ŚDM: już od dziś strefy ograniczonego ruchu. Na ulicach zaparkują autokary

Czytaj dalej
Arkadiusz Maciejowski

ŚDM: już od dziś strefy ograniczonego ruchu. Na ulicach zaparkują autokary

Arkadiusz Maciejowski

Transport i komunikacja. Miasto zostanie podzielone na strefy. Do zachodniej i centralnej nie wjedziemy bez specjalnego identyfikatora.

Już dziś rozpoczną się w Krakowie poważne ograniczenia w ruchu. Miasto podzielone zostanie na obszary, do których autem wjadą tylko kierowcy posiadający specjalne identyfikatory. Na kilkudziesięciu ulicach wyznaczone zostaną parkingi dla autokarów, a część jezdni służyć będzie tylko pieszym. Jednocześnie będą duże zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej. Zaczną funkcjonować tzw. linie korytarzowe.

Kraków podzielony

W weekend z ruchu została już całkowicie wyłączona al. 3 Maja. Dziś pojawią się kolejne obszary zamknięte, czyli Błonia (al. Focha i ul. Piastowska) oraz Łagiewniki (ulice graniczne: Tischnera, Zakopiańska, Jugowicka, Podmokła, Herberta, Turowicza do Tischnera). Te części miasta zostaną zdominowane przez pieszych. Ma im zostać oddana także cała jedna jezdnia Alej Trzech Wieszczów - od ul. Czarnowiejskiej do Jubilata. Auta będą mogły poruszać się drugą jezdnią, tylko po jednym pasie w każdym z kierunków.

WIDEO: Międzynarodowe Centrum Ewangelizacji przy ul. Piastowskiej

Autor: Piotr Drabik

Od dziś zaczną też obowiązywać strefy ograniczonego ruchu: w centrum tzw. strefa I i w zachodniej części miasta strefa II (patrz mapka). Wjadą do nich tylko kierowcy posiadający identyfikatory np. mieszkańca lub pracownika (można je wydrukować ze strony internetowej www.zikit.krakow.pl).

Wprowadzenie stref w praktyce oznacza, że np. mieszkaniec Prokocimia czy Bieżanowa, czyli wschodniej części miasta, jeśli nie pracuje w strefie II, nie będzie mógł dojechać autem np. na Ruczaj. Należy pamiętać, że mieszkańcy strefy I będą mogli wjeżdżać do strefy II. Jednak ta zasada nie działa w drugą stronę, czyli mieszkańcy strefy II nie wjadą do strefy I.

We wschodniej części miasta, czyli m.in. w Nowej Hucie i dużej części Podgórza, strefa ograniczonego ruchu pojawi się w piątek. Na razie można do niej wjeżdżać bez identyfikatorów. Nie oznacza to jednak, że przejazd będzie swobodny.

Na ponad 30 ulicach, m.in. Opolskiej, Lublańskiej, Stella-Sawickiego, al. Jana Pawła II, Ptaszyckiego, Mogilskiej, al. Pokoju, część jezdni będzie wyłączona z ruchu. Wyznaczone będą tam parkingi dla autokarów, które przywiozą pielgrzymów.

Trzeba też się liczyć z czasowymi zamknięciami ulic na czas przejścia pielgrzymów. Wczoraj taka sytuacja pojawiła się np. na ul. Wadowickiej.

Tramwajem i autobusem

Urzędnicy i służby zachęcają więc do korzystania z komunikacji zbiorowej albo jazdy na rowerze. Dziś większość tramwajów i autobusów miejskich będzie kursować według normalnych, a nie wakacyjnych rozkładów jazdy. Wyjątek stanowić będą m.in. linie 142, 143, 151, 154, 162, 163, które nadal pojadą wg. wakacyjnych rozkładów.

Do godz. 9 rano rewolucji nie będzie, mieszkańcy będą mogli dojechać do pracy tymi samymi tramwajami i autobusami co zwykle. Wszystko zmieni się po godz. 9. Wtedy na ulice wyjadą specjalne linie korytarzowe kursujące z co 5 minut (jeśli będzie taka potrzeba, urzędnicy zwiększą ich częstotliwość kursowania do 3 minut).

Jedna z linii korytarzowych - S1 - pojedzie z kopca Wandy m.in. przez al. Jana Pawła II, al. Pokoju, Centrum Kongresowe do Borku Fałęckiego. Istniało ryzyko, że jej trasa będzie musiała być modyfikowana, ale wczoraj popołudniu w końcu uruchomione zostało torowisko na ul. Ptaszyckiego i do Pleszowa.

