Grażyna Starzak

Światowe Dni Młodzieży. Z historią Polski w plecaku

Grażyna Starzak

Pielgrzymi, którzy latem przybędą do Krakowa przeczytają książkę przedstawiającą 1050 lat państwowości polskiej. Jeden z rozdziałów opowiada o chrzcie Mieszka I

W plecaku pielgrzyma”, który otrzymają uczestnicy Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 będzie książeczka na temat historii Polski. Nasze dzieje zostaną przedstawione tak, by podkreślić wpływ tradycji chrześcijańskiej na ukształtowanie się narodu i jego dalsze losy. Bogato ilustrowana broszura jest właśnie tłumaczona na 9 oficjalnych języków ŚDM. To pierwsza tego typu inicjatywa w historii ŚDM.

Książeczka będzie wydana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Instytut Pamięci Narodowej. - Światowe Dni Młodzieży w Krakowie to znakomita okazja do przedstawienia historii Polski, zwłaszcza, że w tym roku obchodzimy 1050 rocznicę chrztu - podkreśla Jan Dziedziczak, sekretarz stanu w tym resorcie. „To dobry pomysł” - twierdzą specjaliści od turystyki religijnej.

Okazuje się, bowiem, że na ŚDM przybywają również osoby poszukujące i niewierzące, które chcą poznać dany kraj, jego historię i kulturę. Poza tym, należy przypuszczać, że większość uczestników nigdy wcześniej nie była w naszym kraju. Z badań prowadzonych przez pracowników Zespołu Geografii Religii UJ wynika, że aż 87 proc. osób przybyło na Światowe Dni Młodzieży w Rio de Janeiro po raz pierwszy, a 80 proc. młodych przybyło pierwszy raz do Madrytu. Dlatego, tak ważne jest by oprócz dobrej organizacji, organizatorzy potrafili w atrakcyjny sposób przedstawić kraj i miasto, które jest gospodarzem ŚDM. Temu celowi ma służyć wspomniana wyżej publikacja.

Książeczka, opisująca dzieje Polski, jest podzielona na dwie części. Pierwsza poświęcona została historii XX w. Napisał ją dr Łukasz Kamiński, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.


Autor: Joanna Urbaniec

Za przedstawienie wcześniejszych dziejów naszej ojczyzny odpowiedzialny był dr Maciej Korkuć, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Krakowie. Warto wspomnieć, że to właśnie krakowski IPN, jako pierwszy wysunął pomysł zapoznania pielgrzymów z historią Polski. Już rok temu jego dyrektor dr Marek Lasota rozmawiał o tym z metropolitą krakowskim kard. Stanisławem Dziwiszem, który jest jednym z recenzentów broszury. - ŚDM to głównie przeżycie religijne, ale też okazja dla młodych ludzi z całego świata do spotkania z nieznanym sobie krajem. Dlatego chcemy pielgrzymom pokazać

bardzo ważne fakty

z historii Polski, zwłaszcza w roku 1050-lecia polskiej państwowości i przyjęcia chrztu przez Mieszka I - wyjaśnia dr Lasota.

MSZ zasugerowało autorom, by w tekście publikacji przedstawili naszą historię zwracając uwagę na rolę tradycji chrześcijańskiej, począwszy od chrztu Polski poprzez historię świętych, którzy byli i są znakiem łączności naszego kraju z Europą. Wśród świętych poczesne miejsce zajmuje postać Jana Pawła II, jednego z patronów ŚDM. Ministerstwu zależało też, by w tej książeczce znalazł odzwierciedlenie dramatyzm naszych XX-wiecznych dziejów.

- Jest to, ogólnie mówiąc, opowieść o historii Polski od najdawniejszych czasów, ale szczególny nacisk położony został na okres II wojny światowej i walce Polaków z komunizmem. Doszliśmy do wniosku, że te fakty z naszej historii są za mało znane a powinny być znane - wyjaśnia dr Maciej Korkuć. Twierdzi też, że publikacja będzie spełniać funkcje czysto informacyjne.

