ŚDM 2016. Patronów nie brakuje

Czytaj dalej
Fot. Fot. archiwum CK Gdów
Jolanta Białek, Barbara Rotter-Stankiewicz

ŚDM 2016. Patronów nie brakuje

Jolanta Białek, Barbara Rotter-Stankiewicz

Powiat. Nazwę Światowych Dni Młodzieży zyskało ostatnio rondo w Brzegach. Rondo w Gdowie nosić ma imię ks. Karola Wojtyły.

Wieliccy radni miejscy znaleźli też patronów dwóch ulic odchodzących od skrzyżowania na obszarze, gdzie odbędzie się międzynarodowy festiwal młodych. Drogi te to obecnie trakty: Ojca Świętego Jana Pawła II oraz Ojca Świętego Franciszka. Imię ks. Karola Wojtyły otrzyma natomiast rondo w Gdowie.

Autor: Joanna Urbaniec

Po zakończeniu budowy rond na ulicy Asnyka w Wieliczce, w mieście będą już trzy tego typu skrzyżowania. - Planujemy nadać rondom nazwy, ale zdecydowaliśmy, że dyskusja na ten temat rozpocznie się gdy przebudowane skrzyżowania zostaną oddane do użytku - mówi pełnomocnik burmistrza Wieliczki ds. komunalnych Piotr Ptak.

Przyszłe nazwy budzą zainteresowanie mieszkańców. Do wielickiego magistratu wpłynęło już ok. 10 wniosków od stowarzyszeń i organizacji z propozycjami patronów dla rond. - Niemal we wszystkich wnioskach jest po kilka propozycji, ale w każdym pojawia się rotmistrz Pilecki. Dlatego być może właśnie jego imię otrzyma jedno z rond. A drugie? Jestem za tym, by na skrzyżowaniu ulic Asnyka, Gdowskiej i Lednickiej pozostawić zwyczajową nazwę - „na ochronce”. Ale to moje prywatne zdanie - zastrzega Piotr Ptak.

Propozycje nazw płyną także z Krakowa - Muzeum Armii Krajowej wystąpiło do wielickiego magistratu z inicjatywą nadania jednemu z przebudowywanych wciąż skrzyżowań imienia Żołnierzy Wyklętych. Na razie nie ma chętnych, by szukać nazwy dla ronda, które powstało kilka lat temu na zbiegu wschodniej obwodnicy Wieliczki i ul. Lednickiej.

Rada Gminy Gdów zdecydowała, że rondo u zbiegu ul. Bocheńskiej z drogą wojewódzką 967 na obwodnicy będzie nosiło imię Księdza Karola Wojtyły. Radni nie mieli wątpliwości co do tego, by patronem ronda, znajdującego się na ruchliwej trasie, był „Wikary z Niegowici”. Gdy ks. Karol po raz pierwszy jechał na swoją parafię, musiał mijać to miejsce, a i potem był tam zapewne wielokrotnie.

Jest też projekt ustawienia na rondzie lub w jego pobliżu pomnika ks. Karola. - Wyobrażam sobie, że stanie tam naturalnej wielkości figura ks. Wojtyły, „idącego” wśród zbóż z walizką w stronę Niegowici - mówi wójt Zbigniew Wojas. Jak twierdzi, były nawet wstępne rozmowy z włoską rzeźbiarką, specjalizującą się w takich pomnikach, ale do konkretów nie doszło. - Trwają negocjacje z polskimi artystami i mam nadzieję, że monument stanie na rondzie w lipcu, kiedy przypada 68 .rocznica przybycia ks. Karola do Niegowici i zostanie odsłonięty podczas Dni Młodzieży.

[email protected]

Jolanta Białek, Barbara Rotter-Stankiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.