biuro ŚDM otwarte jest w środy w Domu Parafialnym w godz. 19 -20.

Kontrole obiektów wytypowanych jako potencjalne miejsca noclegowe, prowadzą na swoim terenie również strażacy z Proszowic, które znalazły się w tzw. IV strefie zakwaterowania. W tej chwili wygląda na to, że pielgrzymi będą mogli liczyć przede wszystkim na noclegi w szkołach. Inne obiekty często nie spełniają podstawowych wymogów. Większość strażnic OSP nie posiada pozwoleń na użytkowanie, a nawet jeżeli je ma, to ich właściciele nie potrafią tego udokumentować.

Weryfikacji nie przeszły pozytywnie również takie budynki jak Szkoła Podstawowa nr 1 w Proszowicach i Centrum Kultury i Wypoczynku. Zrezygnowano również z lokowania pielgrzymów w przedszkolu przy ul. Krakowskiej. Pozytywną opinię, choć z uwagami, strażacy wystawili natomiast hali sportowej.

Burmistrz Grzegorz Cichy nie ukrywa, że przyjęcie gości będzie sporym wyzwaniem, zwłaszcza, że ich liczba może być sporo wyższa niż początkowo zakładano. - Najpierw była mowa o 5,5 tysiąca osób. Teraz okazuje się, że mieszkańcy Krakowa nie są zbyt chętni na przyjęcie u siebie pielgrzymów i poszukuje się innych lokalizacji. W tej chwili mówi się o liczbie 8,7 tysiąca osób, które miałyby trafić na noclegi do dekanatu proszowickiego - mówi.

Kontrole od strony sanitarnej miejsc, w których będą przebywali pielgrzymi, zapowiadają również Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne. - Jeszcze nie zostały rozpoczęte. Oczekujemy na wytyczne, których spodziewamy się w tym miesiącu - mówi Katarzyna Bandoła, kierująca PSSE w Proszowicach. Jak wyjaśnia, kontrole inspektorów sanitarnych będą dotyczyły m. in. obecności bakterii typu legionella w ciepłej wodzie użytkowej. Kontrolerów należy się spodziewać również w lokalach gastronomicznych, w których będą się żywić pielgrzymi.

proszowicki@dziennik.krakow.pl

Aleksander Gąciarz

Komentarze

29
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

as

A ja mam pytanie co to za towarzystwo w chustach kolorowe po Miechowie biega ?

Abnegat

Precz z pielgrzymami!!!!
Precz z terrorystami!!!
Polska dla Polaków!!!

kij

Dobrze, że ja za to nie płace.

:)

Wzrośnie sprzedaż w sklepach, kondomy pójdą jak świeże bułeczki :) a jak nie to będzie przyrost naturalny :) i księża skorzystają bo będą chrzty :)

sikawkowy

młode uwielbiające sponsoring i szukające pracy

Anja

Po przeczytaniu tych wpisów dwa słowa do komentujących na tym forum: Nie chcesz to nie przyjmuj pielgrzymów, twoja sprawa, a bzdur nie pisz ! Nie lubisz kościoła to też twoja sprawa, nikt na siłę nie ciągnie cię ani do kościoła ani do tego abyś przyjął pielgrzymów. Rób to co lubisz - mało wiesz na ten temat a już gębę drzesz!!!

Szkoły

mają miejsca noclegowe, kuchnie, prysznice? I kto zapłaci za remonty po wizycie pielgrzymów?

noclegi

niech ksieza dadza przyklad i przyjma pielgrzymow na plebanie juz dosc wyciagania reki owszystko do zwyklych mieszkancow ,ksieza zadnej poslugi kaplanskiej nie udziela za darmo ,chyba ze zaplaca za to ze ktos nocuje pielgrzymow

Podatnik

Światowe Dni Młodzieży- jak nazwa wskazuje powinna być na nich młodzież. To kategoria społeczna osób od ok.13 lat do około 21 lat. Są to osoby nie pracujące, mogą więc mieć pewne ulgi; darmowe bilety, tańsze zakwaterowanie, itd. Z tego co czytam na ŚDM będą osoby po 30 lat i więcej. Czy osobom pracującym, powinniśmy fundować darmowy pobyt? (darmowe zakwaterowanie, przejazd, itd.)

Dociekliwy

Każdy pielgrzym wykupuje "pakiet pielgrzyma" i ma tam opłacony nocleg. Co się dzieje z tą kasą, czemu nie trafia do domów które przyjmują pielgrzymów?

plus.dziennikpolski24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.