ŚDM 2016. Rezerwują trasy dla pielgrzymów

Czytaj dalej
Fot. Fot. ©2016google / infografika Wiktor Łężniak
Jolanta Białek

ŚDM 2016. Rezerwują trasy dla pielgrzymów

Jolanta Białek

Powiat. Powstała organizacja ruchu na czas ŚDM. Plan zakłada zamknięcie dróg tylko od 29 do 31 lipca, ale utrudnienia potrwają dłużej.

Największych ograniczeń w ruchu należy spodziewać się od 29 lipca - od godz. 20, do 31 lipca do północy - wynika z organizacji ruchu na czas Światowych Dni Młodzieży przygotowanej przez Zarząd Dróg Powiatowych w Wieliczce.

Powstaną dwie strefy. Tam będzie najtrudniej

Na Polach Miłosierdzia w Brzegach spodziewanych jest ok. 1,5-2 mln pielgrzymów. Czas potrzebny na dojście i wyjście takiej liczby ludzi z obszaru na granicy gmin Wieliczka i Kraków wyliczono na osiem godzin. Dlatego organizatorzy światowego wydarzenia zalecają mieszkańcom, by w ostatni weekend lipca poruszali się pieszo lub rowerem. Dla własnego dobra, bo wyjazd samochodem może oznaczać konieczność stania w długich korkach lub podążania w wolnym tempie za maszerującymi po drogach pielgrzymami.


Autor: Joanna Urbaniec

Najtrudniejsza sytuacja będzie w rejonie wielickim oraz Niepołomicach, które sąsiadują z obszarem zarezerwowanym na spotkanie młodych z papieżem. Tę część powiatu podzielono na strefy oznaczone numerami 1 i 2. Strefa pierwsza obejmuje tereny najbliższe Polom Miłosierdzia, wioski: Brzegi, Kokotów, Śledziejowice, Czarnochowice, Węgrzce Wielkie i Grabie. W ostatni weekend lipca obszar ten będzie całkowicie wyłączony z ruchu kołowego.

Natomiast strefa druga to tereny na zachód od drogi krajowej 75, na północ od drogi krajowej 94 i na wschód od linii kolejowej, czyli Niepołomice i Podgrabie. Tu wprowadzone zostaną znaczne ograniczenia w ruchu, które, jak wynika z zapowiedzi - nie będą one jednak dotyczyć mieszkańców, pojazdów z przepustkami oraz samochodów jadących do Niepołomickiej Strefy Inwestycyjnej.

W powiecie wielickim nie ma projektu - wzorem Krakowa - wydawania identyfikatorów uprawniających do przejazdu drogami zamkniętymi na czas uroczystości w Brzegach. Mieszkańcy chcący dotrzeć do domów będą musieli okazać służbom kierującym ruchem dokument z adresem, natomiast w przypadku pojazdów należących do firm wystarczy ustna deklaracja.

Jak mówi Magdalena Golonka z wielickiego UMiG, identyfikatory nie są tu potrzebne, ponieważ utrudnienia potrwają stosunkowo krótko i będzie to podczas weekendu. - W porównaniu do Krakowa wielickie utrudnienia nie będą aż tak duże. W Krakowie zamkniętych zostanie sporo dróg w centrum, ponadto tam uroczystości związane z Światowymi Dniami Młodzieży zaplanowano w ciągu tygodnia. U nas nie będzie aż tak źle. Dlatego nie planujemy organizowania spotkania z mieszkańcami, dotyczącego zmian w organizacji ruchu, podczas ŚDM - twierdzi urzędniczka.

Pojedziemy autostradą, ale nie od strony Krakowa

Z informacji na dziś wynika, że podczas ŚDM autostrada pozostanie otwarta. Planowane jest jednak zamknięcie zjazdu na A4 na węźle Wieliczka; na trasie szybkiego ruchu mają być wprowadzone także ograniczenia prędkości.

Dostępna dla samochodów będzie także droga krajowa nr 75. Tym traktem ma odbywać się dojazd m.in. do Niepołomic (przez Nową Hutę).

W dniach 29-31 lipca w powiecie wielickim zamknięte zostaną następujące szlaki komunikacyjne:

W gminie Wieliczka: wszystkie drogi na północ od trasy wojewódzkiej 964, w tym m.in.: popularna droga od Zakrzowa, przez Kokotów i Węgrzce Wielkie oraz droga powiatowa w Kokotowie i Śledziejowicach; tymi traktami pójdą pielgrzymi

Natomiast dojazd do Niepołomickiej Strefy Inwestycyjnej, gdzie jest 60 firm zatrudniających ponad 4000 osób, ma odbywać się drogą krajową nr 75. Na skrzyżowaniu tej trasy z drogą wojewódzką nr 964 samochody będą kierowane na ul. 3 Maja, a dalej przez rondo gen. Waleriana Czumy, na ulice Kościuszki i Płaszowską - do NSI.

