Smog sam zniknie? Polacy rezygnują z węgla przez jego rosnące ceny

Czytaj dalej
Fot. Aneta Zurek / Polska Press
Zbigniew Bartuś

Smog sam zniknie? Polacy rezygnują z węgla przez jego rosnące ceny

Zbigniew Bartuś

Co najbardziej zdrożało w Polsce w ciągu ostatnich trzech lat? Masło i… węgiel. Ten ostatni przestaje być najtańszym źródłem ciepła. Przy dobrze ocieplonym budynku już teraz się nie opłaca. A rząd chce dać dziesiątki miliardów na ocieplenie prywatnych domostw.

W 2016 r. gospodarstwa domowe kupowały węgiel średnio po 780 zł za tonę, a w zeszłym roku już po 887 zł, przy czym w sezonie grzewczym w niektórych regionach cena przebiła 1000 zł. Węgiel szybko traci przez to atrakcyjność jako – najtańsze dotąd – źródło ciepła. W wielu miejscach bardziej opłaca się podłączyć dom do miejskiej sieci lub nawet przejść na gaz.

- To nieodwracalny proces, zwłaszcza że węgiel z polskich kopalń, zasiarczony i wydobywany w coraz trudniejszych warunkach, nie będzie taniał. Jest wręcz masa powodów, by nadal drożał – mówi dr Daria Kulczycka, ekspert Konfederacji Lewiatan ds. energetyki.

Działacze antysmogowi uważają, że – jeśli polski rząd nie zaingeruje w ceny rynkowe (jak to ostatnio zrobił z energią elektryczną) – to problem smogu zniknie szybciej, niż pierwotnie zakładano, „bo węgiel dobije się sam”.

– Żadne apele i zakazy nie oddziałują na ludzi tak bardzo, jak argumenty ekonomiczne – przyznaje dr Kulczycka.

Efekty już widać. Jak podaje Agencja Rozwoju Przemysłu, sprzedaż węgla w grudniu 2018 r. wyniosła 4,78 mln t i była najniższa w historii (rok wcześniej w tym samym czasie przekroczyła 5,44 mln t). Rosną zapasy (z 1,68 mln w 2017 do 2,46 mln w 2018 r.), mimo że polskie kopalnie fedrują coraz mniej. Równocześnie rośnie import węgla z zagranicy: według ARP, od stycznia do końca listopada 2018 r. sprowadzono go do Polski prawie 18 mln ton, o 6,3 mln ton więcej niż w tym samym okresie 2017 r., głównie z Rosji i okupowanej przez nią części Ukrainy. Ów gigantyczny wzrost dotyczył węgla spalanego głównie przez państwowe spółki energetyczne...

W dalszej części artykułu:

  • Czy węgiel będzie droższy?
  • Ile kosztuje ciepło z sieci?

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Zbigniew Bartuś


Dziennikarz, publicysta, felietonista Dziennika Polskiego (na pokładzie od 1992 roku) i mediów Polska Press Grupy, współtwórca i koordynator Forum Przedsiębiorców Małopolski, laureat kilkudziesięciu nagród i wyróżnień dziennikarskich (w tym Wolności Słowa, Dziennikarz Ekonomiczny Roku, Nagroda Główna NBP, Nagroda Grabskiego, Nagroda Kwiatkowskiego, Grand Prix Dziennikarzy Małopolski, nominacje do Grand Press).


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.