Rozmawiała Grażyna Starzak

ŚDM 2016. Jesteśmy gotowi na przyjazd 2 mln osób

Ks. Adam Parszywka Fot. Anna Kaczmarz Ks. Adam Parszywka
Rozmawiała Grażyna Starzak

Rozmowa. Ks. ADAM PARSZYWKA, dyrektor Departamentu Komunikacji Komitetu Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 - o przygotowaniach do imprezy.

- Ile osób zgłosiło dotychczas chęć wzięcia udziału w tym wielkim święcie młodych chrześcijan z całego świata?

- Do końca listopada - ponad 2 tys. grup liczących w sumie prawie pół miliona osób ze 138 krajów świata. Nieraz tak egzotycznych jak Antyle, Gujana Francuska, Belize albo Martynika. Wszystko wskazuje, że największe grupy będą z USA, Brazylii, Argentyny, Włoch, Francji, Niemiec i oczywiście z Polski. Przewidujemy, że w imprezie weźmie udział ok. 2 mln osób.

- Na jakim etapie są obecnie przygotowania do ŚDM?

- Jest wiele wyzwań. Choćby sprawa infrastruktury. Kraków jest stosunkowo małym miastem, biorąc pod uwagę skalę czekającego nas w lipcu przyszłego roku wydarzenia. Wiadomo, że przepustowość ulic w Krakowie jest ograniczona. Największym problemem będzie więc dojazd na miejsce, gdzie będą się odbywały poszczególne wydarzenia. Jeśli chodzi o główne wydarzenia ŚDM, dla nas jest bardzo ważne, aby jak najwięcej osób mogło zamieszkać w samym Krakowie. Stąd wciąż ponawiany nasz apel do krakowian, żeby otworzyli drzwi dla uczestników ŚDM.

- Światowe Dni Młodzieży w Rio de Janeiro relacjonowało kilka tysięcy dziennikarzy. Czy wiadomo, jak licznie przedstawiciele mediów stawią się w Krakowie?

- Spodziewamy się, że do Krakowa przyjedzie ok. 6 tys. przedstawicieli światowych redakcji. Jako komitet organizacyjny mamy podpisane umowy ze wszystkimi liczącymi się przedstawicielami polskich gazet, stacji telewizyjnych, radia. M.in. z „Dziennikiem Polskim”. Jednym z kanałów przekazywania informacji o przygotowaniach do ŚDM są media społecznościowe. Oficjalna strona internetowa jest dostępna w 9 oficjalnych językach ŚDM, a umieszczane na niej teksty są pisane przez młodych z całego świata.

Rozmawiała Grażyna Starzak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.