Pawel Stachnik

Śląsk wraca do Polski

III powstanie śląskie - powstańcy uczestniczą w mszy polowej Fot. archiwum III powstanie śląskie - powstańcy uczestniczą w mszy polowej
Pawel Stachnik

Czerwiec 1921. Trwa III Powstanie Śląskie. Trzy zbrojne wystąpienia mieszkańców dzielnicy w latach 1919-1921 pokazały ich wolę przynależności do państwa polskiego.

Na rozpoczętej w styczniu 1919 r. konferencji pokojowej w Paryżu polska delegacja przedstawiła żądania w odniesieniu do granicy zachodniej. Warszawa domagała się Wielkopolski, Pomorza Gdańskiego, części Pomorza Zachodniego, Warmii, południowych Prus Wschodnich oraz Górnego Śląska. W odniesieniu do tego ostatniego przytaczano argumenty historyczne, narodowościowe oraz ekonomiczne.

Polskie żądania spotkały się z życzliwością Francji, która starała się maksymalnie osłabić pokonane Niemcy. Nie spodobały się natomiast Wielkiej Brytanii, która zgodnie ze swoją stałą polityką chciała zachować równowagę na kontynencie. I tak wobec zdecydowanego sprzeciwu brytyjskiego premiera Lloyda George’a polskie postulaty zostały ograniczone. Zwycięskie mocarstwa przyznały Warszawie Wielkopolskę i Pomorze Gdańskie, a na terenie Górnego Śląska zarządziły plebiscyt.

Dowiedz się więcej o historii trzech Powstań Śląskich. 

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Pawel Stachnik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.