Światowe Dni Młodzieży 2016. Pożyczą Brzegi młodym

Czytaj dalej
Fot. fot. Bartłomiej Cichoń
Jolanta Białek

Światowe Dni Młodzieży 2016. Pożyczą Brzegi młodym

Jolanta Białek

Światowe Dni Młodzieży 2016. Goszczenie Franciszka to prestiż, ale też wydatki. W Wieliczce nie brakuje opinii, że międzynarodowe spotkanie młodzieży będzie słono kosztować lokalny budżet. Władze gminy twierdzą, że wizyta papieża jedynie przyśpieszyła inwestycje, które i tak miały być wykonane.

Światowe Dni Młodzieży 2016

Dyskusja o tym, ile będą kosztować Światowe Dni Młodzieży 2016 trwa nie tylko w Krakowie, ale i w Wieliczce. Jeden z wielickich radnych miejskich (nie chce, by podawać jego nazwisko) wyliczył, że od chwili, gdy pojawiały się informacje, iż Brzegi będą scenerią spotkania młodych z papieżem, Rada Miejska podjęła uchwały o wykonaniu tam inwestycji wartych w sumie 38 mln zł, z czego 23-24 mln zł pochodzi z wielickiego budżetu (inne są wyliczenia wielickiego magistratu, który podaje tu kwotę - 18,2 mln zł; wykaz wydatków „na Brzegi”, przekazany z UMiG zamieściliśmy poniżej).

CZYTAJ TAKŻE: Kościół krytykuje nadużywanie Światowych Dni Młodzieży

Autor: Joanna Urbaniec

Od mieszkańców Wieliczki coraz częściej można usłyszeć, że „będą obcinane pieniądze na inwestycje, bo gmina oszczędza na „Dni”. Powtarzają się pytania o m.in. o wykonanie w Brzegach tzw. dróg technicznych dla pielgrzymów, lądowiska dla papieskiego śmigłowca, strefy sanitarnej dla milionów osób, a więc przedsięwzięć związanych stricte z festiwalem młodych. Kto za to zapłaci?

Wydatki (planowane do końca 2016 roku) na terenie w Brzegach | Create infographics

Burmistrz Wieliczki Artur Kozioł twierdzi, że w przypadku jego gminy nie można mówić o kosztach organizacji w Brzegach ŚDM 2016, ale o kosztach organizacji tam projektowanej od dawna - Wielickiej Strefy Aktywności Gospodarczej. - Przygotowujemy ten teren nie na ŚDM, ale dla inwestorów. Użyczamy obszar w Brzegach na dwa dni podczas spotkania młodych - taką mamy umowę z komitetem organizacyjnym ŚDM 2016. Papież wyjedzie, a nam zostanie uzbrojony obszar przemysłowy.

Prace prowadzone w Brzegach to inwestycje trwałe, które w kolejnych latach przyniosą korzyść mieszkańcom - zaznacza burmistrz Wieliczki. Mówi również, że bez ŚDM gmina raczej nie dostałaby unijnego dofinansowania na przystosowanie obszaru w Brzegach „pod przemysł”. - Nie moglibyśmy też liczyć na dotacje rządowe. A tak, w krótkim czasie wykonamy tam prace, które w innych okolicznościach trwałyby pewnie 4- 5 lat - wylicza Artur Kozioł.

Gmina nie musi bać się wydatków związanych z organizacją sektorów, zaplecza sanitarnego, nagłośnienia, telebimów i innych tego typu przedsięwzięć związanych ze światowym wydarzeniem w Brzegach. - To sfinansuje komitet organizacyjny ŚDM - zapewnia burmistrz Wieliczki. Mówi też, że lądowisko dla papieskiego śmigłowca powstanie (gmina ma otrzymać na ten cel 800 tys. zł ze Skarbu Państwa) na obecnej pętli autobusowej w Brzegach i po ŚDM będzie wykorzystywane także jako parking. - Natomiast drogi techniczne, które powstaną na ŚDS będą wykorzystywane także później, już na potrzeby inwestorów w strefie przemysłowej - zapewnia szef Wieliczki.

Strefa "Brzegi" - kto ile zapłaci | Create infographics

Według ostatnich wyliczeń Kraków potrzebuje ekstra 80 mln zł na wydatki związane z Dniami Młodzieży.

- W przypadku Wieliczki, ekstra pieniądze na ŚDM, to tylko kilkaset tysiącach złotych, które wydamy na oznakowanie terenu w Brzegach oraz posprzątanie tego obszaru po ŚDM - przekonuje Artur Kozioł.

Do nadzwyczajnych wydatków Wieliczki można zaliczyć jednak także powołanie przez gminę spółki wodnej (z kapitałem początkowym 120 tys. zł), która zajmuje się m.in. pracami melioracyjnymi na terenie, gdzie papież spotka się z młodzieżą. - To byłby ekstra wydatek, gdyby nie potrzeba melioracji i osuszenia terenu także dla strefy przemysłowej. Poza tym powołanie tej spółki wymusiło na nas województwo, które tylko za jej pośrednictwem może przekazywać nam dotacje na prace melioracyjne - twierdzi burmistrz Wieliczki.

