ŚDM 2016. Minuta z ŚDM odc. 14: Noclegi i logistyka

Czytaj dalej

ŚDM 2016. Minuta z ŚDM odc. 14: Noclegi i logistyka

"Zobacz nowy odcinek „Minuty z ŚDM”! O przygotowaniach do ŚDM Kraków 2016 opowiadamy w dziewięciu językach: angielskim, polskim, włoskim, portugalskim, hiszpańskim, francuskim, niemieckim, ukraińskim oraz od teraz rosyjskim! Udostępnij swoim znajomym!

Poszukiwania noclegów dla pielgrzymów na Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016

Do końca lutego znane będą pierwsze szacunki dotyczące liczby miejsc noclegowych dla pielgrzymów na ŚDM Kraków 2016. Na podstawie poprzednich edycji ŚDM można się spodziewać, że ok. 400 tys. młodych zgłosi chęć skorzystania z zakwaterowania oferowanego przez organizatorów. Wciąż także można zgłaszać deklaracje przyjęcia pielgrzymów.

Dziś nie sposób określić, ilu noclegów będzie potrzeba na ŚDM. Wybór pakietu pielgrzyma, a co za tym idzie – zgłoszenie chęci skorzystania z opcji zakwaterowania, dokonuje się bowiem w drugiej fazie procesu rejestracji. Do tej pory z 575 tysięcy zgłoszonych do drugiej fazy przeszło ok. 10 proc. grup.

Baza noclegowa obejmuje zakwaterowanie u rodzin, w szkołach i innych placówkach. Najlepszą formą zakwaterowania uczestników ŚDM są noclegi u rodzin. Gospodarze będą mieli okazję, by poznać i posłuchać tego, jak wierzą i czym żyją młodzi z całego świata. Będzie to także wyjątkowa okazja, która może się nieprędko powtórzyć, aby podzielić się z ludźmi z innych stron świata polską tradycją, kulturą i słowiańską serdecznością.

Wymagania nie są duże. Komitety parafialne, które zajmują się koordynacją noclegów na swoim terytorium, przypominają, że wystarczy 3 m2 miejsca w mieszkaniu i dostęp do łazienki. Jeśli rodzina ma możliwość ugoszczenia gości śniadaniem, będzie to duża pomoc dla komitetów. Młodym nie trzeba ani organizować czasu, ani zostawiać kluczy do domu. Pielgrzymi będą wychodzić rano, o godzinie wskazanej przez gospodarzy, jeśli CI wychodzą wcześnie. Wracać będą po wydarzeniach centralnych wieczorem. Będą mieć przy sobie karimaty, więc wystarczy miejsce na podłodze.

W kwestii zakwaterowania w szkołach podpisywane są umowy z odpowiednimi gminami. To pozwoli zakwaterować ponad 100 000 chętnych. W szkołach lokowane mogą być np. grupy z osobami niepełnoletnimi, a w tych, które mają odpowiednią infrastrukturę – osoby z niepełnosprawnością. Dla pielgrzymów niepełnosprawnych przygotowywane są również miejscach w takich ośrodkach, jak „Dolina Słońca” Fundacji „Mimo Wszystko” czy Ośrodek dla Osób Niepełnosprawnych Fundacji im. Brata Alberta w Radwanowicach.

Pielgrzymi będą lokowani nie tylko na terenie Krakowa, ale i pozostałych stref zakwaterowania: Strefa II - Kraków Region, Strefa III - Diecezja Tarnowska (dekanaty Bochnia, Brzesko, Szczepanów), Strefa IV A - Diecezja Kielecka (dekanaty Miechów, Skała, Słomniki, Proszowice, Kazimierza Wielka, Skalbmierz), Strefa IV C - Archidiecezja Katowicka (dekanat Mysłowice).

Osoby chcące przyjąć pielgrzymów na nocleg, i zamieszkujące w wyżej wymienionych strefach, mogą pobrać stosowną deklarację dostępną na stronie www.krakow2016.com oraz w parafiach, wypełnić ją oraz przekazać Komitetowi Parafialnemu, działającemu przy kościele parafialnym, właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. W deklaracji istnieje możliwość wskazania preferowanej płci oraz narodowości (grupy językowej) pielgrzymów, których rodzina pragnie przyjąć. Dane dotyczące preferowanej płci pielgrzymów zostaną uwzględnione, natomiast dane dotyczące narodowości mają charakter informacyjny i mogą nie zostać wykorzystane w trakcie przydziału pielgrzymów do rodzin.

Parafialne Komitety Parafialne mają przekazać aktualne dane (efekty wizyt duszpasterskich, czyli tzw. kolędy) w połowie lutego. Wtedy Departament Logistyki KO ŚDM Kraków 2016 będzie miał podstawy do planowania kolejnych działań.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.