Dorota Dejmek

Światowy Dzień Gruźlicy. Cel to prace nad nowymi terapiami

Chory na gruźlicę wydala prątki nie tylko w trakcie kaszlu, ale i także w trakcie odkrztuszania, kichania czy mówienia Fot. Diego Vito Cervo/123RF Chory na gruźlicę wydala prątki nie tylko w trakcie kaszlu, ale i także w trakcie odkrztuszania, kichania czy mówienia
Dorota Dejmek

24 marca 1882 roku niemiecki uczony Robert Koch opublikował wyniki swoich badań nad prątkiem gruźlicy - bakterii odpowiedzialnej za chorobę, która dziesiątkowała mieszkańców Europy. Dziś postęp medycyny pozwolił na znaczne jej opanowanie.

Gruźlica to choroba zakaźna, powodowana przez zakażenie prątkami gruźlicy. Najczęściej zajmuje płuca. Często przebiega podstępnie i skąpoobjawowo.

Najczęstszą drogą zakażenia prątkiem gruźlicy jest droga inhalacyjna, a głównym źródłem zakażenia są chorzy prątkujący, czyli aktywnie wydalający prątki wraz z wydzieliną z dróg oddechowych. Chory na gruźlicę wydala prątki nie tylko w trakcie kaszlu, ale i także w trakcie odkrztuszania, kichania czy mówienia. Jeden chory aktywnie prątkujący może zakazić w ciągu roku ok. 15 osób.

Epidemiologia

Jak podaje prof. Maria Korzeniewska-Koseła, pulmonolog z Zakładu Epidemiologii i Organizacji Walki z Gruźlicą Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc, według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia w 2017 r. na gruźlicę zachorowało 10 mln osób na świecie: 5,8 mln mężczyzn, 3,2 mln kobiet i milion dzieci.

Dwie trzecie chorych na gruźlicę na świecie to mieszkańcy ośmiu krajów (Indie, Chiny, Indonezja, Filipiny, Pakistan, Nigeria, Bangladesz, RPA). 9 proc. chorych na gruźlicę było zakażonych HIV. 70 proc. wszystkich chorych na gruźlicę i zakażonych HIV to mieszkańcy Afryki. Z badań przeprowadzonych przez Światową Organizację Zdrowia wynika, że utajone zakażenie bakterią wywołującą gruźlicę występuje u blisko 1/3 światowej populacji. Statystycznie, jedna na dziesięć z tych osób zachoruje.

W dalszej części tekstu:

  • Jakie są czynniki ryzyka przejścia utajonego zakażenia prątkiem gruźlicy w aktywną chorobę?
  • Ile osób w Polsce choruje na gruźlicę?

 

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Dorota Dejmek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.