Tatiana Biela

Stary Sącz. Klaryski powiedziały „nie” koncertowi w swoim kościele. Boją się desakralizacji świętego miejsca

W tym roku muzyka dawna nie zabrzmi w murach klasztoru   w Starym Sączu. Koncert odbędzie się w kościele św. Elżbiety Fot. Edyta Mikołajewicz W tym roku muzyka dawna nie zabrzmi w murach klasztoru w Starym Sączu. Koncert odbędzie się w kościele św. Elżbiety
Tatiana Biela

W tym roku koneserzy muzyki dawnej nie będą mieli okazji wysłuchać koncertu w kościele Trójcy Świętej przy klasztorze sióstr klarysek. Obecna ksieni nie wyraża zgody na tego typu imprezę w murach klasztoru.

W 40-letniej historii Festiwalu Muzyki Dawnej taka sytuacja zdarzyła się trzykrotnie. Wojciech Knapik, dyrektor Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari, czyli organizator imprezy był wcześniej przygotowany na taką ewentualność.

- Już w kwietniu rozmawialiśmy na ten temat z siostrami klaryskami - mówi Knapik.

Organizatorzy zostali wówczas uprzedzeni o ewentualnych utrudnieniach wynikających z planowanych na lipiec prac konserwatorskich na terenie klasztoru.

- Oczywiście nie widzieliśmy w tym żadnego problemu - dodaje Knapik i podkreśla, że organizatorzy są jedynie gośćmi u sióstr klarysek.

Tegoroczny koncert został zatem przeniesiony do kościoła św. Elżbiety, a Knapik liczy, że w przyszłym roku festiwalowa muzyka znów będzie rozbrzmiewać w murach klasztornej świątyni.

Okazuje się jednak, że przyczyny odmowy goszczenia Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej są głębsze i mają nie tyle konserwatorskie, co religijne i duchowe podłoże.

Czytaj więcej:

  • Kościół to święte miejsce
  • Wojciech Knapik jest zaskoczony religijnym uzasadnieniem decyzji przełożonej klasztoru

 

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Tatiana Biela

Dziennikarka„Gazety Krakowskiej” i portalu naszemiasto.pl od 2018 roku, wcześniej dziennikarka i reporterka m.in. w "Dobrym Tygodniku Sądeckim" i Naszej Telewizji Sądeckiej w RDN Nowy Sącz (2017). Z wykształcenia etnolog i antropolog kulturowy, doktor nauk humanistycznych UJ. Na co dzień zajmuje się szeroko pojętą tematyką lokalną, szczególnie interesują mnie tematy społeczne i kulturalne. 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikpolski24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.