Podczas „Dni” młodzież przyjedzie nie tylko do Brzegów, ale także do Wieliczki. Przed głównymi uroczystościami na wielickiej Małopolskiej Arenie Lekkoatletycznej odbędzie się trzydniowy festiwal młodych z udziałem kilku tysięcy osób, będący formą przygotowania do ŚDM. Ponieważ data tego wydarzenia zbiegnie się z Dniami Kingi, imprezy mają zostać połączone, co oznacza, że scenerią dla przyszłorocznego święta miasta będzie stadion przy ul. Boguckiej. Pieniądze potrzebne na organizację festiwalu młodych mają „zmieścić” się w budżecie Dni Kingi, wynoszącym ok. 400 tys. zł.

Poprzedzający spotkanie z papieżem festiwal młodych zaplanowano także na Zarabiu w Gdowie. - Według szacunków przyjedzie do nas 2-3 tysiące młodzieży. Sądzimy, że organizacja tego festiwalu będzie kosztować gminę 200-300 tys. zł - mówi wójt Gdowa Zbigniew Wojas.

Strefa „Brzegi” w liczbach

Wydatki (planowane do końca 2016 roku) na terenie w Brzegach mają zamknąć się w kwocie 94,190 mln zł
Fundusze te będą przeznaczone na:
- rozbudowę dróg powiatowej i gminnej, budowę dróg wewnętrznych, wodociągów i kanalizacyjnej - 13,1 mln zł
- budowę ośrodka Misericordiae - 1,968 mln zł
- budowę kolektora Złocień - 12, 4 mln zł
- budowę wielickiej części „łącznika” do węzła Rybitwy - 6,6 mln zł
- zagospodarowanie przestrzeni publicznej obszaru Brzegi-Kokotów (m.in. drogi, chodniki, oświetlenie) - 7,5 mln zł
- budowę rampopochylni, czyli zejścia dla pieszych z drogi S7 - 400 tys. zł
- budowę drogi od mostu na rzece Seraf do drogi serwisowej - 600 tys. zł
- przebudowę drogi Brzegi-Kokotów (w Śledziejowicach) - 6 mln zł (schetynówka planowana w 2016 roku)
- przebudowę i zabezpieczenie linii energetycznych -3,150 mln zł
- budowę mostów na rzekach Seraf i Zabawka oraz remont trzech mostów na Serafie - 1,7 mln zł
- budowę 3 km wodociągu w Strefie Aktywności Gospodarczej - 2 mln zł
- melioracje, wykonanie przepustów, prace porządkowe na rzekach i potokach - 2,050 mln zł
- budowę stacji transformatorowej dla zasilania WSAG - 1,8 mln zł
- konserwację i zabezpieczenie sieci wysokiego napięcia (200 tys. zł)
- budowę krakowskiej części „łącznika” do węzła Rybitwy - 7,6 mln zł

Kto za to płaci (łączne kwoty):
- 18,206 mln zł - gm. Wieliczka;
- 20,950 mln zł - Unia Europejska;
- 11,365 mln zł - dotacje z budżetu państwa;
- 1,637 - Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska;
- 2,6 mln zł - Starostwo Powiatowe w Wieliczce;
- 7,643 mln zł - gm. Kraków;
- 500 tys. zł - Polskie Sieci Elektroenergetyczne;
- 2,287 mln zł - Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych;
- 27 mln zł - firma 7r Logistic;
- 2 mln zł - Tauron.

jolanta.bialek@dziennik.krakow.pl

Jolanta Białek

Komentarze

10
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

JAN

Organizatorzy niech nie absorbują wszystkich do okola do ich organizacji, robisz imprezę to robisz we własnym gronie, jesteśmy zmuszani i szantażowani, za ta kasę mogli by wiele zrobić ale wola ja wydać na wielka imprezę i promocje swojej organizacji

R

http://diecezja.waw.pl/4255
wystarczy przeczytać jakie są koszty pakietu pielgrzyma...

emi

A ile dolozy kuria?

ciekawe

"budowę rampopochylni, czyli zejścia dla pieszych z drogi S7 - 400 tys. zł". Czyżby niemal półmilionowa inwestycja do jednorazowego wykorzystania? Piesi na S7 nie mają prawa się w ogóle pojawiać, chyba że tę drogę zamknie się specjalnie dla ruchu pojazdów (np na ŚDM). A w takim razie - co z wejściem na S7? Można ten temat rozwinąć?

goodluck

Zobaczy się po imprezie, jak łatwo w pospiechu wpaść w tryby pozaprawnych działań przy takich inwestycjach.

Antoine

Mam propozycję dla władz WIeliczki. Weźcie załóżcie na rok jakąś spółkę która niby ma zająć się przygotowaniem terenu pod dni młodzieży. Na jej czele postawicie jakiegoś Misia Roelicha albo innego Sadkiewicza. Na szeregowych stanowiskach poupychacie ludzi którym jesteście to winni to za pomoc w kampanii PiS do sejmu i senatu. Po roku spółka przestaje istnieć a prezes bierze sobie z 40-50 tysi odprawy. Ok pomysł? Co myślicie?

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.