Światowe Dni Młodzieży 2016. W Krakowie już zaczyna brakować miejsc na ŚDM

Czytaj dalej
Fot. Adam Wojnar
Paulina Szymczewska

Światowe Dni Młodzieży 2016. W Krakowie już zaczyna brakować miejsc na ŚDM

Paulina Szymczewska

Światowe Dni Młodzieży 2016. Baza noclegowa. W tańszych hostelach i pensjonatach, a także w schroniskach młodzieżowych próżno szukać wolnych pokoi. Organizatorzy ŚDM radzą, by nie szukać noclegu na własną rękę, bo wiąże się to z ryzykiem, że albo tego noclegu nie znajdziemy, albo sporo przepłacimy.

Światowe Dni Młodzieży 2016
„Niestety, nie mamy miejsc”, „Wszystko zarezerwowane już od zeszłego roku”, „Proszę szukać gdzie indziej, ale na pewno będzie z tym problem” – takie odpowiedzi słyszą osoby, które dzwonią do krakowskich hosteli czy pensjonatów, poszukując miejsc noclegowych na przyszłoroczne Światowe Dni Młodzieży.

Autor: Joanna Urbaniec

– Kilka dni temu wraz z koleżanką szukałyśmy noclegu w Krakowie. Stworzyłyśmy sobie długą listę niedrogich miejsc noclegowych i zaczęłyśmy dzwonić. Ku naszemu zdumieniu wszędzie nam odmawiano, a gdy w końcu w jednym pensjonacie powiedzieli, że mają wolne łóżka, to zażyczyli sobie 500 zł od osoby – skarży się licealistka Basia z Sieradza.

Sprawdziliśmy. Rzeczywiście, choć do Światowych Dni Młodzieży pozostał jeszcze ponad rok, w Krakowie zaczyna już brakować miejsc noclegowych, zwłaszcza w tańszych hoste­lach i pensjonatach. Także w schroniskach młodzieżowych próżno szukać wolnych pokoi.

– Ludzie wciąż do nas dzwonią (także z zagranicy), ale musimy odmawiać, bo wszystko mamy zarezerwowane już od zeszłego roku – przyznaje pracownik schroniska młodzieżowego PTSM przy ul. Oleandry. – U nas też cały budynek jest już zarezerwowany – mówią w schronisku przy ul. Grochowej.

Jeśli chodzi o hostele i pensjonaty, to większość odmawia, bo nie dysponuje już wolnymi łóżkami, gdzieniegdzie można z kolei usłyszeć, że rezerwacja na lipiec przyszłego roku nie jest jeszcze prowadzona.

– Może być walka na ceny – komentuje pracownica jednego z krakowskich biur podróży (pragnąca zachować anonimowość). Jej zdaniem niektóre hostele czekają z przyjmowaniem rezerwacji, bo liczą, że więcej zarobią na zdesperowanych pielgrzymach, którzy będą szukać noclegu na ostatnią chwilę.

Do dyspozycji pielgrzymów pozostają jeszcze m.in. droższe hotele i apartamenty, a także kempingi. – Jeśli ktoś szuka noclegu na własną rękę, bo chce przyjechać na Światowe Dni Młodzieży indywidualnie, a nie w zorganizowanej grupie, to lepiej niech się pospieszy, bo za chwilę już nic nie znajdzie – radzą w schronisku przy ul. Oleandry.

Magdalena Dobrzyniak z komitetu organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży 2016 przyznaje, że w Krakowie rzeczywiście może już brakować miejsc noclegowych dla indywidualnych pielgrzymów. – Jeśli tak jest, to m.in. dlatego, że te miejsca są już zarezerwowane przez nas, znajdują się w naszej bazie noclegowej – wyjaśnia Magdalena Dobrzyniak.

Zapewnia jednocześnie, że ta baza jest stale aktualizowana. Natomiast pod koniec lipca na stronie in­ter­ne­towej komitetu organizacyjnego ŚDM (www.krakow2016.com) zostanie uruchomiony specjalny system rejestracyjny. – Grupy pielgrzymów, które zgłoszą się do nas i zarejestrują w systemie, na pewno nie będą miały problemów z noclegiem. Gwarantujemy te noclegi, m.in. w szkołach, na polach namiotowych, u rodzin, w akademikach itp. – wymienia Magdalena Dobrzyniak.

Odradza ona szukanie noclegu na własną rękę, bo wiąże się to z ryzykiem, że tego noclegu się nie znajdzie, a jeśli nawet – to się przepłaci. – Pielgrzymom, którzy wybierają się do Krakowa na ŚDM, radzę zgłosić się do centrum koordynacyjnego w swojej diecezji (w każdej są) i dołączyć do zorganizowanej grupy. To najprostszy i najpewniejszy sposób na zagwarantowanie sobie miejsca noclegowego – mówi Magdalena Dobrzyniak.

Także urzędnicy z krakowskiego magistratu przestrzegają, by nie szukać noclegów na Światowe Dni Młodzieży na własną rękę, lecz załatwić to np. przez swoją parafię.

– Dla zorganizowanych grup pielgrzymów miejsc na pewno nie zabraknie. Wszystko jest pod kontrolą – zapewnia Filip Szatanik, zastępca dyrektora biura prasowego w Urzędzie Miasta Krakowa.

Magistrat w porozumieniu z komitetem ŚDM przygotowuje odpowiednią liczbę miejsc noclegowych w szkołach. – Zostanie ich zapewnionych tyle, ile będzie potrzebne – deklaruje Filip Szatanik.

paulina.szymczewska@dziennik.krakow.pl

Paulina Szymczewska

Komentarze

7
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Biuro Rezerwacji Warszawa

Mamy jeszcze ponad 20 pokoi w 4 gwiazdkowym hotelu w Krakowie zainteresowanych ofertą prosimy o kontakt PBI Hotels Polska Warszawa tel. 22 6373261 info@pbihotels.pl

Jasinski

www.noclegi-sdm.pl Pole namiotowe

Wolne Miejsca Noclegowe Na Światowe Dni Młodzieży Okolice Krakowa

Wolne Miejsca Noclegowe Na Światowe Dni Młodzieży Okolice Krakowa
Igołomia Dom Weselny Pod Kasztanami.
Dom Weselny Pod Kasztanami
Igołomia 294
32-126 Igołomia Wawrzeńczyce
Telefon: 510 798 573

rem

w bilbordach.

kpina

W Krakowie już zaczyna brakować miejsc na Światowe Dni Młodzieży

Co cymbał dał taki tytuł?

Bogusława

Niech ta cała potencjalna czereda poogląda sobie tę szopkę przez Internet on line i wszystkie problemy znikną jak ręką odjął. Internet to po prostu cud. Dar Boży. No i opakowań po prezerwatywach nie trzeba będzie tygodniami sprzątać po całym Krakowie i okolicy. Jednodniowe imprezy młodzieży na Skałkach zostawiają potworny śmietnik i nie ma tego kto posprzątać to dopiero co będzie po tygodniu imprezowania na ŚDM?

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.