ŚDM 2016. Quady zamiast karetek i dwa miliony map dla pielgrzymów

Czytaj dalej
Fot. fot. Joanna Urbaniec
Klaudia Stabach

ŚDM 2016. Quady zamiast karetek i dwa miliony map dla pielgrzymów

Klaudia Stabach

Pomoc medyczna, zabezpieczenie ruchu drogowego i promocja miasta to priorytety krakowskich urzędników.

Władze miasta intensywnie przygotowują się do Światowych Dni Młodzieży. - Zabezpieczenie takiego wydarzenia jest dla nas sytuacją, której nigdy dotąd nie doświadczyliśmy i prawdopodobnie nieprędko doświadczymy ponownie - mówi Marek Maślerz, zastępca dyrektora Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.

Pomoc medyczna

Na terenie całego województwa małopolskiego pojawią się 32 dodatkowe zespoły ratowników medycznych, co w sumie da 156 takich grup. W razie poważnych wypadków ratownicy dostaną do dyspozycji 5 śmigłowców.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Światowe Dni Młodzieży. Fatalny stan przygotowań w Krakowie

Wszystkie Szpitalne Odziały Ratunkowe będą miały stworzone warunki do tego aby przyjąć dużo większą liczbę pacjentów niż na co dzień. Izby Przyjęć w kilku krakowskich szpitalach również udzielą pomocy ratowniczej.


Autor: Joanna Urbaniec

W każdym miejscu gdzie będą odbywał y się główne uroczystości pojawią się polowe namioty medyczne, 4 karetki oraz quady - Zdajemy sobie sprawę, że nie wszędzie będzie można dojechać ambulansem, dlatego nasi ratownicy dostaną do dyspozycji quady, którymi szybko dojadą na miejsce zdarzenia - dodaje Marek Maślarz.

Ruch drogowy

Organizacja ruchu drogowego również jest sporym wyzwaniem dla władz miasta, dlatego już teraz informują o dużych problemach komunikacyjnych, które pojawią się pod koniec lipca. Oprócz wydzielenia stref, gdzie ruch będzie wyłączony miasto musi dobrze zabezpieczyć trasy przejazdu Ojca Świętego. Papież poza spotkaniami z młodzieżą zamierza odwiedzić Oświęcim i Częstochowę. - Ze względu na wymogi bezpieczeństwa ulice, które są przewidziane na trasę przejazdu papieża Franciszka będą wyłączane z ruchu ogólnego na min. 4 godziny przed przejazdem - tłumaczy Norbert Robak z krakowskiego ZIKiTu.

Punkty informacyjne

Z kolei Krakowskie Biuro Festiwalowe zajęło się przygotowaniem zaplecza informacyjnego dla pielgrzymów. Tysiąc wolontariuszy informacyjnych oraz tysiąc koordynatorów zrekrutowanych przez Komitet Organizacyjny ŚMD zostanie przeszkolonych pod kątem nauki udzielania informacji turystycznych i przekazywania wiadomości na temat wydarzeń kulturalnych. - Zależy nam na tym aby pielgrzymi, którzy do nas przyjadą mieli możliwość poznania uroków Krakowa - mówi Michał Zalewski, rzecznik prasowy Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Na tę okazję zostaną wydrukowane 2 miliony bezpłatnych map z planem miasta i będą m.in. dołączane do pakietu pielgrzyma. Godziny otwarcia wszystkich 8 punktów InfoKraków zostaną wydłużone (od 6 do 24), a punkt na lotnisku będzie czynny przez całą dobę. Ponadto w najbardziej popularnych miejscach w Krakowie pojawią się 4 hale namiotowe, które będą pełniły funkcję dodatkowych ośrodków informacyjnych.