Linia S2 pojedzie z os. Piastów m.in. przez ul. Mikołajczyka, Grzegórzecką, Wadowicką na Czerwone Maki, a linia 50 - z Kurdwanowa do Krowodrzy Górki, m.in. przez ul. Wielicką, al. Powstania Warszawskiego.

Linie korytarzowe autobusowe to: S 11 - Kombinat - pl. Inwalidów; S12 - Krowodrza Górka - Miasteczko Studenckie AGH; S14 - Nowy Bieżanów Południe - Centrum Kongresowe ICE.

Podczas kursowania linii korytarzowych zostaną zawieszone następujące zwykłe linie tramwajowe i autobusowe: 5, 6, 9, 11, 19, 20, 22, 52, 144, 173, 184, 194, 501, 503 i 572. Oznaczać będzie to, że np. mieszkańcy Małego Płaszowa po godz. 9 utracą bezpośrednie połączenie tramwajowe z rondem Grzegórzeckim. Co prawda w zamian za zawieszone linie 11 i 20 zostanie uruchomiona linia nr 72 na trasie Mały Płaszów - Dworzec Towarowy. Tramwaje pojadą jednak m.in. przez estakadę łączącą ul. Lipską z Wielicką i dalej m.in. przez ul. Limanowskiego i Dworzec Główny PKP.

W czasie zawieszenia linii 22, linia 21 pojedzie do Walcowni.

Wyznaczone zostaną również buspasy - m.in. na ul.: Conrada, Lublańskiej, Bora-Komorowskiego, Andersa, 29 Listopada, Słowackiego, Mickiewicza, Krasińskiego, Konopnickiej, Tischnera, Stella-Sawickiego. Natomiast Na Opolskiej buspasy pojawią się dopiero od piątku.

Bilet za 15 zł

Od dziś ważny będzie specjalny bilet komunikacji miejskiej na Światowe Dni Młodzieży. Kosztuje 15 zł i można na nim jeździć po Krakowie i aglomeracji (czyli po okolicznych miejscowościach) wszystkimi liniami tramwajowymi i autobusowymi - dziennymi i nocnymi.

Bilet ważny będzie do 31 lipca, a kupić można go m.in. w kioskach, automatach biletowych na przystankach oraz w tramwajach i autobusach. Biletu tego się nie kasuje, ale należy mieć go przy sobie w razie kontroli.

Światowe dni młodzieży - dzieje się w Krakowie

Światowe Dni Młodzieży oficjalnie rozpoczną się dziś ceremonią otwarcia. Jej punktem kulminacyjnym będzie msza św. pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza o godz. 17.30 na Błoniach.

Natomiast papież Franciszek przyleci do Krakowa jutro o godz. 16. O godz. 17 planowany jest przyjazd na Wawel, spotkanie z władzami i korpusem dyplomatycznym, a następnie modlitwa i spotkanie z biskupami polskimi w katedrze. Po kolacji Ojciec Święty pokaże się w Oknie Papieskim przy Franciszkańskiej, by powitać zebranych .

W ramach ŚDM można wybrać się na wystawy, koncerty, odwiedzić ciekawe miejsca. Oto wybrane propozycje.

26 lipca

Kantata Jazzowa Joachima Mencla do poezji Karola Wojtyły „Miłość mi wszystko wyjaśniła” - o godz. 20.45 na Rynku Głównym. Wykonawcy to m.in. Ewa Bem, Mietek Szcześniak, Jorgos Skolias, Chór chłopięcy Filharmonii w Krakowie, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, zespół jazzowy i kapela góralska.

Kościół i klasztor karmelitów na Piasku (ul. Karmelicka 19) - w ramach „Cracovia Sacra” w godz. 14-20 zwiedzanie wystawy w klasztornym muzeum i na krużgankach, poświęconej tematyce karmelitańskiej. Można zobaczyć m.in. Graduał karmelitański z 1644 roku - największy polski, iluminowany kodeks z epoki baroku. Prezentowana jest też wystawa fotograficzna Eugeniusza Mochorewa „Sankt Petersburg oczami Aniołów - Widok z Soboru Św. Izaaka”. O godz. 20.30 „Śpiewaj Panu Cała Ziemio” - koncert w wykonaniu artystów Piwnicy św. Norberta.

