ŚDM 2016. Starało się wielu, ale to mógł być tylko Kraków!!

Czytaj dalej
Fot. Fot. Adam Wojnar
Andrzej Stawiarski

ŚDM 2016. Starało się wielu, ale to mógł być tylko Kraków!!

Andrzej Stawiarski

Światowe Dni Młodzieży to wydarzenie dla wierzących i niewierzących, bez względu na wiek i pochodzenie. Jest jak Kościół - otwarte dla każdego

- Drodzy młodzi, jesteśmy umówieni na spotkanie na najbliższy Światowy Dzień Młodzieży w 2016 roku w Krakowie, w Polsce - powiedział papież Franciszek w 2013 roku podczas spotkania z młodzieżą na plaży Copacabana w Brazylii.

Autor: Joanna Urbaniec

To było wielkie wyróżnienie dla Krakowa i Polski. Nasz kraj po raz drugi miał zorganizować spotkanie papieża z młodzieżą (w 1991 roku Częstochowa była gospodarzem ŚDM), a Kraków - miasto przecież nieduże - stanął wśród metropolii, takich jak Rio de Janeiro, Sydney czy Madryt.

Jednak to nie wielkość miasta była decydująca. Czy można sobie wyobrazić inny wybór papieża Franciszka na miejsce Światowych Dni Młodzieży, których mottem są słowa „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” i to w Roku Miłosierdzia, niż właśnie Kraków? Miasto, nazywane „miastem miłosierdzia”, związane ze świętą s. Faustyną i wielkim orędownikiem Bożego Miłosierdzia - Janem Pawłem II.

Papież Polak, był także inicjatorem regularnych spotkań z młodzieżą z całego świata. Na początku pontyfikatu powiedział otwarcie: - Wy jesteście przyszłością świata, wy jesteście nadzieją Kościoła. Wy jesteście moją nadzieją.

Spotkanie papieża w 2016 roku, tu w Krakowie, jest po prostu kontynuacją rozmów z młodzieżą, zapoczątkowanych przez Jana Pawła II na Skałce w 1979 roku. Tym razem do Krakowa przybędzie ponad dwa miliony pielgrzymów.

Główne uroczystości odbędą się w Krakowie i pod Wieliczką na polach „Campus Misericordiae”. Światowe Dni Młodzieży rozpocznie Msza Święta na Otwarcie (26 lipca) na krakowskich Błoniach, której przewodniczyć będzie ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Pierwsze spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem nastąpi podczas Ceremonii Powitania (28 lipca), również na Błoniach. W piątek (29 lipca) odbędzie się Droga Krzyżowa na Błoniach z papieżem Franciszkiem. Następnego dnia wieczorem (30 lipca) na „Campus Misericordiae” w pod- krakowskich Brzegach pielgrzymi wezmą udział w czuwaniu z Ojcem Świętym. Ostatnim z Wydarzeń Centralnych będzie Msza Święta Posłania (31 lipca) celebrowana przez papieża Franciszka na „Campus Misericordiae”. Jest to uroczyste podsumowanie ŚDM - „posłanie młodych na cały świat”.

W Krakowie i Małopolsce, gdzie będą mieszkać pielgrzymi, odbędzie się wiele wydarzeń towarzyszących, zarówno o charakterze duchowym, jak i kulturalnym: liturgie, katechezy, spotkania ze znanymi wspólnotami i ruchami religijnymi działającymi na całym świecie, a także koncerty i przedstawienia. Nasz region zyska niepowtarzalną okazję do pokazania przybyszom polskiej kultury i tradycji.

W czasie trwania Światowych Dni Młodzieży Kraków będzie gościł młodych ludzi z całego świata, różnych kultur i zwyczajów. W całej swojej historii stolica Małopolski jeszcze nie przeżywała tak radosnego „najazdu”.

Nie jest możliwe przyjęcie tej rzeszy pielgrzymów bez zaangażowania mieszkańców Krakowa, bez ich gościnności i otwartości. Już teraz wiele rodzin deklaruje przyjęcie pod swój dach gości ze świata. O dobrą organizację ich pobytu w mieście nie musimy się martwić. Z pewnością wszelkie władze i instytucje dołożą starań, aby Światowe Dni Młodzieży zapisały się dobrze w pamięci, zarówno mieszkańców jak i pielgrzymów.

Światowe Dni Młodzieży to wydarzenie dla wierzących i niewierzących, bez względu na wiek i pochodzenie. Można powiedzieć, że jest jak Kościół - otwarte dla każdego. Każdy jest zaproszony, każdy ma szansę na włączenie się w przygotowania i uczestnictwo w tym wydarzeniu, na miarę swoich możliwości oraz duchowych potrzeb.

Andrzej Stawiarski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.