ŚDM 2016. Trwa pełna mobilizacja

Czytaj dalej
Fot. Fot. Agnieszka Rogalska
Jolanta Białek, (AG)

ŚDM 2016. Trwa pełna mobilizacja

Jolanta Białek, (AG)

Światowe Dni Młodzieży. Dojazd do Krakowa - przez Nową Hutę i Łapczycę oraz autostradą. Bezpieczeństwo - pomogą policjanci i strażacy z całej Polski. Finanse - specustawa sobie, a życie sobie. Przygotowania do międzynarodowego festiwalu młodych wkraczają w decydującą fazę.

Organizacja ruchu podczas ŚDM 2016 na drogach lokalnych w powiecie wielickim ma być gotowa w połowie czerwca. Opracowania takie dla wszystkich wielickich gmin, przygotuje Zarząd Dróg Powiatowych. Koszt sporządzenia tych dokumentów - oraz czasowego oznakowania szlaków komunikacyjnych na ŚDM - wyniesie ok. 350 tys. zł.

- Liczyliśmy, że dostaniemy tę kwotę ze Skarbu Państwa (na mocy specustawy mającej usprawnić organizację wydarzenia - red.). Pytaliśmy o to małopolskiego wojewodę, ale okazało się, że pieniędzy nie ma i musimy sfinansować przygotowanie organizacji ruchu z własnego budżetu - przyznaje wielicki starosta Jacek Juszkiewicz.


Autor: Joanna Urbaniec

Tego typu dokumenty dla gmin są przygotowywane tak późno, ponieważ dopiero w ostatnich dniach dotarły do Wieliczki wytyczne w tym zakresie od władz województwa.

Blokada na drogach

Jakie będą podczas ŚDM utrudnienia na trasach ponadlokalnych w naszym powiecie? Informacje o tym są cały czas tylko nieoficjalne i jedynie fragmentaryczne. Plan zakłada wyłączenie z ruchu:

- drogi krajowej nr 94 (dawnej „czwórki”) na odcinku od Krakowa do Targowiska, od 29 lipca, godz. 12. Cały ten trakt ma stać się parkingiem dla autokarów;

- drogi wojewódzkiej nr 964 od pomiędzy Wieliczką i Niepołomicami, od 29 lipca, godz. 20;

- drogi wojewódzkiej nr 966 pomiędzy Wieliczką i Gdowem, także od 29 lipca, godz. 20

Z nieoficjalnych informacji wynika, że oba odcinki tras wojewódzkich w powiecie wielickim mają być zamknięte dla tranzytu, ale otwarte dla ruchu lokalnego. Czy ta zapowiedź się spełni, trudno dziś powiedzieć, ponieważ na razie nie ma pomysłu, w jaki sposób wiarygodnie odróżnić kierowców lokalnych od tranzytowych.

Na przełomie lipca i sierpnia dojazd do Krakowa od strony Gdowa ma się odbywać przez Łapczycę, a od Niepołomic - drogą krajową nr 75 (przez Nową Hutę). Otwarta dla ruchu ma być także autostrada.

Dodatkowe posterunki i patrole

Dla strażaków czas najwyższej gotowości wyznaczono w dniach od 20 lipca do 3 sierpnia. W tym czasie w powiecie wielickim zostaną uruchomione dodatkowe posterunki PSP. Będzie ich najprawdopodobniej 5-6, na pewno: w Niepołomicach, Gdowie, Bodzanowie i Targowisku (w Punkcie Obsługi Autostrady).

Policjanci - od prewencji, poprzez drogówkę, po kryminalnych - mają być „gotowi na wszystko” od 25 lipca do 3 sierpnia. W zabezpieczanie ŚDM będzie zaangażowanych codziennie od kilkuset do nawet kilku tysięcy funkcjonariuszy (np. podczas dwudniowych uroczystości w Brzegach), którzy zostaną ściągnięci tu wtedy z całej Polski.

