Dorota Dejmek

Serce w szoku. Potrzebna pomoc po zawale serca

Serce po zawale potrzebuje rehabilitacji - mówi dr Maciej Dendura Fot. Fot. Anna Kaczmarz Serce po zawale potrzebuje rehabilitacji - mówi dr Maciej Dendura
Dorota Dejmek

Rozmowa z dr. Maciejem Dendurą, kierownikiem ośrodka diagnostyki i rehabilitacji kardiologicznej Remed w Krakowie o tym, że usprawnianie pacjenta po zawale serca i edukacja chorego, to skuteczne i najtańsze formy zapobiegania kolejnym epizodom kardiologicznym.

- Do niedawna rehabilitacja kardiologiczna zalecana była i refundowana przez NFZ dla osób po zawale serca. Teraz zakres wskazań się rozszerzył.

- Wszystko z uwagi na konkretne dowody naukowe, że rehabilitacja kardiologiczna jest skuteczną i tak naprawdę najtańszą formą zapobiegania kolejnym epizodom kardiologicznym. Wskazania do jej prowadzenia rozszerzają się i NFZ dopuszcza rehabilitację dla każdego zdarzenia: zawału serca, wszczepienia stentów, by-passów czy rozrusznika. Od kilku lat konieczność rehabilitacji kardiologicznej jest wiodącym tematem na wielu specjalistycznych zjazdach, mówiono o tym również podczas XXII Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, który kilkanaście dni temu odbył się w Krakowie.

Wciąż jednak nie jest uwzględniana w refundacji rehabilitacja w chorobie nadciśnieniowej, chociaż wiemy, że pacjenci odnieśliby z takich działań korzyści. Jednak z uwagi na stopę nakładów na polską służbę zdrowia, poniekąd jest to zrozumiałe. Choroba nadciśnieniowa jest chorobą populacyjną, większość społeczeństwa cierpi na nadciśnienie. Gdybyśmy więc dali możliwość refundowanej rehabilitacji w tym schorzeniu, to faktycznie budżet NFZ by tego nie wytrzymał.

W dalszej części tekstu:

  • Jakie korzyści przynosi choremu wczesna rehabilitacja kardiologiczna? 
  • Jak długo trwa poszpitalna rehabilitacja?
  • Czy pacjenci zmieniają nawyki, które doprowadziły do choroby?

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Dorota Dejmek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.