Promocja miasta

Władze miasta nie ukrywają, że ŚDM będą doskonałą okazją do wypromowania Krakowa. W związku z tym na Rynku Głównym zostanie zbudowana scena, gdzie regionalne zespoły w ramach Festiwalu Młodych będą przybliżały obcokrajowcom małopolską kulturę i tradycję. - Liczymy, że wydarzenie pogłębi rozwój turystyki w naszym mieście - tłumaczy Andrzej Kulig, zastępca Prezydenta Krakowa. - Chcemy aby pielgrzymi zostali ambasadorami naszego miasta i później promowali Kraków w swoich krajach - dodaje rzecznik prasowy Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Klaudia Stabach

Komentarze

12
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Ciężarna polka

Epidemia wirusa ZIKA i ludzkie tragedie skutkiem ŚDM w Krakowie. Episkopat grzeszy narażając miliony ludzi na zakażenie wirusem ZIKA przez przyjeżdzających z Ameryki Południowej.

Tak zwani "organizatorzy" wykazują się całkowitym brakiem wyobraźni i poczucia odpowiedzialności. Co więcej, nawet nie maja pojęcia jaki ogrom tragedii i dramatów szykują polskim rodzinom.
Wirus ZIKA powoduje nieodwracalne upośledzenia i deformacje mózgu rozwijającego się płodu - tzw
"małogłowie" = potworne kalectwo na całe życie i dramat dla całych rodzin.
W Brazylii epidemia rozwinęła się przy okazji mundialu. Jest do dziś.
Teraz rząd brazylijski zaleca ciężarnym lub chcącym mieć dziecko ... opuszczenie Brazylii !!
Inaczej mówiąc : jak chcecie mieć szansę na zdrowe potomstwo to uciekajcie z własnego kraju i
radźcie sobie same.....
To samo szykuje się w Polsce przy okazji ŚDM : nie ma żadnego planu odnośnie weryfikacji
przyjeżdżających na nosicielstwo ZIKI , nawet z regionów objętych już epidemią.
Nie ma szczepionki, a wirus roznosi się błyskawicznie przez komary których w lipcu jest
mnóstwo. Zwłaszcza w miejscach spotkań ŚDM: tereny podmokłe, łąki i jeziorka !!

W aktualnych realiach ŚDM to puszka pandory dla Polski.
Brak wyobraźni rządzących cymbałów spowoduje lawinę ludzkich tragedii w naszym kraju.

Proponuję pisać do urzędników, posłów i episkopatu żądania skutecznego zabezpieczenia naszych
rodaków przed tą epidemią . Najlepiej przez zakaz wjazdu a co najmniej poprzez obowiązkową
kwarantannę i badania osób przyjeżdzających z krajów objętych zachorowaniami na ZIKA.

2bg

O, a która to drukarnia zgarnie taką kasę za mapy ?

wbr

To Norbert Robak znów jest w ZIKiT ? Czy to ten sam ,który był policjantem w krakowskiej drogówce a później odszedł ze służby ? Zdaje się ,że firmę swoją miał .A jednak nie ma to jak państwowa posada .

Krak

Cisza - może ludzie się nie zorientują że niema monitoringu na 2-milionowej imprezie

krk

O jakiez to piekne czarni kiecki przewietrza dewody i dewodki beda gleboko zaangazowani k**** i zlodziej zarobia i-beda dudki na remat Filcharmoni !Zniszczy sie zielen Miasta powstana nowe dziatki zrobione pod krzakiem ,plantach albo w Sikorniku i bedzie sie o tym pisalo przez lata ,a Bozia bedzie sie cieszyl -oj cieszyll

ale to co teraz sie dzieje

nazwie szalenstwem i po co to komu !

NORMALNY

TE PASKUDNE PISIORY BĘDĄ ZNOWU NA KAŻDEJ ULICY POMNIKI I KRZYŻE BUDOWAĆ. NIECH SIĘ POCAŁUJĄ W ZADY TE PISOWSKIE DZIADY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Kr@k.

Katolicyzm był i jest religią elitarną ściśle powiązaną z władzą i nastawioną na mnożenie bogactwa i wpływów jej zawodowych kapłanów. Nie akceptuje imprezy katolickiej ŚDM Kraków 2016. Emigruje do normalności!
Do refleksji!

plus.dziennikpolski24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.