Sprawdzą się z wiedzy o królu Kazimierzu

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Katarzyna Dworska

Sprawdzą się z wiedzy o królu Kazimierzu

Katarzyna Dworska

Czasy ostatniego władcy z dynastii Piastów nie mają przed nimi tajemnic. W konkursie UKW co roku biorą udział uczniowie z całej Polski.

Król, strateg i polityk, który słynął również z wielu romansów - nikt nie zna go lepiej niż uczestnicy ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez bydgoski Uniwersytet Kazimierza Wielkiego. - To nietuzinkowa postać, której działalność odcisnęła na dziejach Polski istotny znak postępu - mówi Małgorzata Jendryczka, rzecznik UKW. - W czasie swego panowania ten władca wprowadził szereg reform, w tym zadbał o rozwój szkolnictwa. Sylwetka króla, przegląd najważniejszych wydarzeń tamtej epoki oraz zapoznanie się z ciekawymi publikacjami to możliwości, jakie daje udział w naszym konkursie.

To już jego dziewiąta edycja. Z każdym rokiem coraz więcej uczniów szkół ponadgimnazjalnych bierze w nim udział. Konkurs składa się z trzech etapów: eliminacji szkolnych, międzyszkolnych i finału. - To przygoda, okazja do sprawdzenia swej wiedzy, poćwiczenia umiejętności i zapanowania nad stresem - zachęca Jendryczka. - Jego ostatni etap to także okazja do odwiedzenia murów UKW, poznania pracowników naukowo-dydaktycznych oraz wczucia się w uczelnianą atmosferę.

Szkoły, które chciałyby sprawdzić się z wiedzy na temat króla Kazimierza Wielkiego i jego czasów, mogą przesyłać zgłoszenia do 4 stycznia. Wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie uczelni i przesłać go na adres [email protected].

- Na laureatów czekają nagrody pieniężne i rzeczowe oraz możliwość zdobycia indeksu na wymarzony kierunek studiów na UKW - dodaje Jendryczka.

W poprzednich edycjach zmierzyli się uczniowie m.in. z Lublina, Włocławka i Torunia. W zeszłym roku najlepszy okazał się Igor Szpotakowski z Żor.

Katarzyna Dworska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.