ARTzona Special NHmeetup’s - otwarta strefa spotkań z kulturami świata, wymiana myśli, warsztaty kreatywne z udziałem uczestników ŚDM; w godz. 12-15, ARTzona Ośrodka Kultury Norwida, os. Górali 4.

„Nuty góralskie o św. Janie Pawle II” - koncert Folk Kapeli Góralska Hora; godz. 17, Tyniecki Klub Kultury, ul. Dziewiarzy 7.

Warsztaty DJ w godz. 9.30-11 oraz 12-13.30 w Klubie Wersalik (os. Ogrodowe 15). Prowadzący warsztaty to DJ Wake Up, reprezentant kolektywu Kalepusz Crew.

Eko-wioska Laudato si’ w parku Krowoderskim - o godz. 12 oficjalne otwarcie. Organizatorem jest Global Catholic Climate Movement (Światowy Ruch Katolików na Rzecz Ochrony Klimatu). Ideą eko-wioski jest wspólne podziękowanie za eko-encyklikę Franciszka oraz odpowiedź młodych na wezwanie papieża, aby chronić i zatroszczyć się o stworzenie. W godz. 13-17: wystawy w plenerze, prezentacja polskojęzycznego przewodnika po encyklice i materiałów edukacyjnych w różnych językach.

27 lipca

Ogród Zoologiczny (al. Kasy Oszczędności Miasta Krakowa 14) - bezpłatne wejście aż do 31 lipca, w godz. 9-19.30. Zoo zamieszkuje ponad 1300 zwierząt.

Spacer „Szlakiem Jana Pawła II po Krakowie” - godz. 12 i 16 (dwie grupy), miejsce zbiórki: Dom Kultury Podgórze, ul. Sokolska 13. Spacer trwa 2,5 godziny.

Spacer „Miejsca związane z naszym świętym Janem Pawłem II w Podgórzu”
- godz. 11, miejsce zbiórki: Dom Kultury Podgórze, ul. Sokolska 13. Spacer będzie trwał 3,5 godziny.

Projekt Pantomima dla Pielgrzyma - Teatr Nikoli zaprezentuje spektakl „Podróż”: o godz. 14 w parku Krowoderskim i o godz. 19.30 na placu przed kościołem Zmartwychwstania Pańskiego (ul. Szkolna 4). Teatr Nikoli łączy w sobie elementy pantomimy, teatru ruchu, akrobatyki, komedii oraz tańca współczesnego.

Boże zbawienie i boże miłosierdzie - wystawa ewangelizacyjna prezentująca mozaikę stworzoną przez dzieci ze szkoły św. Albana i młodzież ze stowarzyszenia DUK przy parafii św. Albana w Odense w Danii. Mozaika powstała pod kierunkiem pracującej w Danii s. Terezji - Marii Piękoś ze Zgromadzenia Sióstr służebniczek w Dębicy. Temat przewodni - Historia Zbawienia. Mozaika jest prezentowana w Sanktuarium św. Jana Pawła II przy ul. Totus Tuus 32.

Muzeum Inżynierii Miejskiej i Ogród Doświadczeń im. S. Lema aż do 1 sierpnia są czynne dłużej: w godz. 10-22. Osoby posiadające Pakiet Pielgrzyma mają wstęp bezpłatny, pielgrzymi niezarejestrowani i pozostali kupują bilety zgodnie z cennikiem. Muzeum mieści się przy ul. św. Wawrzyńca 15, Ogród Doświadczeń w Parku Lotników Polskich przy al. Pokoju 68.

Scena przy NCK (przy pl. Centralnym) koncert Paddy’ego Kelly, byłego frontmana zespołu „The Kelly Family”. Początek o godz. 19.

(MM)
arkadiusz.maciejowski@dziennik.krakow.pl

Arkadiusz Maciejowski

Komentarze

2
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Darek

Pojechałem dzisiaj do centrum wieczorem poczuć stmosferę ŚDM. Totalnie puste ulice. Mam wrażenie, że połowa wyjechała, a druga połowa siedzi wystraszona w domu. Pielgrzymi tylko w ścisłym centrum. Miło, młodo, radośnie. Aż szkoda, że ludzie tego nie obejrzą. Jutro znowu jadę z dziećmi

kk

chyba cały Kraków wywiało poniedziałek i wtorek na drogach brak korków, albo Krakowianie powyjeżdzali albo siedzą w domu chyba ze pieszo na pielgrzymki normalnie tak jak w weekend i to w godzianch najmniejszego szczytu aż na podziw

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.