ŚDM 2016. Swoich dokumentów strzeż jak oka w głowie

Czytaj dalej
Fot. fot. Anna Kaczmarz
Rozmawiała Elżbieta Cegła

ŚDM 2016. Swoich dokumentów strzeż jak oka w głowie

Rozmawiała Elżbieta Cegła

Radzi Lucyna Gajda, zastępca dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.

- Przyjadę na Światowe Dni Młodzieży z zagranicy, w ferworze wydarzeń zgubię paszport i co mam zrobić? Przecież nie mogę się poruszać bez tego dokumentu!

- W takiej sytuacji cudzoziemiec powinien udać się do placówki konsularnej kraju swego pochodzenia, która jest władna wydać nowy dokument.

- Ale większość tych placówek jest poza Krakowem…

- Polska zawarła stosunki konsularne ze 167 państwami, 107 z nich posiada placówki w Polsce, a 60 poza granicami naszego kraju. W Krakowie na co dzień działają 32 placówki. Na czas trwania Światowych Dni Młodzieży część państw uruchamia w naszym mieście dodatkowe punkty, w których cudzoziemcy, będą mogli załatwiać dotyczące ich bieżące sprawy, natomiast pracownicy naszego wydziału pokażą każdemu drogę i sposób rozwiązania problemu. Jeśli paszport zgubi cudzoziemiec, to pierwszą instytucją jest właśnie placówka konsularna danego kraju, natomiast gdy paszport utraci Polak mieszkający za granicą, wówczas musi zgłosić się do dowolnie wybranego urzędu wojewódzkiego w Polsce. My dołożymy wszelkich starań, by obywatelowi polskiemu wydać szybko paszport biometryczny lub w trybie pilnym wydać ważny rok paszport tymczasowy.


Autor: Joanna Urbaniec

Wojewoda w ramach swoich uprawnień może także wydać tymczasowy dokument podróży obcokrajowcowi z państwa trzeciego, którego placówka dyplomatyczna znajduje się poza Polską. Taki dokument jest ważny siedem dni. Aktualny wykaz placówek konsularnych jest na stronie www.msz.gov.pl.

- Jeśli ja, Polka, zgubię dowód osobisty lub prawo jazdy, to szybko otrzymam nowe?

- Powiemy, gdzie i jak sprawę tę załatwić, bowiem podczas Światowych Dni Młodzieży wiele urzędów będzie pracować dłużej. Nasz wydział od 22 lipca do 1 sierpnia będzie czynny w godz. od 6.00 do 23.00, także w soboty i niedziele, a od godz. 9.00 do 17.30 będzie zwiększona obsada, gdyż zdajemy sobie sprawę, że wiele osób wykorzysta ten czas również na załatwienie różnych formalności, np. związanych z wydaniem paszportu - przecież są wakacje - czy z obywatelstwem polskim.

- Część cudzoziemców zapewne zechce zostać w Polsce jeszcze po zakończeniu Światowych Dni Młodzieży; jeśli skończy im się wiza, to…

- To muszą zalegalizować swój pobyt u wojewody właściwego na zamierzone miejsce zamieszkania w Polsce.

- A jeśli w tym czasie przyjdzie na świat nowy obywatel?

- Wskażemy urząd stanu cywilnego właściwy dla miejsca zdarzenia, zgodnie z zasadą: gdzie fakt, tam akt. Podobnie będzie w sytuacji, kiedy ktoś zechce podczas Światowych Dni Młodzieży zawrzeć związek małżeński, jak również w przypadku zgonu. Oczywiście my będziemy załatwiać wszystkie sprawy leżące w kompetencji naszego wydziału. Uruchamiamy dodatkowe punkty informacyjne i poradnicze zarówno w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim przy ul. Basztowej 22 oraz Przy Rondzie 6, jak też będziemy pracować w punktach Komitetu Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży na krakowskim Dworcu Głównym i w Płaszowie, a także w Brzegach podczas uroczystości religijnych.

Ważne telefony:

paszporty:
48 12/39 21 820

cudzoziemcy:
48 12/39 21 802

obywatelstwo polskie i rejestracja stanu cywilnego:
48 12/39 21 347

ewidencja ludności i dowody osobiste:
48 12/ 39 24 874

tłumacze przysięgli:
48 12/39 21 811

kościoły i związki wyznaniowe:
48 12/39 21 834.

Adresy:

- dedykowany ŚDM: [email protected]
- Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego: [email protected]
- Wykaz placówek konsularnych: www.msz.gov.pl

[a]http://wwwww.msz.gov.plw.dziennikpolski24.pl/aktualnosci/swiatowednimlodziezy2016/;[/a]

Rozmawiała Elżbieta Cegła

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.