Grzegorz Kończewski

Ścieżki do krajoznawczych perełek. Powstało obszerne opracowanie, pozwalające na szybkie zaplanowanie wycieczek po całym regionie

Henryk Miłoszewski: - „Kanon” to taka encyklopedia, obejmująca najciekawsze regionalne obiekty krajoznawcze Fot. Jacek Smarz Henryk Miłoszewski: - „Kanon” to taka encyklopedia, obejmująca najciekawsze regionalne obiekty krajoznawcze
Grzegorz Kończewski

Ma 320 stron, waży ponad kilogram i zawiera całą masę ciekawych informacji. Właśnie ukazał się „Kanon krajoznawczy województwa kujawsko-pomorskiego”.

To pozycja wręcz obowiązkowa nie tylko dla zaawansowanych krajoznawców w każdym wieku, ale i dla tych, którzy dopiero chcą poznawać miejsce swojego zamieszkania i najbliższą okolicę.

Gdzie te jaskinie?

- „Kanon” jest pierwszym tak obszernym przewodnikiem po województwie kujawsko--pomorskim - mówi Henryk Miłoszewski, prezes Oddziału Miejskiego PTTK w Toruniu, autor sześciu rozdziałów i - obok Andrzeja Hermanna - redaktor opracowania. - I nie chodzi o to, by czytać go od deski do deski. To taka encyklopedia, obejmująca najciekawsze regionalne obiekty krajoznawcze, pozwalająca na szybkie i atrakcyjne zaplanowanie wycieczek pieszych, rowerowych i samochodowych w te bliższe i nieco dalsze zakątki województwa, gdzie można znaleźć autentyczne perełki.

Jakie? Ano choćby jaskinie. Nie wszyscy wiedzą, że można je zwiedzać na przykład w Gądeczu koło Świecia i w Nowej Wsi niedaleko Grudziądza. Oczywiście nie są tak imponujące jak te w górach, ale ich korytarze mają kilkanaście metrów długości. Albo akwedukty. Wystarczy wybrać się w okolice Tucholi, by podziwiać te rzadkie w Polsce budowle. I nie chodzi jedynie o ten najbardziej znany akwedukt w Fojutowie.

Dwór z „Nocy i dni”

„Kanon” poprowadzi nas także do dworu w Płonnem, w którym w latach 1925-1935 zatrzymywała się Maria Dąbrowska. To właśnie ten dwór posłużył pisarce jako wzór dla Krępy, domu Barbary i Bogumiła Niechciców, bohaterów znanej powieści „Noce i dnie”. Warto go zobaczyć.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Grzegorz Kończewski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.