Dorota Dejmek

Światowy Dzień AIDS. Pacjent już wie, że HIV to nie wyrok

Ręce w górę za profilaktyką HIV to hasło Światowego Dnia AIDS Fot. Fot. 123RF Ręce w górę za profilaktyką HIV to hasło Światowego Dnia AIDS
Dorota Dejmek

Wczesne rozpoznanie zakażenia wirusem HIV daje szansę, by prowadzić normalne życie do późnej starości - pracować, zakładać rodziny i mieć zdrowe potomstwo. Obecnie w Polsce dostępne jest leczenie najnowszymi preparatami.

Ręce w górę za profilaktyką HIV - tak brzmi hasło tegorocznego Światowego Dnia AIDS, obchodzonego 1 grudnia od 1988 r. z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na walkę z AIDS oraz uwrażliwienie na los osób chorych i zakażonych HIV.

- Z okazji Światowego Dnia AIDS, czerwonymi kokardkami z napisem „Razem przeciw HIV” chcemy zwrócić uwagę na ciągle groźny problem HIV i AIDS, pokazać solidarność z osobami zakażonymi oraz zachęcić wszystkich do testowania się w kierunku zakażenia - mówi Mateusz Liwski z Polskiej Fundacji Pomocy Humanitarnej „Res Humanae”, która zorganizowała świetlny happening w kilku polskich miastach, m.in. w Krakowie również w dniach poprzedzających 1 grudnia, czyli podczas Europejskiego Tygodnia Testowania na HIV.

- W Polsce HIV niemal praktycznie już nie zabija, minister zdrowia w ramach Narodowego Programu Zdrowotnego zapewnia zakażonym nowoczesne, skuteczne i bezpieczne leki, ale leczyć się można tylko wiedząc o chorobie.

Więcej zakażeń

Dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny pokazują jasno, że epidemia HIV nie została jeszcze pokonana. Liczba nowo wykrytych zakażeń HIV w Polsce rośnie. Od roku 1985, kiedy wdrożono badania, odnotowano ponad 23 tys. zakażeń. Tylko w 2017 roku - aż 1526.

W dalszej części tekstu:

  • Na czym polega leczenie HIV?
  • Co jest ważne dla osób żyjących z tą chorobą?
  • Jakie są skutki uboczne terapii?

 

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Dorota Dejmek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.