Piotr Drabik

Spotkanie z papieżem nie będzie przeniesione na Błonia

W Brzegach zaczęto demontować słupy wysokiego napięcia. Fot. fot. Michał Czelusniak W Brzegach zaczęto demontować słupy wysokiego napięcia.
Piotr Drabik

Światowe Dni Młodzieży. Brzegi pozostają główną lokalizacją nocnego czuwania pielgrzymów z papieżem.

Komitet Organizacyjny Światowych Dni Młodzieży przedstawił zapowiadany od wielu dni własny raport o stanie przygotowań do tego wielkiego wydarzenia. Dokument liczy zaledwie kilka stron, zawiera przede wszystkim argumenty przemawiające za wyborem Brze- gów na miejsce głównych uroczystości ŚDM.

Ten podstawowy argument nie jest nowy - to planowana liczba pielgrzymów. Krakowskie Błonia są za małe, by mogły na nich spędzić noc 2 mln pielgrzymów. Wczoraj biskup Damian Muskus zapewniał, że łąki koło Wieliczki są dobrze przygotowane na przyjęcie rzeszy pielgrzymów. - Wszystkie prace w Brzegach są realizowane zgodnie z terminem, nie mamy żadnych opóźnień - uspokajał. Podkreślił, że teren o powierzchni blisko 600 hektarów, gdzie dojdzie do głównego spotkania z papieżem Franciszkiem, w dużej części został uprzątnięty.


Autor: Joanna Urbaniec

Hierarcha miał również na myśli słupy wysokiego napięcia, które teraz są usuwane z Pola Miłosierdzia. - Znajdowały się one tuż nad planowanymi sektorami dla osób niepełnosprawnych - dodał bp Muskus.

Ale znacznie obszerniejszy, bo 60-stronicowy raport Rządowego Centrum Bezpieczeństwa stawiał tezę, że Brzegi nie są dobrym miejscem na organizowanie spotkania 2 milionów osób. Zastrzeżenia budziły choćby wąskie drogi ewakuacji i trudności z zabezpieczeniem całego obszaru, na którym znajdą się wierni.

- Ten dokument nie uwzględniał wszystkich inwestycji zrealizowanych w Brzegach - powiedział biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej. Jednocześnie wyraził przekonanie, że ostateczna wersja raportu, który 15 maja trafi na biurko premier Beaty Szydło, będzie zupełnie inna niż jego wstępna wersja. - Dziś Błonia również nie są gotowe na spotkanie z papieżem - nie ma tam ani ołtarza, ani sektorów - argumentował bp Muskus. A w Brzegach wykonawcy ołtarzy już zostali wyłonieni, jeszcze w tym miesiącu zostaną z nimi podpisane umowy.

Wciąż jednak w Brzegach jest wiele do zrobienia. - Nie zakończyliśmy jeszcze prac związanych z melioracją Pola Miłosierdzia. Do wykonania zostało nam jeszcze około 30 procent - przyznał hierarcha.

Strona kościelna wyklucza możliwość zmiany lokalizacji ŚDM. „Komitet Organizacyjny Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 zaprojektował już w połowie października 2015 r. Plan Funkcjonalny Campus Misericordiae, który zawierał wyznaczone sektory i makro-sektory, rozmieszczenie planowanego wydarzenia z uwzględnieniem stref bezpieczeństwa oraz, niezależnego od ciągów poruszania się pielgrzymów, systemu dróg dla pojazdów zabezpieczenia” - czytamy w raporcie strony kościelnej.

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak oświadczył wczoraj, że miejsce ŚDM wskazuje strona kościelna, a on ma zapewnić bezpieczeństwo.

Piotr Drabik

Komentarze

2
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

masakra

Bardzo niebezpieczne mamy czasy. Ten zlot samobójców niech odbywa się jak najdalej od Krakowa.

poeci lepszej zmiany

Widocznie była użyta tylko jako prolog do dymisji dyr. Pamuły.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.