Smakujcie z nami Kraków. Oto najlepsze restauracje w mieście [ZDJĘCIA+WIDEO]

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Matusik
Katarzyna Kachel

Smakujcie z nami Kraków. Oto najlepsze restauracje w mieście [ZDJĘCIA+WIDEO]

Katarzyna Kachel

Intrygujące. Takie są wyniki drugiej edycji plebiscytu „Dziennika Polskiego” Smaki Krakowa. Stworzyliśmy kolejny kulinarny przewodnik po 27 lokalach. Możecie z nim nie tylko zwiedzać miasto, ale także poznawać je od kuchni i delektować się nim. Zapraszamy!

Kliknij w poniższy obrazek, aby wykupić dostęp do unikalnego albumu "Smaki Krakowa 2015":

Mamy swoje własne gwiazdki Michelin - mówiła podczas gali Smaków Krakowa 2015 Anna Starmach. -I choć przyznajemy je dopiero po raz drugi, widzimy dobrze, że świecą coraz jaśniej. - I mają dużą wartość - dodał Andrzej Chrząstowski. -Bo są przyznawane przede wszystkim przez tych, którzy kochają jeść. Klientów restauracji.

A restauracji jest 27. Najlepsze z najlepszych w swoich kategoriach. - Bo tu nie ma przegranych - zaznaczała Małgorzata Cetera-Bulka. Są różnorodne i spełniają oczekiwania rozmaitych gustów. Pod Wawelem jest bowiem miejsce zarówno na grasicę, podawaną po staropolsku, wyborną dziczyznę, esencjonalną zupę rakową inspirowaną krakowskim przepisem z 1897 roku, jak i ekscentrycznego homara, krabowe szczypce oraz czarny ramen ze śliwkami na śmietanie z matchą.

Są to lokale, które w krajobrazie Krakowa istnieją od kilkunastu lat, jak i całkiem młode okazy, choćby Miodova.

- Szok -nie ukrywała Barbara Juszczak, która odbierała zwycięską patelnię w kategorii Kuchnia polska. -Zaczynamy, mocujemy się, walczymy. Ta nagroda to znak, że przed nami czas, kiedy musimy pokazać, co potrafimy.

Zaskoczona była także ekipa Krako Slow Grill, najsmaczniejsza w Szybkiej Pysze. - Nie wiem nawet co powiedzieć, nie jesteśmy przygotowani. Ale zapraszamy do nas, na grilla przy ulicy Lipowej, tam sobie pogawędzimy przy jedzeniu - zachęcał Pavel Portoyan, Ormianin, który pokazuje krakowianom i turystom prawdziwie kaukaskie smaki.

Wśród najlepszych znalazły się dwa lokale, które nikomu nie oddały pierwszego miejsca: Hamsa [kategoria Kuchnia żydowska i bliskowschodnia] oraz Pimiento Argentino Grill [Kuchnia obu Ameryk]. - To zaszczyt stać na najwyższym podium raz drugi, postaramy się i za rok - obiecywali ich właściciele.

Że rok to bardzo dużo w tak błyskawicznie rozwijającej się branży, jaką jest gastronomia, wiemy zarówno my, jak i nasi Czytelnicy. Nie zdziwiło nas więc, że w tym czasie dały o sobie znać nowe trendy, a miłośnicy kuchni szybko zareagowali na globalne mody. Ważne, że Państwa kulinarna świadomość i obycie nie pozwoliły restauratorom opuścić poprzeczki ani na milimetr. Wierzymy, że nasza druga edycja plebiscytu uchwyciła wszystkie te niuanse i zmiany, które obserwujemy na jedzeniowej mapie miasta.

Nie ukrywamy, wręczyliśmy kilka żółtych kartek, doceniliśmy całkiem nowe miejsca, które nie pojawiły się w ubiegłorocznej edycji. W kuchni azjatyckiej wyróżniliśmy bezpretensjonalny Youmiko Sushi Bar, szef którego przygotowując potrawy japońskie, dba, by składały się z regionalnych produktów. W kuchni polskiej o miano zwycięzcy walczył z kolei lokal Pod Baranem. U nas w plebiscycie całkiem nowy, w Krakowie, znany i ukochany przez poetów, literatów i muzyków, a serwujący tradycyjną polską kuchnię.

