Stawiają na turystykę wodną i ścieżki

Czytaj dalej
Fot. Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Czesław Wachnik

Stawiają na turystykę wodną i ścieżki

Czesław Wachnik

Niebawem amatorów kąpieli w Zalewie Świdnickim czekają nowe atrakcje.

- Pozyskane pieniądze chcemy przeznaczyć głównie na integrację gminy oraz jej rozwój turystyczny - powiedziała nam zastępca wójta Świdnicy Arisa Jaz.

Świdnica wraz z m.in. Czerwieńskiem, Sulechowem i Nowogrodem Bobrzańskim, Zaborem, Sulechowem trafiła do Lokalnej Grupy Działania ,,Między Odrą a Bobrem”.

Samorządowcy wszystkich gmin liczą, że łącznie powinni pozyskać około 2 mln euro czyli nieco ponad 8 mln zł.
- Nie są to zapewne zbyt duże pieniądze, ale dla gminy każdy grosz się przyda - zapewnia nasza rozmówczyni.

Na co samorząd chce przeznaczyć pozyskane pieniądze. Zastępca wójta dodaje, że połowa z nich ma podnieść konkurencyjność firm działających w Świdnicy i okolicach. To dzięki nim przedsiębiorca będzie mógł podnieść jakość produkcji, zakupić nowe urządzenia czy programy komputerowe. Natomiast pozostałe pieniądze mają trafić na trzy ważne zadania. Są to działania prospołeczne czyli służące integracji i aktywizacji wsi, podniesieniu atrakcyjności turystycznej gminy oraz na budowę ścieżek rowerowych.

Nasza rozmówczyni dodaje, że w przypadku turystyki, gmina chce postawić na turystykę wodną. Wprawdzie w Świdnicy i okolicy nie ma rzeki, ale jest bardzo atrakcyjny Zalew Świdnicki o powierzchni ponad 5 ha. Jest on podzielony na dwie części. Dziś amatorzy wypoczynku ze Świdnicy ale też z Zielonej Góry mogą skorzystać z strzeżonego kąpieliska. Bezpieczeństwo kąpiących strzegą ratownicy WOPR. Niebawem atrakcji ma być więcej, chociaż nasza rozmówczyni nie chce zdradzać szczegółów. Ważnym celem jest budowa ścieżek rowerowych. Mają one powstawać głównie na terenie leśnym. We współpracy z dyrekcją lasów, która opracowała plan ich przebiegu.

Czesław Wachnik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.