Światowe Dni Młodzieży 2016. Szukają miejsc, gdzie przenocują pielgrzymi [NOCLEGI]

Czytaj dalej
Fot. Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj

Światowe Dni Młodzieży 2016. Szukają miejsc, gdzie przenocują pielgrzymi [NOCLEGI]

Katarzyna Hołuj

Światowe Dni Młodzieży 2016 odbędą się w Krakowie za rok, ale przygotowania do nich już trwają. W naszym regionie szczególnie poszukiwani są chętni, którzy zaoferują pielgrzymom noclegi.

Światowe Dni Młodzieży 2016

W parafiach wokół Krakowa i dalej, bo aż po Zakopane, Libiąż i Wawrzeńczyce, powstały już komitety, które koordynują przygotowaniami na tym poziomie. Dziś polegają one przede wszystkim na przyjmowaniu zgłoszeń od parafian gotowych między 26 a 31 lipca 2016 roku przenocować w swoich domach pielgrzymów. Wielu już zadeklarowało taką chęć, ale zgłoszenia nadal są oczekiwane.

- Na ten moment nasze rodziny są w stanie przyjąć 2500 pielgrzymów - mówi Jarosław Szlachetka, który jest koordynatorem przygotowań w dekanacie myślenickim. - Nie jest to wynik zły w porównaniu do innych dekanatów, ale chcielibyśmy, aby było ich więcej i abyśmy ugościli około 4000 osób.

Od gospodarzy oczekuje się, aby mogli zaoferować pielgrzymowi 3 m kw. powierzchni i dostęp do toalety z natryskiem. Poczęstowanie pielgrzyma śniadaniem będzie dobrą wolą, bo jeśli gospodarz tego nie uczyni to gościowi zapewni je komitet parafialny. - Przyjęcie pielgrzyma pod swój dach to po pierwsze doświadczenie wspólnoty.

Autor: Joanna Urbaniec

Po drugie to możliwość nawiązania kontaktów z tymi ludźmi na dłużej. Sam do dziś utrzymuję kontakt z osobami, u których nocowałem w Rzymie. Wreszcie po trzecie jest to realizacja przykazania miłości Boga i bliźniego. To wszystko wpisuje się w charyzmat chrześcijańskiej pomocy - mówi ks. Łukasz Michalczewski z parafii w Dziekanowicach, koordynator rejonowy ŚDM.

W przytoczonych danych nie ma noclegów w szkołach, internatach i innych obiektach, którymi zarządzają samorządy tj. gminy czy powiaty.

Z takich noclegów organizatorzy ŚDM także chcieliby móc skorzystać, dlatego wczoraj w Starostwie Powiatowym spotkali się przedstawiciele Komitetu Organizacyjnego ŚDM z bp. Damianem Muskusem na czele oraz z reprezentantami samorządów.

Inne pola współpracy z gminami to pomoc w zorganizowaniu miejsc parkingowych dla autokarów, które przewiozą pielgrzymów i organizacja na swoim terenie wydarzeń kulturalnych w ramach Festiwalu Młodych.

Katarzyna Hołuj

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.