ŚDM 2016. Na pielgrzymów czeka droga przez mękę

Czytaj dalej
Fot. Jolanta Białek
Jolanta Białek

ŚDM 2016. Na pielgrzymów czeka droga przez mękę

Jolanta Białek

Śledziejowice. Podczas Światowych Dni Młodzieży w wiosce ma obozować 2-3 tys. pielgrzymów. Na obszar zarezerwowany na namiotowe miasteczko właściwie nie ma dojazdu - alarmują mieszkańcy.

W niewielkiej wiosce mają zamieszkać pielgrzymi z rejonu Łowicza. Zajmą oni 2,5 hektarowy obszar należący do jednej z miejscowych firm. Przedstawiciele parafii Łowicz rozmawiali już wstępnie z mieszkańcami wioski. Zapowiedzieli m.in. że mniej więcej na miesiąc przed ŚDM zaczną przygotowywać teren pod obozowisko, będą zwozić tam m.in. mieszkalne kontenery i mobilne prysznice.

Tymczasem na żwirowej drodze dojazdowej (ul. Polna) na teren, gdzie ma być obozowisko straszą głębokie dziury. Auta jeżdżą tu z prędkością 10-15 km/h. Samochodem osobowym praktycznie nie sposób tędy przejechać bez uszkodzenia pojazdu.

- Ta droga to katastrofa, a kiedy przejdą wiosenne deszcze, będzie już tak zniszczona, że należałoby ją zamknąć . - Strach myśleć, co będzie, gdy zaczną kursować tu tiry ze sprzętem dla obozowiska. A jeśli podczas ŚDM będzie miała tędy przejechać karetka - ugrzęźnie i dojdzie do tragedii - alarmują mieszkańcy.

Przy zdewastowanej drodze mieszka ponad 100 rodzin. Mieszkańcy upominają się o położenie tam asfaltu od 15 lat. Wieliccy urzędnicy obiecali, że ul. Polna przejdzie remont po zakończeniu budowy w Śledziejowicach kanalizacji, co stało się ostatniej jesieni.


Autor: Joanna Urbaniec

Magdalena Golonka z wielickiego magistratu, którą zapytaliśmy, kiedy gmina wywiąże się z tej deklaracji, stwierdziła, że „nikt nie obiecywał remontu tej drogi zaraz po zakończeniu budowy kanalizacji”. Poinformowała też, że mimo projektu obozowania w tej części Śledziejowic tysięcy pielgrzymów, gmina nie planuje przed ŚDM remontu ul. Polnej. - Teraz trwają inwestycje na kilku innych drogach w Śledziejowicach, wszystkiego na raz nie da się zrobić - przekonuje urzędniczka.

W wielickim magistracie usłyszeliśmy także, że na teren, gdzie będzie obozowisko jest też dojazd z drugiej strony - od Czarnochowic. - Tamta droga jest tak wąska, że nie miną się na niej nawet dwa auta osobowe, więc jak mają jeździć tam tiry? - denerwują się mieszkańcy Śledziejowic. Niektórzy z nich zapowiadają, że jeśli ul. Polna nie zostanie odnowiona przed ŚDM, to „zorganizują protest i zablokują drogę pielgrzymom”.

Jolanta Białek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.