ŚDM 2016. Ma być bezpiecznie jak nigdy dotąd [WIDEO]

Czytaj dalej
Fot. fot. Anna Kaczmarz
Grażyna Starzak

ŚDM 2016. Ma być bezpiecznie jak nigdy dotąd [WIDEO]

Grażyna Starzak

Światowe Dni Młodzieży. W Brzegach trwają intensywne prace. Przeniesienie uroczystości na Błonia możliwe tylko w wypadku powodzi.

Kilkadziesiąt tysięcy pracowników służb mundurowych, kilka tysięcy patroli medycznych, pirotechnicy, którzy sprawdzą 240 hektarów terenów, epidemiolodzy, którzy zbadają wszystkie źródła wody pitnej w Krakowie i okolicach - to tylko część wielkiej armii ludzi mających czuwać nad bezpieczeństwem papieża Franciszka, pielgrzymów i mieszkańców Małopolski w czasie Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016.

Raport z opisem podjętych działań przedstawili wczoraj w Krakowie członkowie rządowego zespołu ds. ŚDM. Jego szefowa, minister Beata Kempa, powiedziała, że teraz prace „wkraczają w fazę realizacji”.

WIDEO: Beata Kempa: Ryzyka związane z organizacją ŚDM zostały wyeliminowane

Źródło: x-news/TVN24

Sporą część liczącego prawie 2 tysiące stron dokumentu, zajmują kwestie zabezpieczenia medycznego. Marek Tombarkiewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, który wczoraj odwiedził krakowski Szpital im. Żeromskiego, podawał dane, z których wynika, że w czasie ŚDM w gotowości będą 134 zespoły ratownictwa medycznego, w szpitalach przygotowanych zostanie w sumie 1800 wolnych łóżek, kilkadziesiąt karetek, cztery śmigłowce i po raz pierwszy w historii masowych zgromadzeń w Polsce - most powietrzny, dzięki któremu będzie można przetransportować chorych do lecznic w innym rejonie.

Innym nowatorskim rozwiązaniem, jak informuje dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Robert Gałązkowski, ma być prowadzony przez cały czas trwania ŚDM monitoring dostępności wolnych łóżek szpitalnych oraz bloków operacyjnych i oddziałów intensywnej opieki medycznej.

W stan gotowości postawione są także służby sanitarno-epidemiologiczne, które skontrolowały prawie 350 punktów mających wydawać posiłki pielgrzymom (prawie 100 tys. dziennie). Sprawdzono ponadto próbki wody z 285 ujęć w rejonie Krakowa. Jakość wody zakwestionowano tylko w jednym przypadku.

Do ŚDM przygotowują się także wojsko, policja i straż pożarna. Wiceszef MON Bartosz Kownacki mówił w Krakowie, że uchwalona niedawno tzw. specustawa dała możliwość zorganizowania wojskowego zgrupowania medycznego na terenie lotniska w Balicach. - Dzięki temu, gdyby zaistniała taka konieczność, będzie można przewieźć chorych do szpitali w innych krajach - poinformował.

Do Krakowa przyjadą także wojskowi lekarze i sprzęt - dwa samoloty CASA, śmigłowce Mi-8 i śmigłowce SAR, odpowiednie do transportu ratowniczego. Armia buduje mosty polowe w Brzegach, udostępni również śmigłowce W3 do obsługi VIP-ów i osób z otoczenia papieża. Organizatorom ŚDM przekazano 5 tys. wojskowych namiotów i 9 tys. łóżek polowych.

O bezpieczeństwo i porządek w czasie ŚDM dbać będzie 20 tys. policjantów, prawie 2,5 tys. strażaków, 800 funkcjonariuszy BOR i 1,5 tys. funkcjonariuszy Straży Granicznej. Rząd przeznaczył na to 76 mln zł. Wiceszef MSWiA Sebastian Chwałek przypomniał wczoraj, że w woj. małopolskim i śląskim od 20 lipca do 1 sierpnia wprowadzony zostanie zakaz noszenia broni. Od 4 lipca do 2 sierpnia przywrócone będą kontrole na granicach.

Jak twierdzi bp Damian Muskus, koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM, do Krakowa może przyjechać od 1,5 do 1,8 mln osób z prawie 160 krajów świata. Ułatwieniem dla nich ma być aplikacja mobilna „Pielgrzym”, która zostanie niebawem uruchomiona.

grazyna.starzak@dziennik.krakow.pl

Grażyna Starzak

Komentarze

7
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

burza

Dziś była zalane centrum wieliczki po małej burzy centrum skanalizowane ciekawe ????

bezpiecznie że ho ho

po raporcie jest już jasne że wszystko w rękach opatrzności !
po co w takim razie te tysiące funcjonariuszy i jakieś przygotowywanie łóżek i karetek itp ??
przecież to opatrzność będzie czuwała nad wszystkimi pielgrzymami - i to powinno wstarczyć !
podobnie nie ma sensu jakaś "aplikacja pielgrzym" o której ciągle trąbią - pielgrzymi powinni dać się prowadzić opatrzności zamiast wpatrywać się w telefon....

ateista

Całe miasto sparaliżowane, miliony wydane z pieniedzy podatnikow, bo kur..y katolickie mają imprezę! Paszoł won, niech dziwisz zrobi to u siebie w kurii!

krakowianin

Po 1- jaki wkład finansowy wnosi kościół ? sprzedali pare kamienic i działek ? ano nie bo jeszcze zarobią, po 2- jak można pobierać opłaty od woluntariuszy - jakie pakiety ! przychodzaą do pracy bezpłat- nie ale wyżywienie, wyposażenie powinni dostać za darmo po-3 samorządy nie dostały pisemnych gwarancji zwrotu kosztów dodatkowych związanych z przyjęciem pielgrzymów więc mają brać kredyty ?
Jak słuchałem Pani Kempy to osłabłem - gdzie konkrety ? od kazań są księża a tu Kardynał rozdaje
koszulki i gawęda ogólna- będzie ładnie i modlitewnie .

ciekawska

Ma być bezpiecznie jak nigdy dotąd.
.
Czyli co? Nigdy dotąd bezpiecznie nie było?

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.