Dorota Dejmek

Stwardnienie rozsiane. Ruch pozwala utrzymać sprawność

Zespół terapeutów Ośrodka Dziennego Rehabilitacji POLIMED Fot. POLIMED Zespół terapeutów Ośrodka Dziennego Rehabilitacji POLIMED
Dorota Dejmek

Rozmowa z mgr. Łukaszem Majewskim, fizjoterapeutą z Ośrodka Dziennego Rehabilitacji POLIMED w Krakowie o tym, że nieodłącznym elementem terapii stwardnienia rozsianego jest m.in. rehabilitacja ruchowa, którą pacjenci powinni być objęci na wszystkich etapach choroby.

- Stwardnienie rozsiane to choroba o charakterze postępującym, która z biegiem czasu może doprowadzić m.in. do niepeł-nosprawności ruchowej. Na czym u chorych na SM opiera się rehabilitacja ruchowa?

- Stwardnienie rozsiane jest, niestety, chorobą o nieznanej etiologii, co wiąże się z tym, iż nie istnieje skuteczne leczenie przyczynowe. Zarówno farmakoterapią, jak i fizjoterapią możemy wypłynąć na objawy i skutki już toczących się procesów chorobowych. Rehabilitacja w stwardnieniu rozsianym powinna się charakteryzować interdyscyplinarnym podejściem. Planowanie programu rehabilitacyjnego powinno być efektem pracy wieloosobowego zespołu, gdzie każdy z jego członków - neurolog, rehabilitant, urolog, terapeuta zajęciowy, logopeda, dietetyk, psycholog, pielęgniarka środowiskowa, opiekun - dokonuje niezależnej oceny pacjenta. Podstawą tak zaplanowanego programu rehabilitacyjnego powinna być rehabilitacja funkcjonalna ukierunkowana na poprawienie lub utrzymanie sprawności psychicznej oraz ruchowej pacjenta zgodnie z jego aktualnymi potrzebami i oczekiwaniami.

- Jak to osiągnąć?

W dalszej części tekstu:

  • Jakie są metody rehabilitacji?
  • Jakie ćwiczenia są zalecane pacjentom?
  • Czy istnieją więc przeciwwskazania do rehabilitacji?

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Dorota Dejmek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.