ŚDM: autobusy będą darmowe?

Czytaj dalej
Fot. fot. Anna Kaczmarz
Grzegorz Skowron

ŚDM: autobusy będą darmowe?

Grzegorz Skowron

Raport o przygotowaniach do spotkania papieża z młodymi chrześcijanami wymaga poprawek. - Drobnych - zapewnia wojewoda małopolski Józef Pilch. Ale przyznaje, że krytyczne uwagi dotyczą zbyt małej liczby parkingów i zapewnienia dróg ewakuacji.

- Będę przekonywał radnych, by wprowadzili na czas Światowych Dni Młodzieży bezpłatną komunikację dla pielgrzymów i mieszkańców - deklaruje wojewoda małopolski Józef Pilch. Będzie o tym mówił na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Krakowa poświęconej przygotowaniom do ŚDM, która ma się odbyć 31 maja.


Autor: Joanna Urbaniec

Ważniejsza jest deklaracja wojewody małopolskiego dotycząca zabiegów o dotację, która zrekompensowałaby miastu koszty rezygnacji z biletów w tramwajach i autobusach w ostatnim tygodniu lipca. Jeszcze przed nadzwyczajną sesją rady zwróci się do premier Beaty Szydło z zapytaniem, czy możliwe jest takie rozwiązanie. To o tyle istotne, że władze Krakowa sprzeciwiają się wprowadzeniu bezpłatnych przejazdów podczas ŚDM ze względu na utratę ok. 20 mln zł wpływów.

Dzień przed debatą radnych (30 maja) zostanie upubliczniony raport z przygotowań do spotkania papieża z młodymi z całego świata. Dokument miał ujrzeć światło dzienne w tym tygodniu. Opóźnienie wojewoda Pilch tłumaczy trwającymi analizami, które prowadzi Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, policja i Straż Pożarna. - To liczący 2 tysiące stron dokument, trzeba mieć czas na ich przeczytanie i przeanalizowanie - mówi Józef Pilch. I podkreśla, że z Warszawy płyną sygnały, że raport jest dobrze przygotowany i wymaga tylko drobnych poprawek.

Jakich? Wojewoda przyznaje, że uwagi dotyczą zbyt małej liczby parkingów oraz wyznaczenia dróg ewakuacji. - Zwróciłem się do gmin i powiatów o wskazanie dodatkowych miejsc, w których można by zorganizować parkingi. Mogę powiedzieć, że przewidzieliśmy dużo miejsc postojowych, ale Rządowe Centrum Bezpieczeństwa chce ich bardzo dużo - mówi Józef Pilch. A jeśli chodzi o drogi ewakuacji, to wnioski dotyczą wskazania dróg, które można by częściowo wyłączyć z ruchu. - Nie możemy zamknąć wszystkich dróg w okolicach Wieliczki, bo przecież mieszkańcy muszą jakoś dojechać do pracy - zaznacza wojewoda.

W przyszłym tygodniu zostanie powołany pełnomocnik wojewody ds. ŚDM, który ma koordynować przygotowania do tego wydarzenia i działania wszystkich służb.

***

Światowe Dni Młodzieży

Młodzież z katedry greckokatolickiej w Przemyślu przywiozła wczoraj do Krakowa symbole Światowych Dni Młodzieży - drewniany krzyż i obraz Matki Bożej. Młodzi Polacy otrzymali je w Niedzielę Palmową 2014 r. od Brazylijczyków. Symbole ŚDM odwiedziły do tej pory wszystkie polskie diecezje, pokonując prawie 15 tys. km. W ramach przygotowań do ŚDM krzyż (zbudowany i przyniesiony przez młodzież do Watykanu w 1983 r.) oraz ikona (z Bazyliki Santa Maria Maggiore) były także w innych krajach Europy, m.in. na Białorusi, Litwie, w Rosji, Rumunii, na Węgrzech i w Czechach. Teraz symbole będą pielgrzymować po archidiecezji krakowskiej. Zagoszczą w 220 parafiach i 50 szkołach. Trafią do więzień, domów pomocy społecznej, a nawet w Tatry, do schroniska nad Morskim Okiem.

Symbole ŚDM powitali przed sanktuarium św. Jana Pawła II wolontariusze i organizatorzy, na czele z biskupem Damianem Muskusem. Przewodniczył on obrzędowi, który był podobny do liturgii Wielkiego Piątku. - To ostatni etap i ukoronowanie duchowych przygotowań do ŚDM - tak o peregrynacji symboli po archidiecezji krakowskiej mówi kard. Stanisław Dziwisz. Zaapelował on do wiernych o modlitwę przy krzyżu oraz ikonie w intencji ŚDM. - Niech przypomną one, że w przygotowaniach nie jesteśmy pozostawieni tylko naszym ludzkim siłom, ale przede wszystkim wsparci orędownictwem Maryi i świętych patronów ŚDM: Jana Pawła II i siostry Faustyny - podkreśla kard. Dziwisz.
(G)

Grzegorz Skowron

Dziennikarz Dziennika Polskiego i Gazety Krakowskiej, zajmujący się polityką, samorządem w Krakowie i Małopolsce, funduszami europejskimi i budownictwem

Komentarze

10
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Aleluja i do przodu

To dopiero początek dobrej zmiany.
Zgodnie z wytycznymi Papieża Franciszka Twój Proboszcz nie weźmie ani grosza za:
chrzest, komunię, ślub, pogrzeb oraz oczywiście żadne zaświadczenie.

DziadzioTomek

Jestem za darmową komunikacją dla cieląt na podstawie tygodniowych biletów okresowych wykupionych przez Dziwisza.

ewa

Czyli mieszkańcy, którzy posiadają KKM będą mieć zwrot za dni, w których odbywa się ŚDM? Czy mając KKM będą narażeni na bezkomfortową jazdę komunikacją z wykupioną kartą i sponsorując przejazdy pielgrzymom czy właścicielom pojazdów?

Zuzinka

Komitet ZIO w Krakowie już oddał 70 mln. zł, które rozpirzył na przygotowanie nam zimowej olimpiady w Krakowie?
Byłoby z czego pokryć darmowe bilety i pielgrzymom i nam Krakowianom.
A tak à propos: czy ktoś w ogóle został rozliczony i odpowiedział za to marnotrawstwo p. Marczułajtis i spółki?

Czytelnik

Matki Bożej pod zdjeciem z dużej litery sie pisze

Maria

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski apeluje o pomoc

Chodzi o ochronę dzieci biskupa z małopolski poczętych in vitro przed śmiercią. Biskup chce zabić swoje dzieci. Ks. Tadeusz ujawnia sprawę.

http://wiadomosci.onet.pl/kraj/zamrozone-dzieci-powinny-urodzic-sie-kto-podejmie-decyzje/mb6gyb?utm_source=fb&utm_medium=fb_detal&utm_campaign=podziel_sie

O tym, że to biskup tutaj
http://www.radiokrakow.pl/rozmowy/ksiadz-tadeusz-isakowicz-zaleski-wszyscy-znani-duchowni-w-polsce-o-tym-wiedza-i-nic/

Mam wrażenie, że wszystkim zależy tylko na wyciszeniu tej sprawy i wpłynięciu na ks. Tadeusza by milczał albo nawet kłamał. I to w Kościele poraża najbardziej. Jeśli nie kler, jeśli media katolickie milczą lub kłamią to gdzie są zaangażowani wierni? Cały Kościół taki jest?

Pytam się

A gdzie poszły pieniążki za sprzedane pakiety pielgrzyma?
A gdzie poszły pieniążki za sprzedane pakiety wolontariuszy?
Pytam się.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.