Dorota Dejmek

Stwardnienie rozsiane. Ruch pozwala utrzymać sprawność

Zespół terapeutów Ośrodka Dziennego Rehabilitacji POLIMED Fot. POLIMED Zespół terapeutów Ośrodka Dziennego Rehabilitacji POLIMED
Dorota Dejmek

Rozmowa z mgr. Łukaszem Majewskim, fizjoterapeutą z Ośrodka Dziennego Rehabilitacji POLIMED w Krakowie o tym, że nieodłącznym elementem terapii stwardnienia rozsianego jest m.in. rehabilitacja ruchowa, którą pacjenci powinni być objęci na wszystkich etapach choroby.

- Stwardnienie rozsiane to choroba o charakterze postępującym, która z biegiem czasu może doprowadzić m.in. do niepeł-nosprawności ruchowej. Na czym u chorych na SM opiera się rehabilitacja ruchowa?

- Stwardnienie rozsiane jest, niestety, chorobą o nieznanej etiologii, co wiąże się z tym, iż nie istnieje skuteczne leczenie przyczynowe. Zarówno farmakoterapią, jak i fizjoterapią możemy wypłynąć na objawy i skutki już toczących się procesów chorobowych. Rehabilitacja w stwardnieniu rozsianym powinna się charakteryzować interdyscyplinarnym podejściem. Planowanie programu rehabilitacyjnego powinno być efektem pracy wieloosobowego zespołu, gdzie każdy z jego członków - neurolog, rehabilitant, urolog, terapeuta zajęciowy, logopeda, dietetyk, psycholog, pielęgniarka środowiskowa, opiekun - dokonuje niezależnej oceny pacjenta. Podstawą tak zaplanowanego programu rehabilitacyjnego powinna być rehabilitacja funkcjonalna ukierunkowana na poprawienie lub utrzymanie sprawności psychicznej oraz ruchowej pacjenta zgodnie z jego aktualnymi potrzebami i oczekiwaniami.

- Jak to osiągnąć?

W dalszej części tekstu:

  • Jakie są metody rehabilitacji?
  • Jakie ćwiczenia są zalecane pacjentom?
  • Czy istnieją więc przeciwwskazania do rehabilitacji?

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Dorota Dejmek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.