ŚDM 2016. Świat patrzy na Brzegi

Czytaj dalej
Fot. fot. umig wieliczka
Jolanta Białek

ŚDM 2016. Świat patrzy na Brzegi

Jolanta Białek

Raport. Przygotowania do ŚDM 2016 są na ostatniej prostej. W pierwszej połowie lipca gmina Wieliczka przekaże Pola Miłosierdzia komitetowi organizacyjnemu globalnego wydarzenia. W ciągu roku przybyła na tym terenie infrastruktura warta ok. 100 mln zł.

Żywe jeszcze kilka miesięcy temu dyskusje o potrzebie przeniesienia głównych uroczystości Światowych Dni Młodzieży 2016 z Brzegów na krakowskie Błonia lub inne miejsce w rejonie stolicy Małopolski, zamilkły. W Brzegach wre praca. Z szacunków wynika, że w różnego rodzaju przygotowaniach do wizyty na Polach Miłosierdzia papieża Franciszka i milionów pielgrzymów z całego świata, uczestniczy teraz co najmniej 400 osób (tyle „wejściówek” na ten teren wydała do ubiegłego tygodnia wielicka Straż Miejska). Można założyć, że podczas lipcowego dopinania tam wszystkiego na ostatni guzik, ruch na Kampusie Miłosierdzia będzie jeszcze większy.

Inwestycje: to już końcówka

Wieliczka rozstrzyga właśnie przetarg na przedostanie prace, które zobowiązała się wykonać na terenie przewidzianym na ŚDM. To budowa ośmiu tymczasowych przepraw przez strumienie i potoki. Modułowe, składane mosty (po ŚDM będą one własnością gminy Wieliczka) mają stanowić dodatkowe drogi ewakuacyjne wykorzystywane do przejazdu służb ratowniczych, przyśpieszenia przemieszczania się pielgrzymów oraz w innych tego typu sytuacjach. Prócz tzw. dróg szybkiego wyjścia gmina ma wykonać jeszcze tymczasowe nasypy, po których pójdą pielgrzymi. Także te prace mają ruszyć w najbliższych dniach.

- Naszą część robót chcemy zakończyć do 10 lipca. W tym dniu planujemy przekazać tereny w Brzegach Komitetowi Organizacyjnemu ŚDM - mówi burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

Gmina zajmuje się teraz także montowaniem w Brzegach barier ochronnych przy ciekach wodnych, a w najbliższym tygodniu ruszy grodzenie stawów na żwirowisku. Natomiast do 25 czerwca powinna zakończyć się budowa dróg dojazdowych do czterech mostów tymczasowych, wykonanych w ostatnim tygodniu na Serafie i Zabawce przez żołnierzy z 2. Inoworcławskiego Pułku Inżynieryjnego.

Od kilku tygodni prace na terenie zarezerwowanym dla pielgrzymów prowadzi też Komitet Organizacyjny ŚDM. W jego gestii jest m.in. położenie tam pod ziemią w sumie 28 km różnego typu kabli dla nagłośnienia, oświetlenia i telebimów. Te roboty dobiegają końca, a w najbliższych dniach rozpocznie się budowa ołtarza. Zajmie on ok. 3800 m kw. i stanie przy hali firmy 7R Logistic, której liczący 13,5 tys. obiekt będzie pełnił podczas ŚDM m.in. funkcję zakrystii.

Na dniach przystąpią do pracy w Brzegach także fachowcy od montażu nagłośnienia. Jak mówi ks. Wojciech Olszowski z Komitetu Organizacyjnego ŚDM - umowa z firmą, która zajmie się tym jest już podpisana, a wież nagłośnieniowych będzie na Polach Miłosierdzia 40.

