Stomatologia. Jeżeli masz astmę, uważaj na zęby!

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Bolt/Polskapresse
Dorota Dejmek

Stomatologia. Jeżeli masz astmę, uważaj na zęby!

Dorota Dejmek

Stomatologia. Podczas gdy chorym na astmę udaje się pokonać takie objawy jak duszność, męczący kaszel i świszczący oddech, mogą stać się ofiarami innej choroby - próchnicy. Dlaczego? Wszystkiemu winne są zażywane leki, przyjmowane nawet kilka razy dziennie.

Badania związku między astmą a zdrowiem jamy ustnej przeprowadzali w różnym czasie uczeni z Australii, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Ameryki i Polski. Wszyscy doszli do tych samych wniosków - osoby cierpiące na jedną z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych na świecie, o wiele częściej miewają problemy ze zdrowiem zębów i dziąseł. Dlaczego? Winne są leki na astmę, przyjmowane nawet kilka razy dziennie.

Wywołują grzybicę

- Najpowszechniejsze leki wziewne na astmę o działaniu przeciwzapalnym zawierają kortykosteroidy, których skutkiem ubocznym może być kandydoza jamy ustnej i gardła - ostrzega lek. stom. Marcin Kopeć, stomatolog z kliniki Stankowscy & Białach. - Taką informację każdy pacjent przeczyta w ulotce preparatu. Osoba zażywająca codziennie tego typu lek, powinna zwrócić większą uwagę na swoją dietę i postępować tak samo, jak w przypadku zażywania antybiotyków. Najlepiej, jeśli regularnie zażywa probiotyki, a do dentysty powinna się zgłosić, jeśli pojawi się niepokojąca chrypka, biały nalot na języku, bolesne zmiany w jamie ustnej, nadżerki lub pękające kąciki ust.

Kandydoza (drożdżyca) jest grzybiczą infekcją skóry i błon śluzowych, w tym przypadku jamy ustnej. To nieprzyjemna, ale też niebezpieczna choroba wywołana z reguły przez drożdżaka Candida albicans. Należy ją bezwzględnie leczyć, bo może zaatakować cały organizm. Nie od razu trzeba przyjmować leki antygrzybiczne. Pomogą również płukanki do ust z odkażającą chlorheksydyną. Jeśli dentysta zdiagnozował grzybicę w ustach, należy też zmienić swoją dietę eliminując z niej białą mąkę, cukry proste, słodkie owoce, kiełki i alkohol. Wskazane są jogurty naturalne, przetwory mleczne, razowe pieczywo, warzywa i kiszonki, które dostarczą nie tylko korzystnej flory bakteryjnej, ale również niezbędnych witamin i składników odżywczych.

W pozostałej części tekstu przeczytasz:

  • Jakich sensacyjnych odkryć dokonali naukowcy z School of Dentistry na Uniwersytecie w Birmingham?
  • Jak powinna wyglądać codzienna  pielęgnacja zębów?

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Dorota Dejmek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikpolski24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.