ŚDM 2016. Księża proszą o pomoc

Czytaj dalej
Fot. Fot. Magdalena Balicka
Magdalena Balicka

ŚDM 2016. Księża proszą o pomoc

Magdalena Balicka

Region. W Małopolsce zachodniej potrzeba noclegów dla 70 tysięcy uczestników Światowych Dni Młodzieży, jakie odbędą się w Krakowie. Duchowni zbierają deklaracje od osób gotowych na przyjęcie gości z zagranicy. Na razie brakuje chętnych.

Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie od 25 do 31 lipca br. W tym czasie do stolicy Małopolski mogą przyjechać 2 miliony pielgrzymów, katechetów, księży i biskupów z całego świata. Dla ok. 70 tys. z nich noclegi mają być przygotowywane w miastach i wsiach Małopolski zachodniej.

Autor: Joanna Urbaniec

- Głównie w szkołach, strażnicach, ale też u osób prywatnych - podkreśla Krzysztof Kasperek, wicestarosta chrzanowski. Jego powiat jest przygotowany, by ugościć ok. 27 tysięcy przyjezdnych.

Proboszcz chrzanowskiej parafii świętego Mikołaja ks. Roman Sławeński podczas kolędy namawiał wiernych, by otwierali swoje domy dla gości. Roznosił wtedy deklaracje do wypełnienia. Osoby, które się zdecydują, muszą przyjąć co najmniej dwie osoby.

Jedną z rodzin, która wypełniła taką deklarację, są Maria i Lucjan Balisiowie z Chrzanowa. - Jesteśmy głęboko wierzący. Jeśli jest okazja pomóc młodym katolikom, to dlaczego nie - mówi pani Maria. Jej córka przez pół roku była na wymianie międzynarodowej i mieszkała we Francji. Potem ona gościła obcokrajowców u siebie w domu.

- To dobra młodzież, nie pije, nie przeklina, a nawet jeśli, to w obcym języku - puszcza oko chrzanowianka. Planuje dla gości tradycyjne menu.

- Chcę, by poznali naszą kuchnię: bigos, kotlet schabowy, pierogi - wyznaje. Jeśli będzie czas, oprowadzi przyjezdnych po okolicy.

- Może nasze wnuki także kiedyś będą mogły odwiedzić ich strony - mówi pan Lucjan, choć nie wie jeszcze, z którego kraju trafią mu się pielgrzymi.

Śladem chrzanowskiego proboszcza poszli duchowni innych parafii, w tym ks. Dariusz Puchała z Bolęcina.

- Mieszkańcy bardzo chętnie deklarują nocleg. Sami natomiast jesteśmy w stanie przyjąć w kościele około 250 osób - mówi ks. Puchała.

Gmina Olkusz weźmie pod swój dach dokładnie 438 osób z Włoch. - Przyjadą 20 lipca i do 25 zostaną w domach mieszkańców, którzy wypełnili deklarację. Potem trafią do czterech olkuskich szkół - informuje Michał Latos, rzecznik olkuskiego magistratu.

W organizację Światowych Dni Młodzieży nie angażuje się olkuskie starostwo. Wicesta- rosta i wydział promocji nic na temat imprezy nie wiedzą.

Powiat wadowicki natomiast jest przygotowany na przyjęcie ok. 20 tysięcy katolików z zagranicy. - Podobnie jak w innych powiatach, zamieszkają w domach naszych mieszkańców oraz w szkołach i strażnicach - informuje ks. Adam Gerlacz z bazyliki w Rynku w Wadowicach, który jest szefem komitetu organizacyjnego w powiecie.

Przez powiat oświęcimski ma przewinąć się w czasie ŚDM ok. 30 tysięcy pielgrzymów. Dla ok. 700 osób planują miejsce księża salezjanie.

Muzeum Auschwitz w czasie ŚDM spodziewa się olbrzymiej liczby odwiedzających, nawet 300 tys. osób.

Główne uroczystości odbędą się 26 lipca na krakowskich Błoniach. Tam zostanie odprawiona uroczysta msza św. na otwarcie ŚDM i nastąpi uroczyste powitanie Ojca Świętego. 29 lipca, również na Błoniach, odbędzie się droga krzyżowa. 30 lipca br. młodzież przeniesie się do Brzegów pod Wieliczką, gdzie wszyscy będą uczestniczyć w czuwaniu z papieżem Franciszkiem. W tym samym miejscu dzień później, 31 lipca, uroczysta msza św. sprawowana pod przewodnictwem papieża zakończy uroczystości.

Możliwe, że papież odwiedzi też Muzeum Auschwitz.

Magdalena Balicka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.