Rozbudowana zostanie także sieć telekomunikacyjna. W Brzegach stanie dziesięć wież (jedna ma zostać już na stałe, pozostałe znikną po wydarzeniu) operatorów sieci telefonii GSM. Z nieoficjalnych informacji wynika, że przy ok. 2 mln pielgrzymów taka infrastruktura zapewni możliwość rozmów telefonicznych, ale z przesyłaniem tzw. danych pakietowych (np. zdjęć) może być już problem

Wydatki: prognoza bez zmian

Po ŚDM teren Brzegi-Kokotów będzie Wielicką Strefą Aktywności Gospodarczej. Mniej więcej rok temu szacowano, że wydatki związane z przysposobieniem tego obszaru „pod przemysł” oraz organizacją tam światowego spotkania młodych przekroczą 90 mln zł. - Na dziś można powiedzieć, że będzie to 96-97 mln zł. Większość tej kwoty pokryją fundusze zewnętrzne - zapewnia burmistrz Wieliczki.

W puli „na Brzegi” są m.in. dotacje unijne (blisko 21 mln zł), dofinansowanie ze Skarbu Państwa (ma być ponad 11 mln zł) i wydatki Tauronu (ok. 2 mln zł, m.in. na przesunięcie słupów wysokiego napięcia). Natomiast gminne wydatki inwestycyjnie, związane przede wszytskim z organizacją strefy przemysłowej, mają nie przekroczyć 20 mln zł.

- Mamy pisemne gwarancje od wojewody, że otrzymamy dofinansowanie między innymi na budowę ośmiu dodatkowych przepraw na ciekach wodnych oraz tymczasowych nasypów

- mówi Artur Kozioł. Dodaje, że Józef Pilch obiecał przekazać gminie „jakieś pieniądze” również także sprzątanie obszaru, gdzie odbędą się ŚDM w trakcie i po tym wydarzeniu. Bo z szacunków wynika, że „wielkie sprzątanie” tanie nie będzie - pochłonie ok. 1,9 mln zł.

Wydarzenia: napisz do papieża

Wieliczka ma już kilka pamiątek związanych z ŚDM 2016. Na nowym rondzie w Brzegach stanął pomnik z symbolem tego wydarzenia oraz herbami papieży Franciszka i Jana Pawła II. W jego sąsiedztwie dobiega końca budowa ośrodka dla osób chorych i niepełnosprawnych, nazwanego „Misericordiae”, przy którym zamontowano niedawno także Dzwon ŚDM.

Właśnie w tej części Kampusu Miłosierdzia wyłożona zostanie specjalna księga. Mieszkańcy będą mogli wypisywać tam życzenia i inne słowa, które chcą przekazać Ojcu Świętemu. Papież dostanie tę księgę w prezencie, gdy poświęci ośrodek Misericordiae (ma to nastąpić wieczorem 29 lipca).

Wieliczka szykuje również jeszcze inną atrakcję dla pielgrzymów i mieszkańców. W pierwszych dniach lipca na rondzie ŚDM w Brzegach pojawi się specjalna instalacja przedstawiająca kulę ziemską.

Natomiast na 27 lipca zaplanowano w tym miejscu uroczystość z udziałem ok. 10 tys. osób, podczas której przekazana zostanie Wieliczce kopia figury Matki Bożej z sanktuarium w Loreto we Włoszech. Cedrowa statua, mająca ok. 1,2 metra wysokości „zamieszka” na stałe w ośrodku dla chorych i niepełnosprawnych.

21 - Tyle wyjść ewakuacyjnych będzie na Polach Miłosierdzia w Brzegach. Trzynaście z nich będa tzw. drogami stałymi. To m.in. cztery mosty wybudowane w ostatnich dniach przez żołnierzy oraz trzy przeprawy budowane teraz przez gminę Wieliczka z dotacji z Urzędu Marszałkowskiego. Kolejnych osiem mostów (tzw. dróg szybkiego wyjścia) ma powstać do 10 lipca. Ich budowa pochłonie 1,7 mln zł. Większość tej kowty ma pokryć dotacja ze Skarbu Państwa.

Jolanta Białek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.