Sędziowie szli w togach. Są groźby dyscyplinarek

Czytaj dalej
Fot. Adam Jankowski
Maciej Czerniak

Sędziowie szli w togach. Są groźby dyscyplinarek

Maciej Czerniak

Maciej Nawacki, sędzia i członek KRS, alarmuje, że toga może być noszona tylko na sali rozpraw. Poza nią tylko w czasie symulacji rozpraw sądowych. Problem w tym, że obecna władza próbowała już karać sędziów, którzy wystąpili w swoim stroju służbowym w tym drugim przypadku.

Marsz Tysiąca Tóg był nim dosłownie, to znaczy, że wielu sędziów szło w sobotnim pochodzie ulicami Warszawy w swoich strojach „służbowych”. Togi mieli również biorący udział w manifestacji adwokaci, prokuratorzy i radcy prawni.

- Szliśmy w togach, żeby wszyscy Polacy mogli nas zobaczyć. Zobaczyć, że nie jesteśmy jakimiś kosmitami, kastą, komuchami, zdrajcami, złodziejami - mówił w sobotę sędzia Krystian Markiewicz, prezes największego w Polsce stowarzyszenia sędziowskiego „Iustitia” i współorganizator marszu. - Jesteśmy Polakami, którzy mają zawód, który polega na ważnej misji. Toga jest jak mundur czy fartuch lekarza. To uniform, symbol służby - zaznaczał. - A my jesteśmy tu po to, by służyć ludziom. Wychodzimy na ulice, by bronić naszym wspólnych praw jako Polaków, bo niezawisłość sędziów to niezależność od jakichkolwiek wpływów na wyroki i decyzje sądów.

Marsz Tysiąca Tóg był nim dosłownie, to znaczy, że wielu sędziów szło w sobotnim pochodzie ulicami Warszawy w swoich strojach „służbowych”. Teraz są groźby dyscyplinarek.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Maciej Czerniak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.