Andrzej Lechowski

Sukcesy, afery i skandale Białostockie wrześnie

Wicewojewoda białostocki Jan Kołek, bohater afery meblowej z września 1923 roku. Za Białystok Ilustrowany. Wicewojewoda białostocki Jan Kołek, bohater afery meblowej z września 1923 roku. Za Białystok Ilustrowany.
Andrzej Lechowski

Wrzesień rozpoczęliśmy od narodowego czytania Wesela Wyspiańskiego. Trawestując słowa wieszcza, który w dramacie Noc Listopadowa stwierdził:„Listo-pad - niebezpieczna dla Polaków pora”, spójrzmy na białostockie września międzywojnia.

Pierwszy po odzyskaniu niepodległości wrzesień 1919 r. stał pod znakiem wyborów samorządowych. Odbyły się 7 września. Dziś uznajemy je za ważne wydarzenie historyczne, ale 98 lat temu zaledwie 12 proc. białostoczan pofatygowało się do urn. Całej krótkiej kampanii przedwyborczej towarzyszyły spory i przepychanki. Białostoccy Żydzi już wcześniej ogłosili bojkot na znak protestu przeciw rozszerzeniu granic miasta, co w znaczący sposób zmieniło strukturę narodowościową mieszkańców. W przeddzień wyborów do rozłamu doszło w polskim środowisku, które dotychczas wydawało się monolitem.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Andrzej Lechowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.