Broszurę mają dostać nie tylko pielgrzymi, ale również dziennikarze relacjonujący ŚDM, hierarchowie i dyplomaci, którzy przyjadą z tej okazji do Polski, a także inni goście z zagranicy.

Publikację czytał już kard. Stanisław Dziwisz. Metropolita krakowski jest bardzo zadowolony z tej inicjatywy. - Światowe Dni Młodzieży w Krakowie odbywają się w 2016r. W tym samym czasie Kościół w naszej Ojczyźnie świętuje jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski. W ten oto sposób przeszłość spotka się z przyszłością, tradycja ze współczesnością. Sięgając początków Kościoła w Polsce i otwierając się na to, co nowe, mamy szansę odkryć ponownie korzenie, z jakich wyrosła wiara na ziemiach polskich. Ukazując zaś młodym jej wielowiekowe dzieje i stawiając za wzór świadków: świętych i męczenników - możemy ożywić w sobie odpowiedzialność i troskę o kształt wiary i jej miejsce w przyszłości - mówi kard. Dziwisz.

Metropolita krakowski podkreśla, że Światowe Dni Młodzieży stwarzają platformę do wymiany

„szczególnych darów”

- Polska może się wymienić doświadczaniem Ewangelii od 1050 lat, zaś Kraków może dzielić się skarbem swojej kultury, jej ciągłości, to tu ukształtowało się życie papieża, które zmieniło świat - zaznacza kard. Dziwisz, przypominając, że diecezja krakowska, która znalazła się w ustanowionej w 1000 roku metropolii gnieźnieńskiej, w krótkim czasie stała się jedną z największych w Europie.

Biskup Grzegorz Ryś, autor cenionych publikacji na temat historii Kościoła Krakowskiego wylicza, że do końca XII w. w diecezji krakowskiej powstało aż 250 parafii. Dlatego też reakcja pogańska, jaka dotknęła Polskę w latach 30. XI stulecia, uderzyła w Małopolskę w o wiele mniejszym stopniu niż np. w metropolitalne Gniezno czy stołeczny Poznań. Dlatego też żyjący w latach 1038-1054 książę Kazimierz Odnowiciel, przystępując do odbudowy państwa, właśnie Kraków obrał za swą nową stolicę.

Nieprzypadkowo, oficjalne powitanie papieża Franciszka, który 27 lipca br. przybędzie do Polski z okazji Światowych Dni Młodzieży, odbędzie się na Wzgórzu Wawelskim.

W komnatach królewskich lub na dziedzińcu wawelskiego zamku - w zależności od pogody - papież spotka się z prezydentem RP, rządem i przedstawicielami polskiego parlamentu. Potem, w katedrze wawelskiej z biskupami z konferencji Episkopatu Polski. Wchodząc do katedry Franciszek zatrzyma się przy konfesji św. Stanisława. Gospodarz katedry - kard. Stanisław Dziwisz przedstawi papieżowi losy biskupa-męczennika i powie, czym dla Polaków, krakowian jest ta świątynia i czym była dla św. Jana Pawła II.

Stanisław Dziedzic, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu m. Krakowa, autor książki „Kraków to jest wielka rzecz” nie jest zdziwiony, że

pielgrzymka papieża

do Polski rozpoczyna się na Wawelu. - Od średniowiecza funkcja tej świątyni - biskupiej i królewskiej zarazem była niezwykła, bo w świadomości Polaków katedra wawelska była i jest świątynią narodową, miejscem najprzedniejszym ze wszystkich miejsc w Polsce.

Stanisław Dziedzic podkreśla, że już w okresie panowania pierwszych Piastów katedra wawelska obok funkcji kościoła biskupiego zaczęła na coraz większa skalę pełnić ważną rolę w życiu państwa i dynastii, jako miejsce uroczystości państwowych i kościelnych, a z czasem zasadnicze miejsce koronacji i pochówków królewskich.