Do Światowych Dni Młodzieży przygotowuje się także Nadleśnictwo Niepołomice. W tym terminie (a zwłaszcza w okresie od 29, 30 do 31 lipca - kiedy planowane jest czuwanie w Brzegach) pracownicy na urlopy nie mają co liczyć. Wszyscy mogą się przydać.

- Ponieważ spodziewamy się licznych grup pieszych maszerujących ze wschodu przez Puszczę Niepołomicką na spotkanie z papieżem Franciszkiem, musimy zadbać o bezpieczeństwo pielgrzymów i jednocześnie naszej przyrody - stwierdza nadleśniczy Łukasz Nowak. - W puszczy jest szereg tras, dróg leśnych. Piechurzy mogą się pogubić.

Dodatkowych oznaczeń nadleśnictwo stawiać nie zamierza. Ale będzie organizować wzmocnione patrole. Służby leśne będą wspierać pielgrzymów, zapobiegać zagubieniom, a gdy już do nich dojdzie, szukać pechowców.

Leśnicy będą reagować na sygnały policji, rozdawać piechurom mapki, wskazywać na nich, gdzie pielgrzymi się aktualnie znajdują i informować jak dotrzeć do Brzegów. Pracownicy Nadleśnictwa mają także zapobiegać też innym sytuacjom niebezpiecznym, jak zaprószenie ognia w lesie.

Chcą normalnie pracować

W niewesołej sytuacji jest 60 firm - zatrudniających w sumie ponad 4000 pracowników - znajdujących się w Niepołomickiej Strefie Przemysłowej, sąsiadującej z zarezerwowanym dla ŚDM terenem w Brzegach.

Z ankiet przeprowadzonych ostatnio przez niepołomicki magistrat wśród przedsiębiorców wynika, że 55 proc. firm zamierza pracować podczas ŚDM w normalnym trybie, a ok. 30 proc. deklaruje, że może w tym czasie zmodyfikować nieco godziny funkcjonowania zakładu. - Pytaliśmy też, ile osób pracuje na jednej zmianie w poszczególnych firmach, okazało się, że od 30 do nawet 400. Natomiast pytanie o to, ile tirów musi codziennie dojechać do zakładu, przyniosło odpowiedzi, że nawet 40-50 - wylicza Szymon Urban z Urzędu Miasta w Niepołomicach.

Wiadomo już, że podczas ŚDM w Brzegach, ul. Wimmera w Niepołomicach, główna droga dojazdowa na obszar przemysłowy, będzie zamknięta (powstanie tam parking dla autokarów). Jak w tej sytuacji zapewnić dojazd pracowników i ciężkich samochodów do NSI? Wygląda na to, że dziś nikt nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie. Służby wojewody obiecały Niepołomicom przedstawić informacje w tej sprawie do połowy maja, ale na razie skończyło się na obietnicy. Dlatego Niepołomice - jako chyba jedyna podkrakowska gmina - nie podpisały jeszcze umowy z Komitetem Organizacyjnym ŚDM 2016. - Nie podpiszemy umowy, dopóki nie dowiemy się jak w tym czasie będzie mogła funkcjonować nasza strefa przemysłowa - usłyszeliśmy w niepołomickim magistracie.

jolanta.bialek@dziennik.krakow.pl

Jolanta Białek, (AG)

Komentarze

4
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

taktorobi

No to wkrótce burmistrza i radę będzie musiał zastąpić komisarz.

st wikary szt

Tylko za pomocą spowiedzi. Strach przed spowiedzią świętokradczą będzie ograniczał nieprawdziwą identyfikację kierowców lokalnych. Trzeba tylko zorganizować odpowiednia liczbę stanowisk spowiedniczych, tzw. konfesjonałów. Najlepiej w układzie podobnym do bramek autostradowych.

krakus

tytuł "Dzień Świstaka".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.