Sołtys od zadań specjalnych: zażegna spór, pomoże, pogada

Czytaj dalej
Fot. Anna Kaczmarz
Kazimierz Turkiewicz

Sołtys od zadań specjalnych: zażegna spór, pomoże, pogada

Kazimierz Turkiewicz

W środę świętowaliśmy Dzień Sołtysa. Jaka jest rola gospodarza wsi AD 2020? I po co nam w ogóle sołtysi? W poszukiwaniu odpowiedzi na te pytania odwiedziliśmy podkrakowski Zelków.

Wieś

W Wąchocku znajduje się jedyny w Polsce pomnik sołtysa, do którego prowadzi również jedyna w kraju Aleja Humoru. Są na niej umieszczone - coś na podobieństwo alej gwiazd filmu, estrady czy sportu - 33 żeliwne tablice z dowcipami z sołtysem i Wąchockiem w temacie. Oczywiście tylko z wybranymi, bo tych dowcipów jest bez liku. Uzbierałoby się ich nawet na paręset tablic.

Od odzyskania w 1994 r. praw miejskich w Wąchocku jest burmistrz, sołtys stracił więc rację bytu. Swoista sława miejscowości jednak zobowiązuje. Stąd też pomysł z wybieraniem honorowego sołtysa Wąchocka. Od 2012 roku jest nim Marek Samsonowski.

W jego ocenie dowcipy z wąchockim sołtysem cieszą się obecnie mniejszym wzięciem. - Chociaż ciągle powstają nowe - dodaje. I przykładowo serwuje jeden z nich: Dlaczego sołtys kazał zamknąć nowe muzeum? Bo obawia się najazdu muzeumanów.

Panisko

Na cokole wspomnianego pomnika jest napis: „Sołtys na zagrodzie równy wojewodzie”. Owa równość to, rzecz jasna, lekka przesada, ale dowartościowanie roli gospodarza wsi jest jak najbardziej na miejscu - nie tylko z racji przypadającego 11 marca Dnia Sołtysa.

Inna sprawa, że w czasach średniowiecznych sołtys był we wsi prawdziwym paniskiem. Sołtysi mieli nawet prawo posiadania własnych chłopów, ekonomicznie przewyższali niekiedy drobne rycerstwo. Urząd sołtysa był dziedziczony przez najstarszego męskiego potomka.

Z ludźmi i dla ludzi

Rola sołtysa AD 2020 jest nieco inna. - Dobry sołtys musi być społecznikiem, znać mieszkańców wsi, pomagać im w różnych sytuacjach - mówi Andrzej Krawczyk, sołtys wsi Zelków w podkrakowskiej gminie Zabierzów. - Sołtys musi być dostępny o każdej porze dla ludzi, musi mieć dla nich czas. No i sporo czasu trzeba poświęcić na organizowanie życia we wsi, zabieganie o nowe inwestycje - dodaje.

Andrzej Krawczyk spełnia swoją rolę chyba nie najgorzej, skoro został wybrany najlepszym małopolskim sołtysem roku 2011.

Z czego żyje sołtys

Czytaj dalej, a dowiesz się: 

  • Dlaczego sołtys nie ma pensji?
  • Co to jest tak zwana kula?

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Kazimierz Turkiewicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.