Smecz towarzyski. Bliskie spotkania trzeciego stopnia, czyli jak przetrwać z nastolatkiem

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Matusik
Przemysław Franczak

Smecz towarzyski. Bliskie spotkania trzeciego stopnia, czyli jak przetrwać z nastolatkiem

Przemysław Franczak

Literatura – jest. Fora dyskusyjne – są. Warsztaty – są. Wydaje się, że współcześni rodzice mogą przygotować się na sto różnych sposobów na okres dojrzewania własnych dzieci i z sukcesem amortyzować jego codzienne skutki. No więc nic bardziej mylnego, tak potężne amortyzatory nie występują ani w przyrodzie, ani w przemyśle. Wszystko opiera się bowiem na błędnych założeniach. Cierpliwość, wyznaczanie granic, niepodnoszenie głosu, autohipnoza regresyjna (przypomnij sobie, gdy sam byłeś nastolatkiem) – mądre rady, tylko ni cholery nie działają. Humanistyczne podejście nie sprawdza się z jednego, podstawowego powodu – dzieci w wieku nastoletnim są jak obca cywilizacja, nikt nie wie, jak nawiązać z nią kontakt. Tutaj – bezpłatnie! - pierwszy poradnik, co zrobić, gdy wasze dziecko zmienia się w nieprzewidywalnego kosmitę. Aha, to nie jest poradnik jak sobie poradzić, tylko jak przetrwać. W jednym kawałku.

Do pierwszego bliskiego spotkania trzeciego stopnia dochodzi z reguły rano. Podczas procesu budzenia musisz być bardzo ostrożny. Nigdy nie wiesz, czy z łóżka wstanie wesołkowaty Alf, potrzebujący wsparcia E.T., czy gotowy na decydujące starcie Obcy, dla którego ty jesteś Ellen Ripley (wówczas łączy was relacja: to skomplikowane). Jeden fałszywy krok i sytuacja robi się trudniejsza niż na pokładzie Nostromo. Gdy już otworzy przynajmniej jedno oko, zadaj neutralne pytanie: „co chcesz na śniadanie?”.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Przemysław Franczak

Kraków, wszechświat i cała reszta. Wydawca, autor felietonów: społeczno-polityczno-kulturalnego "Smecza towarzyskiego" oraz sportowego "Sporty bez filtra". Korespondent Polska Press Grupy z siedmiu igrzysk olimpijskich.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.