Światowy Dzień Udaru Mózgu. Liczy się czas, chodzi o ludzkie życie

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Dorota Dejmek

Światowy Dzień Udaru Mózgu. Liczy się czas, chodzi o ludzkie życie

Dorota Dejmek

Światowy Dzień Udaru Mózgu. Rocznie 80 tysięcy Polaków doświadcza niedokrwiennego udaru mózgu. W chwili obecnej bardzo istotne znaczenie ma uruchomienie Regionalnych Systemów Leczenia Chorych z Udarem Mózgu na bazie istniejących Sieci Oddziałów Udarowych

Rocznie 80 tys. Polaków doświadcza niedokrwiennego udaru mózgu, który jest trzecią co do częstości przyczyną zgonu i najważniejszą przyczyną niesprawności osób dorosłych. Połowa chorych, którzy przeżyją, zmaga się z niedowładami, zaburzeniami mowy i innych funkcji. Większość z nich musi być otoczona całodobową opieką, dotyczącą codziennych czynności lub wielomiesięczną rehabilitacją. Oznacza to obciążenie dla rodzin i systemu opieki zdrowotnej. W związku ze Światowym Dniem Udaru Mózgu, obchodzonym 29 października, Polskie Towarzystwo Neurologiczne apeluje do ministra zdrowia o równy dostęp do nowoczesnego leczenia najcięższych postaci niedokrwiennego udaru mózgu.

Udar niedokrwienny

Udar mózgu może być wynikiem zmniejszenia dopływu krwi do mózgu - mówimy wtedy o udarze niedokrwiennym. Udary niedokrwienne występują u ok. 90 proc. pacjentów. Udar może być także wynikiem uszkodzenia mózgu przez krwotok - udar krwotoczny to konsekwencja pęknięcia naczynia mózgowego. W połowie przypadków krwotok powoduje śmierć. To choroba, na którą nie ma leku, bardzo dramatyczna w swoim przebiegu. Na szczęście nie jest tak częsta, stanowi 10 proc. wszystkich udarów.

W udarze niedokrwiennym przepływ krwi blokuje zakrzep w naczyniu krwionośnym, który zamyka jego światło. Zakrzep powstaje najczęściej w nieprawidłowo działającym sercu lub w zniszczonych przez miażdżycę naczyniach krwionośnych. Brak dopływu krwi prowadzi do odcięcia komórek nerwowych mózgu od tlenu i odżywiania, a w następstwie do ich obumarcia. Obszar niedokrwienia zależy od wielkości zablokowanego naczynia. W przypadku zamknięcia największych naczyń, konsekwencją może być utrata mowy, możliwości poruszania się, a w ciężkich przypadkach nawet śmierć.

Czytaj więcej:

  • Trombektomia 
  • Sprawny mózg

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Dorota Dejmek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.