Światowy Dzień Udaru Mózgu. Liczy się czas, chodzi o ludzkie życie

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Dorota Dejmek

Światowy Dzień Udaru Mózgu. Liczy się czas, chodzi o ludzkie życie

Dorota Dejmek

Światowy Dzień Udaru Mózgu. Rocznie 80 tysięcy Polaków doświadcza niedokrwiennego udaru mózgu. W chwili obecnej bardzo istotne znaczenie ma uruchomienie Regionalnych Systemów Leczenia Chorych z Udarem Mózgu na bazie istniejących Sieci Oddziałów Udarowych

Rocznie 80 tys. Polaków doświadcza niedokrwiennego udaru mózgu, który jest trzecią co do częstości przyczyną zgonu i najważniejszą przyczyną niesprawności osób dorosłych. Połowa chorych, którzy przeżyją, zmaga się z niedowładami, zaburzeniami mowy i innych funkcji. Większość z nich musi być otoczona całodobową opieką, dotyczącą codziennych czynności lub wielomiesięczną rehabilitacją. Oznacza to obciążenie dla rodzin i systemu opieki zdrowotnej. W związku ze Światowym Dniem Udaru Mózgu, obchodzonym 29 października, Polskie Towarzystwo Neurologiczne apeluje do ministra zdrowia o równy dostęp do nowoczesnego leczenia najcięższych postaci niedokrwiennego udaru mózgu.

Udar niedokrwienny

Udar mózgu może być wynikiem zmniejszenia dopływu krwi do mózgu - mówimy wtedy o udarze niedokrwiennym. Udary niedokrwienne występują u ok. 90 proc. pacjentów. Udar może być także wynikiem uszkodzenia mózgu przez krwotok - udar krwotoczny to konsekwencja pęknięcia naczynia mózgowego. W połowie przypadków krwotok powoduje śmierć. To choroba, na którą nie ma leku, bardzo dramatyczna w swoim przebiegu. Na szczęście nie jest tak częsta, stanowi 10 proc. wszystkich udarów.

W udarze niedokrwiennym przepływ krwi blokuje zakrzep w naczyniu krwionośnym, który zamyka jego światło. Zakrzep powstaje najczęściej w nieprawidłowo działającym sercu lub w zniszczonych przez miażdżycę naczyniach krwionośnych. Brak dopływu krwi prowadzi do odcięcia komórek nerwowych mózgu od tlenu i odżywiania, a w następstwie do ich obumarcia. Obszar niedokrwienia zależy od wielkości zablokowanego naczynia. W przypadku zamknięcia największych naczyń, konsekwencją może być utrata mowy, możliwości poruszania się, a w ciężkich przypadkach nawet śmierć.

Czytaj więcej:

  • Trombektomia 
  • Sprawny mózg

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Dorota Dejmek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.