Katedra na Wawelu od wieków była też ważnym miejscem, do którego przez wieki pielgrzymowali pątnicy. - Tradycje Krakowa, jako ośrodka pielgrzymkowego sięgają XII stulecia - przyznaje prof. Antoni Jackowski, wybitny geograf, znawca turystyki pielgrzymkowej. - Nowa epoka w dziejach pielgrzymek krakowskich wiąże się zaś przede wszystkim z sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach i sanktuarium św. Jana Pawła II - dodaje prof. Jackowski.

Do obu łagiewnickich sanktuariów pielgrzymować będą w tym roku papież Franciszek i uczestnicy Światowych Dni Młodzieży. W łagiewnickiej bazylice papież przejdzie przez Drzwi Miłosierdzia i odprawi Mszę św. W czasie tego, ale także innych nabożeństw z udziałem papieża płonąć będą świece, które zostały poświęcone 28 listopada ub. roku w czasie inauguracji obchodów 1050-lecia Chrztu Polski. Świece, będące znakiem obchodzonego jubileuszu, są we wszystkich polskich świątyniach. - Płomień to znak zjednoczenia narodu w modlitwie, wdzięczności za łaskę wiary i prośby o rozpalenie ducha apostolstwa - wyjaśnia ks. Szymon Stułkowski, sekretarz Komisji Duszpasterstwa KEP.

Nawiązaniem do 1050 rocznicy chrztu Polski będzie też program ostatniego dnia Światowych Dni Młodzieży. W czasie Mszy św. wieńczącej to wydarzenie, którą 31 lipca odprawi papież w Brzegach koło Wieliczki, młodzież dokona uroczystego odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych.

„Kraków - Nowa Huta. Enter”

Krakowski oddział IPN przygotowuje dla pielgrzymów także drugą publikację: „Kraków - Nowa Huta. Enter”. Ukaże się ona w języku polskim, angielskim i hiszpańskim. Będzie to poszerzona wersja broszury przygotowywanej dla szkół w ramach projektu „Nowa Huta - Miasto Pracy i Walki Pamięci i „Solidarności”. Projekt ten zrealizowano we współpracy z samorządowcami, naukowcami i opozycjonistami z czasów PRL. Broszura przybliży pielgrzymom specyfikę Nowej Huty, której dzieje są obrazem przemian ideologicznych, społecznych i gospodarczych XX wieku. Publikacja będzie wzbogacona informacjami o roli Krakowa w Europie, o wydarzeniach II wojny światowej i zmianach na arenie międzynarodowej po 1945 r.

Grażyna Starzak

Komentarze

2
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

przytomny

Od 1050 lat już Polska śpi.
Kiedy jej trucizny dano.
z Watykanu !

Od 1050 lat jak u chochoła,
Ze słomy,
W uszach Polski dudnią ino dzwony !

Dzwony Watykanu, ogłuszyły,
Ogłupiły,
Dumny, wielki kiedyś Polski Lud !

Jak ćma bez rozumu,
Od już ponad 1000 lat,
Polska topi się,
W ogniu Watykańskich świec !

Polsko obudz się !
Pierwej Polską byłaś,
Nim na kolana,
Przed Watykan Cię rzucono !

Nie śpij przed ołtarzem obłudy.
Zbudz się i walcz o Siebie Samą.
Nim lepki letarg świętości,
W popiół Cię zamieni – Polsko !

Pierwej byłaś Polską..
Dzisiaj też Polską musisz być
By Twój Polski Lud,
Ojczyznę i dom w Tobie miał.

Odrzuć gusła, zabobony.,
Stań na nogi – Polsko !

szxx

O jo jo - brakuje jeszcze 100 młodych frajerów którzy złożą ofiarę pieniężną kardynałowi Kapciowemu. I będą rozdawać książeczkę napisaną przez Antoniego Smoleńskiego i Jarosława Mściwego

plus.dziennikpolski24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.