Sezonowa miłość

Czytaj dalej
Dominika Wójciak

Sezonowa miłość

Dominika Wójciak

Życie ze smakiem. Moja miłość do śledzi bywa sezonowa. Latem niemal zupełnie zamiera, chyba że łączę je z surowym selerem w sosie rémoulade.

Bardzo lubię tę prostą, francuską przystawkę, najczęściej przyrządzaną według receptury Davida Leibovitza, a połączenie go z dobrym śledziem uważam za swój osobisty kulinarny sukces.

Śledzie z selerem

Na majonez: 1 żółtko, 1/2 łyżeczki musztardy dijon, 1 łyżka octu winnego (ja najchętniej używam domowego octu estragonowego), 180 ml oleju z pestek winogron lub oleju rzepakowego z pierwszego tłoczenia, sok z cytryny do smaku, szczypta soli

Żółtko przełóż do miski razem z musztardą i octem. Dokładnie rozmieszaj trzepaczką. Cały czas energicznie mieszając wlej kilka kropel oleju. Ucierając majonez tworzysz emulsję i by powstał gęsty sos, musisz powoli dodawać olej. To ważne, w przeciwnym wypadku majonez rozwarstwi się. Kiedy uzyskasz jednolity, gęsty krem, możesz zacząć wlewać olej cienkim strumieniem, nie przestawiając ucierać. Gotowy sos dopraw solą i sokiem z cytryny. Majonez przechowuj w lodówce do 3 dni.

Na śledzie: 4-6 filetów śledziowych (holenderskich, różowych śledzi w oleju lub solonych filetów śledziowych), 4 łyżki majonezu (ok. 100 g), 2 łyżki kwaśnej śmietany (ok. 50 g), 1 łyżka musztardy ziarnistej, 1 łyżeczka musztardy dijon, 1-2 łyżki soku z cytryny, 1 pęczek natki pietruszki, ćwiartka dużego korzenia selera (ok. 200 g, waga po obraniu), sól, świeżo mielony czarny pieprz

Śledzie osusz z nadmiaru oleju i pokrój w poprzeczne paseczki szerokości 2 cm. Jeśli używasz filetów solonych, dokładnie wymocz je w zimnej wodzie lub w mleku, przez co najmniej 8 godzin, zmieniając płyn dwukrotnie w trakcie moczenia. Wymoczone filety osusz papierowym ręcznikiem i pokrój w kawałki o szerokości 2 cm.

Majonez wymieszaj ze śmietaną, obydwoma rodzajami musztardy, sokiem z cytryny i natką pietruszki. Dopraw sos solą, ale ostrożnie, ponieważ do sosu dodasz jeszcze śledzie, które są dosyć słone. Dodaj też pieprz i posiekaną drobno natkę pietruszki. Dokładnie wymieszaj.

Seler obierz i pokrój na cieniutkie plasterki, najlepiej na mandolinie. Plasterki ułóż jeden na drugim i pokrój warzywo w cieniutkie, długie słupki, tzw. julienne. Każdą skrojoną partię selera od razu przełóż do miski z sosem, ponieważ warzywo szybko się utlenia i nieestetycznie ciemnieje. Dokładnie wymieszaj seler z sosem, na koniec dodaj śledzie. Danie przełóż do szklanego, zamykanego pojemnika i odstaw do lodówki, by smaki się przegryzły. Z doświadczenia wiem, że tak przygotowane śledzie najlepiej smakują następnego dnia. Podawaj je na kromce dobrego żytniego chleba. Przechowuj w lodówce do 3 dni.

Dominika Wójciak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.