Światowe Dni Młodzieży 2016. Rząd wesprze Brzegi

Czytaj dalej
Fot. fot. Agnieszka Rogalska
Jolanta Białek

Światowe Dni Młodzieży 2016. Rząd wesprze Brzegi

Jolanta Białek

Światowe Dni Młodzieży 2016. W przygotowaniu terenu na Światowe Dni Młodzieży pomoże także Skarb Państwa. Powstaną kolejne drogi i oświetlenie

Światowe Dni Młodzieży 2016

Blisko 3,4 km dróg wewnętrznych, oświetlenie przy traktach o łącznej długości 6 km, ok. 300 metrów nowych zjazdów z odnawianych mostów i przepustów - takie prace zostaną wykonane w najbliższych miesiącach na 250-hektarowym terenie w Brzegach i Kokotowie.

Autor: Joanna Urbaniec

Na realizację tych prac na obszarze, gdzie w 2016 młodzież z całego świata spotka się z papieżem Franciszkiem, gmina Wieliczka otrzyma 5 mln zł rządowej dotacji .O tym, że wielicki wniosek został zakwalifikowany do dofinansowania, poinformowała premier Ewa Kopacz podczas wtorkowej wizyty w Krakowie.

Burmistrz Wieliczki Artur Kozioł zapowiada, że przetarg na wykonanie dróg wewnętrznych i oświetlenia ogłoszony zostanie zaraz po tym, gdy do miasteczka dotrze pisemna informacja o przyznaniu dotacji. - Do tych prac przygotowujemy się od kilku miesięcy, mamy gotową całą dokumentację dla tej inwestycji. Drogi i lampy powstaną jeszcze przed końcem tego roku - twierdzi Artur Kozioł.

Kolejne prace w rejonie, gdzie odbędą się ŚDM, gmina zamierza wykonać z funduszy z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych na 2016 rok. Roboty w ramach "schetynówki" mają ruszyć tej jesieni i zakończyć się przed przyszłorocznymi wakacjami. - Ten projekt obejmuje gruntowną przebudowę w sumie 3,7 km dróg: gminnego traktu Brzegi-Kokotów i ulicy Jana w Śledziejowicach - informuje Piotr Ptak, pełnomocnik burmistrza Wieliczki do spraw komunalnych. Pod szyldem inwestycji, której koszty oszacowano na blisko 6 mln zł, zaplanowano także budowę chodników oraz poszerzenie jezdni (na niektórych odcinkach).
W związku ze światowym spotkaniem pielgrzymów dobiega już końca budowa około trzykilometrowego łącznika pomiędzy drogą w Brzegach, a krakowskim węzłem Christo Botewa. Na terenie przewidzianym "dla papieża" (a w przyszłości pod Wielicką Strefę Aktywności Gospodarczej) powstaje też m.in. sieć wodociągowa, kanalizacja sanitarna i deszczowa oraz zbiornik retencyjny o pojemności 14 000 m sześć. Prace warte w sumie blisko 20 mln zł współfinansuje Unia Europejska.

W ostatnim czasie rozpoczęto w Brzegach również budowę "Misericordiae", czyli ośrodka dla osób starszych, niepełnosprawnych i chorych. Inwestycję, która pochłonie ponad 2 mln zł, finansuje przede wszystkim Wieliczka. Także z gminnego budżetu będą pochodzić pieniądze na montaż 75 lamp hybrydowych, które mają pojawić się na "papieskim" obszarze w najbliższych miesiącach.

Jolanta Białek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.