Dorota Dejmek

Światowy Dzień AIDS. Pacjent już wie, że HIV to nie wyrok

Ręce w górę za profilaktyką HIV to hasło Światowego Dnia AIDS Fot. Fot. 123RF Ręce w górę za profilaktyką HIV to hasło Światowego Dnia AIDS
Dorota Dejmek

Wczesne rozpoznanie zakażenia wirusem HIV daje szansę, by prowadzić normalne życie do późnej starości - pracować, zakładać rodziny i mieć zdrowe potomstwo. Obecnie w Polsce dostępne jest leczenie najnowszymi preparatami.

Ręce w górę za profilaktyką HIV - tak brzmi hasło tegorocznego Światowego Dnia AIDS, obchodzonego 1 grudnia od 1988 r. z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na walkę z AIDS oraz uwrażliwienie na los osób chorych i zakażonych HIV.

- Z okazji Światowego Dnia AIDS, czerwonymi kokardkami z napisem „Razem przeciw HIV” chcemy zwrócić uwagę na ciągle groźny problem HIV i AIDS, pokazać solidarność z osobami zakażonymi oraz zachęcić wszystkich do testowania się w kierunku zakażenia - mówi Mateusz Liwski z Polskiej Fundacji Pomocy Humanitarnej „Res Humanae”, która zorganizowała świetlny happening w kilku polskich miastach, m.in. w Krakowie również w dniach poprzedzających 1 grudnia, czyli podczas Europejskiego Tygodnia Testowania na HIV.

- W Polsce HIV niemal praktycznie już nie zabija, minister zdrowia w ramach Narodowego Programu Zdrowotnego zapewnia zakażonym nowoczesne, skuteczne i bezpieczne leki, ale leczyć się można tylko wiedząc o chorobie.

Więcej zakażeń

Dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny pokazują jasno, że epidemia HIV nie została jeszcze pokonana. Liczba nowo wykrytych zakażeń HIV w Polsce rośnie. Od roku 1985, kiedy wdrożono badania, odnotowano ponad 23 tys. zakażeń. Tylko w 2017 roku - aż 1526.

W dalszej części tekstu:

  • Na czym polega leczenie HIV?
  • Co jest ważne dla osób żyjących z tą chorobą?
  • Jakie są skutki uboczne terapii?

 

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Dorota Dejmek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.