Strajk nauczycieli. Prawie 88 proc. nauczycieli chce w Białymstoku strajkować

Czytaj dalej
Fot. Anatol Chomicz
Magdalena Kuźmiuk

Strajk nauczycieli. Prawie 88 proc. nauczycieli chce w Białymstoku strajkować

Magdalena Kuźmiuk

Tak wynika z zakończonego właśnie wśród nauczycieli i pracowników oświaty referendum. ZNP chce, by strajk rozpoczął się już 8 kwietnia. Tuż przed egzaminami gimnazjalnymi i ósmoklasisty.

Jestem bardzo zadowolona z wyników referendum, tym bardziej, że do strajku chce przyłączyć się bardzo wiele osób, które nie są zrzeszone w żadnym związku zawodowym. Ta wspólna solidarność naszego środowiska jest najważniejsza. Nastroje są takie, że jesteśmy gotowi zastrajkować - mówi Julita Gregorczuk, prezes ogniska ZNP w SP nr 5 w Białymstoku, nauczyciel z 34-letnim stażem.

Jak wynika z danych, które w piątek spływały do zarządu białostockiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego, SP nr 5 była jedną ze szkół z najwyższym odsetkiem nauczycieli opowiadających się za strajkiem. Tam aż 98,9 proc. pracowników szkoły było „na tak”.

- Popieram dążenia nauczycieli, są na pewno słuszne - przyznaje Bogdan Wróbel, dyrektor tej szkoły. - Jeśli strajk się rozpocznie, dopiero wtedy będę wiedział, jaka jest rzeczywista liczba osób do niego przystępuje i dopiero wtedy można przedsięwziąć jakieś działania. Dlatego na razie nie mogę mieć żadnego planu na ten strajk.

Także w V LO w Białymstoku zdecydowana większość - niewiele ponad 98 proc. - nauczycieli zadeklarowała w referendum gotowość do strajku.

- Ten strajk traktuję nie tylko jako walkę o pieniądze, ale też godnościowo. Że należy pilnie podnieść rangę zawodu nauczyciela, wspomagając ją godziwą zapłatą za trudną i ważną pracą dla społeczeństwa - mówi Barbara Jawor, wicedyrektor V LO.

Jednak jak wielu dyrektorów szkół w obliczu strajku ma obawy. - Zastanawiamy się, czy ten strajk obejmie też okres matur. Martwimy się o to, czy egzaminy się odbędą. Liczymy, że sprawa się rozwiąże jeszcze przed egzaminami i nikt na tym nie ucierpi - dodaje Barbara Jawor.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Magdalena Kuźmiuk

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.