Niekwestionowanym mistrzem tegorocznej edycji była Bottiglieria 1881, czyli popularnie rzec można Butelkarnia. Najwyższy laur w kategorii kuchnia autorska tak zaskoczył szefa restauracji, że nie umiał znaleźć słów. - Czuję się jak przed maturą, kiedy, równie jak teraz nie byłem przygotowany - zapewniał Robert Gumuliński.

Maturę zdał, test z dobrego smaku i najwyższego poziomu myślenia o kuchni i gotowaniu - też. Dlatego też w jego ręce poszła kolejna patelnia. Najważniejsza, bo z napisem Grand Prix. -Jest grubo - kręcił z niedowierzaniem głową. -Wiecie Państwo, teraz będzie nam pod górkę -żartował. -Musimy udowodnić, że zasłużyliśmy.

Czy zasłużyli? Sprawdźcie Państwo sami. Oto efekty sporów, a i kompromisów - czyli najlepsi w Smakach Krakowa 2015. Możecie się Państwo z naszym rankingiem nie zgodzić, przyjąć, bądź polemizować. Tyle że najpierw musicie te miejsca sami przetestować. Smacznego!

Ostatecznej weryfikacji dokonała kapituła w składzie:
ANNA STARMACH - absolwentka francuskiej prestiżowej szkoły Le Cordon Bleu oraz jurorka MasterChefa
ADAM CHRZĄSTOWSKI - szef kuchni krakowskiej restauracji Ed Red
DOMINIKA WÓJCIAK - zwyciężczyni programu kulinarnego MasterChef, autorka książek "Warzywo" i "Kulinarne Opowieści"
ANNA WIERZBICKA - autorka najlepszej recenzji kulinarnej ,,Papryczek 5'' w naszym konkursie

Każdy lokal był oceniany pod kątem smaku, jakości potraw, obsługi, wystroju i atmosfery, ale także stosunku ceny do jakości. Było ostro. Wszak o gustach nie jest łatwo dyskutować. Efekty sporów, a i kompromisów znajdziecie w publikacji Smaki Krakowa 2015

Najlepsze restauracje Krakowa 2015 - Plebiscyt „Dziennika Polskiego”

Grand Prix
Bottiglieria 1881, ul. Bocheńska 5

Kuchnia polska

Zwycięzca:
Miodova Restaurant, ul. Szeroka 3
Laureaci:
Pod Baranem, ul. św. Gertrudy 21
27 Porcji, al. Kasztanowa 1

Kuchnia żydowska i bliskowschodnia

Zwycięzca:
Hamsa ul. Szeroka 2
Laureat:
Klezmer-Hois ul. Szeroka 6

Kuchnia włoska

Zwycięzca:
Mamma Mia, ul. Karmelicka 14
Laureaci:
Aqua e Vino, ul. Wiślna 5/10
Bianca, plac Mariacki 2

Kuchnia francuska i śródziemnomorska

Zwycięzca:
Farina, ul. św. Marka 16
Laureaci:
Destino, ul. Św. Jana 8

Kuchnia azjatycka

Zwycięzca:
Ramen Girl, ul. Krupnicza 9
Laureaci:
Youmiko Sushi Bar, ul. Józefa 2
Edo Fusion, ul. Miodowa

Kuchnia obu Ameryk

Zwycięzca:
Pimiento Argentino Grill, ul. Józefa 26
Laureaci:
Carioca Resto Bar, ul. Krupnicza 6
Alebriche, ul. Karmelicka 56

Kuchnia wegetariańska

Zwycięzca:
WieloPole 3, ul. Wielopole 3
Laureaci:
Karma, ul. Krupnicza 12
Hummusija Amamamusi, ul. Augustiańska 3

Kuchnia autorska

Zwycięzca:
Bottiglieria 1881, ul. Bocheńska 5
Laureaci:
Amarylis, ul. Dietla 60
Szara, Rynek Główny 6
Twój Kucharz, ul. Ślusarska 3

Szybka Pycha

Zwycięzca:
Krako Slow Grill & Pavel Portoyan, ul. Lipowa 6f
Laureaci:
Burgertata, ul. Krupnicza 6
Andrus Food Truck, ul. św. Wawrzyńca 16
Curry up!, ul. Krakowska 29

Katarzyna Kachel

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.