- Montaż znaków informujących o zmianach w ruchu w ostatni weekend lipca ruszy za około trzy tygodnie. Wybraliśmy już firmę, która się tym zajmie. Będzie ona w pełnej gotowości także w dniach 29-31 lipca, jeśli gdzieś trzeba będzie naprawić lub dołożyć oznakowanie - mówi Grzegorz Łętocha, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Wieliczce.

Przemarsze pielgrzymów też utrudnią życie

Dla mieszkańców powiatu wielickiego punkt kulminacyjny utrudnień w ruchu, związanych ze ŚDM nastąpi z końcem lipca. Jednak drogowe problemy związane z tym wydarzeniem pojawią się już wcześniej - za sprawą tysięcy pielgrzymów, którzy zamieszkają w tym rejonie i będą przemieszczać się po lokalnych drogach.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że duża grupa uczestników ŚDM zamierza docierać do większych miejscowości lub węzłów komunikacyjnych - piechotą. Takie deklaracje padają m.in. ze strony osób organizujących obozowisko dla ok. 3000 pielgrzymów w Śledziejowicach (na terenie przy firmie Plata). Będą oni mieszkać tam przez ponad tydzień i zamierzają wędrować codziennie gminnymi i powiatowymi drogami - do Wieliczki, by wsiąść tam do pociągu do Krakowa.

Sporo utrudnień może być także w gminie Gdów. Tu nie tylko za sprawą tłumów pielgrzymów, ale i dróg zakorkowanych przez samochody. Bo dojazd do Krakowa z tej części Małopolski ma odbywać się przez Łapczycę i Gdów.

Komunikacja publiczna podczas dni Młodzieży

Autobusy: podczas ŚDM autobusy aglomeracyjne mają kończyć bieg w Małym Płaszowie. Natomiast kolejowe autobusy kursujące po gminie Wieliczka powinny jeździć w tym okresie - także w dniach 29-31 lipca - bez zmian.

pociągi: na czas ŚDM kolej uruchomi wiele dodatkowych składów, zostaną zmienione także stacje końcowe, dlatego warto śledzić na bieżąco rozkłady jazdy PKP.

Kursowanie niektórych pociągów, m.in. przez Podłęże będzie w dniach 30-31 lipca całkowicie zawieszone przynajmniej przez sześć godzin. Ta zmiana w organizacji ruchu jest związana z bezpieczeństwem pielgrzymów, idących pieszo do miejsca spotkań w Brzegach.

Jolanta Białek

Komentarze

20
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

walczaca

musimy byc jak w***** korfanty -walczmy o swa tozsamosc reszta to brednia

Wieliczanka

Dzięki takim "fachowcom" http://www.wieliczka.eu/pl/201153/10359/jednostka-realizujaca-projekt.html
Wieliczka zasłynie wsród młodzieży świata (oby nie lało) z g..wien latających 60 cm nad asfaltem. Film tutaj: https://www.facebook.com/redakcja.zyciewieliczki (post z 20 czerwca). Jedyne miejsce na świecie w którym podczas opadów deszczu fekalia wylewają się do centrum miasta! BRAWO!

Skromny

Możecie hejtować, ale od 1 stycznia podwyżka podatków. Na ten bal trzeba było zaciągnąć zobowiązania. A kto będzie za to płacił? Tutaj się dowiecie: https://www.youtube.com/watch?v=5v43hnR6aH8

Krakus

A co z ulicą Wielicką w Niepołomicach ?? Też będą autokary?

rem

fajnie :-) miasto w zasadzie bez wyjazdu.

aa

moze trzevba było wprowadzić jakieś rozporządzenie do kodeksu pracy o wolnych dniach od pracy w okresie dni wolnych dla mieszkańców Krakowa i Wieliczki, a nie wywoływać presje czy dotrę do pracy a moze już nie wrócę

Krzy82

Najlepiej zamknąć cały Kraków i Wieliczkę , mieszkańcom kazać się wyprowadzić - tylko, żeby zostawili otwarte mieszkania dla pielgrzymów. Takiego szaleństwa nie pamiętam jak przyjeżdżał do nas Jan Paweł II czy Benedykt XVI.

obojętna

Mam gdzieś te wszystkie chore komunikaty o chorej imprezce.

uważny

Opis pod grafiką jest pomylony. Strefa druga znajduje się na ZACHÓD od drogi nr 75 i na PÓŁNOC od drogi nr 94.

Ola

Wszystko świetnie tylko jak okazać dokument potwierdzający zamieszkanie mieszkańca strefy 1 skoro w dowolnym osób nie ma miejsca zamieszkania a w prawie jazdy jest adres zameldowania który niekoniecznie jest taki sam jak adres zamieszkania....

plus.dziennikpolski24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.