Strażacy wiele potrafią, są odważni i oddani ludziom

Czytaj dalej
Fot. fot. andrzej banaś
Wysłuchała Elżbieta Cegła

Strażacy wiele potrafią, są odważni i oddani ludziom

Wysłuchała Elżbieta Cegła

Planowanie zabezpieczenia operacyjnego oraz kontrole przeciwpożarowe obiektów przeznaczonych dla pielgrzymów to nasze główne kierunki działań podczas przygotowań do Światowych Dni Młodzieży. O bezpieczeństwo pożarowe w Małopolsce zadba 2500 strażaków Państwowej Straży Pożarnej.

W tym czasie w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego wspierać nas będą też koledzy z innych województw oraz blisko 8000 druhów z jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. Wzmocnimy też obsady osobowe jednostek, zmieniony zostanie system służby na 24/24 oraz wstrzymane urlopy.


Autor: Joanna Urbaniec

Skontrolowaliśmy już blisko 1800 budynków, w tym obiekty noclegowe dla pielgrzymów, te typowe oraz takie, które zostaną wykorzystane do zakwaterowania okazjonalnie, np. sale gimnastyczne. Zabezpieczymy miejsca religijnej celebry i znajdujące się w pobliżu obiekty, np. stacje paliw na trasie przejazdu papieża Franciszka oraz miejsca szczególne dla pielgrzymów, m.in. niemiecki obóz Auschwitz. W miejscach najważniejszych, jak np. Błonia, Brzegi, Łagiewniki, Wawel rozmieścimy specjalne zastępy straży. Nad bezpieczeństwem pielgrzymów czuwać będą strażacy w oparciu o posterunki czasowe oraz piesze patrole, które w razie potrzeby udzielą pierwszej pomocy, mamy bowiem wyszkolonych ratowników medycznych. W pełnej gotowości będą też specjalistyczne grupy ratownictwa, zwłaszcza chemiczno-ekologicznego. Najważniejsze jest dobre przygotowanie planistyczne. Dążymy do tego, aby przy wzmożonym ruchu czas dojazdu strażaków do zdarzenia nie przekroczył 15 minut. Ostatnie testy łączności wykazały, że telefon alarmowy 998 w krótkim czasie może przyjąć wiele zgłoszeń bez blokowania linii.

Brygadier Stanisław NOWAK Małopolski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie

Wysłuchała Elżbieta Cegła

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.