ŚDM 2016. Wielkie dni, a Wieliczka bez dworca

Czytaj dalej
Fot. fot. Michał Gąciarz
Arkadiusz Maciejowski

ŚDM 2016. Wielkie dni, a Wieliczka bez dworca

Arkadiusz Maciejowski

Kontrowersje. Przez najbliższe dwa miesiące będzie trwać wielkie malowanie i czyszczenie budynków kolejowych w naszym regionie.

To już pewne. Kolejarzom nie uda się przed Światowymi Dniami Młodzieży zakończyć modernizacji zabytkowego dworca na stacji Wieliczka Park. A na dodatek do całej inwestycji muszą dołożyć milion złotych. W spółce PKP SA zapewniają natomiast, że na przyjazd pielgrzymów „odświeżą” 20 innych dworców w Małopolsce, m.in. na stacji Kraków Bieżanów i Podłęże.

Musieli zmienić projekt

Tysiące pielgrzymów, którzy przyjadą w ostatnim tygodniu lipca do Krakowa na ŚDM, odwiedzą również inne miasta, m.in. Wieliczkę. Już ponad 40 tysięcy osób z kilkudziesięciu krajów zarezerwowało bilety do kopalni soli. Większość z nich będzie zapewne przemieszczać się po Małopolsce pociągami.

Tymczasem rozpoczęty w 2015 roku remont dworca przy stacji Wieliczka Park, obok którego znajduje się m.in. parking park&ride, zakończy się najwcześniej w... październiku. Czyli niemal rok później niż pierwotnie zakładano. Wszystko przez wstrzymanie części prac wewnątrz tego zabytkowego budynku wzniesionego na przełomie XIX i XX wieku. I zmianę projektu budowlanego. - Po rozpoczęciu robót okazało się na przykład, że na sufitach znajdują się cenne z konserwatorskiego punktu widzenia polichromie, które należy zachować - tłumaczy dr inż. Jacek Chrząszczewski z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie.

Co więcej, odsłonięte stropy pokazały, że kiedyś podział pomieszczeń na parterze obiektu był inny niż obecnie. A celem jest przywrócenie pierwotnego układu sal. - Jasne stało się, że pierwotny projekt wymaga daleko idących zmian. Niektóre rozwiązania przyjęte w nim okazały się niewykonalne, choćby ze względu na skomplikowany system wentylacji - dodaje Jacek Chrząszczewski, przekonując, że polichromii odkrytych już w trakcie robót nie można było wcześniej przewidzieć. - Budynek, zanim został wpisany do rejestru zabytków, był w swojej historii wiele razy przebudowywany i pewne elementy były po prostu ukryte - mówi.

Na przełomie 2015 i 2016 r. kolejarze w porozumieniu z konserwatorem zabytków zdecydowali o poprawieniu projektu.

- W czasie opracowywania dokumentu, prace wykonywane były w ograniczonym zakresie - przyznaje Maciej Bułtowicz z biura prasowego PKP SA.

Zmiana dokumentacji oraz zakresu robót, w tym restauracja odkrytych elementów, spowodowały nie tylko wydłużenie inwestycji, ale też wzrost jej kosztów o około milion zł, do ok. 8,9 mln zł. - Uznaliśmy jednak, że główni wykonawcy prac (firmy Murkrak i Murdza), odpowiedzialni także za projekt, nie są winni temu, że trzeba było go poprawiać. Pewnych rzeczy nie dało się przewidzieć, nie będziemy ich obarczać odpowiedzialnością za wzrost kosztów - dodaje Maciej Bułtowicz.

Pocieszające może być to, że odnowiona została już elewacja budynku od strony torów. Pielgrzymi tylko przejeżdżający przez stację Wieliczka Park, a nie wysiadający na niej, prawdopodobnie nie zauważą, że remont dworca nie został ukończony.

Nowe elewacje i chodniki

Kolejarze zapowiadają natomiast, że do ŚDM dobrze przygotują inne dworce w Małopolsce. Na najbliższe dwa miesiące zaplanowali prace na dwudziestu stacjach, m.in. Kraków Bieżanów, Kraków Bonarka, Oświęcim, Podłęże, Zabierzów, Kalwaria Zebrzydowska. - Odnawiane będą elewacje budynków, uzupełniane tynki. Pojawi się nowe oznakowanie, dodatkowe kamery i kosze. Przeznaczymy na to ok. 2.7 mln zł - mówi Aleksandra Dąbek z biura prasowego PKP SA.

arkadiusz.maciejowski@dziennik.krakow.pl

Arkadiusz Maciejowski

Redaktor działu internet (nowa pasja). Wcześniej przez blisko 15 lat dziennikarz (pasja na całe życie) działu miejskiego - zajmujący się sprawami związanymi z transportem, komunikacją i najważniejszymi inwestycjami w Krakowie - mieście, które zaskakuje każdego dnia.


A co gdyby nie Kraków? Roma, Roma, Roma... (wieczna pasja, wieczne miasto). Ewentualnie Rzeszów.

Komentarze

13
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

sharks

oprowadz zone po trasie w tym dobry jestes chyba mam cie kochasiu

leola

ja to sie na bank przerzucam na rower na śdm;) przeciez nie bedzie dalo sie przejechac ani przez wieliczke ani przez krakow. mam nadzieje,ze moja Indiana wytrzyma ten brud i smrod ;)

ona

Jeśli matka dzieci biskupa Kalety od miesięcy nie potrafi się dogadać z Konferencją Episkopatu by wbrew jej woli nie zabito jej embrionów (dzięki braku reakcji Episkopatu jeden z czterech już nie żyje) to nie kłammy, że biskupi są podzieleni. Tak naprawdę żaden z nich realnie nie popiera życia a tylko toczą jakieś gry (o seks, władzę i kasę?).

zdziwisz

pielgrzymi, pielgrzymi... a zafundujcie im wszystkim po lodzie, bo nie wypada inaczej..

oliś_ka

W najbliższych miesiącach trzeba się liczyć z podwyżką biletów. Po co było robić taki bałagan na kolei - za tory odpowiedzialna jest inna firma, za wagony inna, za dworce inna, za trakcję jeszcze inna i to nie koniec podziału łupów.

krk

Mamy przeciez tysiace skrobipiorkow w Krakowie ! Jazda do roboty -pomocie! Pomozecie?

nadzieja

Franciszek machnie ręką i stanie się cud.

dss

A jeszcze na to światowe zbiegowisko Wieliczce brakuje portu lotniczego. Ale bogobojny burmistrz zdąży do lipca go wybudować. A nawet zadłużyć miasto po uszy

x

Odnowienie dworca to inwestycja dla mieszkańców. Lekkie opóźnienie nie zrobi różnicy. Denerwuje mnie robienie inwestycji pod ŚDM a zapominanie o codziennych potrzebach mieszkańców.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.