ŚDM: wojewoda bez pełnomocnika

Czytaj dalej
Piotr Drabik

ŚDM: wojewoda bez pełnomocnika

Piotr Drabik

Józef Pilch zdecydował o zlikwidowaniu tego stanowiska, które dotychczas piastował Daniel Bienkiewicz. - Powodem jest zmiana formuły zespołu nadzorującego przygotowania do Światowych Dni Młodzieży - mówi Jan Brodowski z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Dotychczas pełnomocnik wojewody czuwał nad zebraniem informacji o stanie gotowości służb i instytucji do organizacji ŚDM. Raport na ten temat został zaprezentowany 19 marca i teraz Urząd Wojewódzki skupia się na bilansie bezpieczeństwa podczas spotkania młodych z papieżem Franciszkiem.

Autor: Joanna Urbaniec

- Obecnie tylko wojewoda ma kompetencje do działania ze służbami w tym zakresie. Dlatego osobiście będzie kierował pracami zespołu ds. ŚDM - wyjaśnia Jan Brodowski. Jak mówi, Bienkiewicz nadal będzie pracował w urzędzie, ale na innym stanowisku. Przed nim pełnomocnikiem wojewody ds. ŚDM był Rafał Bochenek, ale miesiąc po tej nominacji został rzecznikiem rządu Beaty Szydło.

Tymczasem kolejny raport na temat przygotowań do ŚDM ma być gotowy do połowy maja. Najpierw zostanie przedstawiony ministrom, a dopiero później trafi do opinii publicznej. Zapewnienie bezpieczeństwa około 2,5 milionom pielgrzymów, którzy mogą wziąć udział w papieskich uroczystościach to największe wyzwanie, przed jakim stoją organizatorzy ŚDM.

Podczas wizyty w Polsce papież Franciszek odwiedzi m.in. Błonia, Łagiewniki oraz Brzegi pod Wieliczką. Zwłaszcza ta ostatnia lokalizacja może sprawić służbom najwięcej trudności. Zabezpieczenie 240 hektarów podmokłego terenu będzie o wiele większym wyzwaniem, niż Błonia, które policjanci wielokrotnie zabezpieczali podczas pielgrzymek Jana Pawła II do ojczyzny.

Piotr Drabik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.