Suwerenność, dyplomacja i ideologia

Czytaj dalej
Fot. 123RF
Kazimierz Dadak

Suwerenność, dyplomacja i ideologia

Kazimierz Dadak

Z suwerennością jest jak z dziewictwem, albo jest albo jej nie ma, głosi popularne stwierdzenie. To zero-jedynkowe podejście do sprawy niepodległości powoduje, że w ostatnich czasach co rusz, mówiąc popularnie, odbijamy się od ściany. Albowiem, w istocie rzeczy żaden kraj nie jest w pełni suwerenny, jeśli pod tym określeniem rozumiemy zdolność do podejmowania dowolnych decyzji. Oczywiście, decyzje można podejmować i je realizować – pytanie jest jakim kosztem i czy cel da się osiągnąć?

Ten przykry stan rzeczy dotyczy wszystkich państw, nawet najpotężniejszych. W 2001 r. Stany Zjednoczone postanowiły ukarać talibów za udzielenie gościny Usama ibn Ladenowi i pozbawić ich władzy, niemniej po dwudziestu latach talibowie do władzy powrócili, co półtora roku temu de facto uznały te same Stany Zjednoczone podpisując z talibami układ w stolicy Kataru. Chiny roszczą sobie pretensje do kontroli nad praktycznie całym Morzem Południowochińskim, ale inne kraje położone nad tym akwenem tych roszczeń nie uznają w czym pomagają im takie potęgi jak USA, Japonia, Australia, a nawet India.

Jeszcze bardziej dobitnym przykładem jest przypadek Tajwanu. Ten niespełna 24-milionowy kraj – z punktu widzenia Pekinu zbuntowana prowincja – staje okoniem takiemu supermocarstwu jakim jest ChRL. Jeden rzut oka na mapę uświadamia, że dla Chin rozciągnięcie kontroli nad tą wyspą jest absolutną koniecznością strategiczną, ponieważ, z jednej strony otwiera wyjście na szerokie wody Pacyfiku, a z drugiej zagraża całemu południowowschodniemu wybrzeżu ChRL.

Ale Tajwan jest uzbrojony po zęby i posiada prężny i supernowoczesny przemysł zbrojeniowy – zatem stanowi ciężki orzech do zgryzienia pomimo braku formalnego sojuszu z USA. Prezydent Xi Jinping staje na głowie, żeby zawładnąć Tajwanem i pomimo swej ogromnej siły nie może dokonać z jego punktu widzenia rzeczy absolutnie koniecznej. Zatem, liczące 1,4 mld ludzi Chiny, w cenach realnych największa potęga gospodarcza świata jest niesuwerenna!

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Kazimierz Dadak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.