Janusz Mika

Samotność długodystansowca, czyli Jacek przemierza świat

Jacek nie zwalnia tempa. Na początku przyszłego roku planuje kolejną daleką, rowerową eskapadę Fot. archiwum prywatne Jacek nie zwalnia tempa. Na początku przyszłego roku planuje kolejną daleką, rowerową eskapadę
Janusz Mika

Nie powiedziałby nigdy o sobie „człowiek sukcesu”, choć jego uśmiechniętą twarz można napotkać na zdjęciach w miesięczniku „Forbes”. Jacek Młodawski, krakowski informatyk, jest współwłaścicielem dobrze prosperującego biznesu. Ale jego pasją są dalekie podróże. Nie bacząc na przeszkody, przemierza na swoim rowerze całe kontynenty. Jest też współuczestnikiem akcji „Gasimy Afrykę”.

Paradoksalnie za każdym razem, gdy nie ma mnie w Polsce, spółka przyspiesza w rozwoju - śmieje się Jacek, współwłaściciel firmy internetowej Szkla.com, specjalizującej się w sprzedaży soczewek kontaktowych.

Rowerowym turystą stał się przez przypadek. 10 lat temu miał kilkanaście kilo nadwagi, palił kilka paczek papierosów dziennie i nie czułem się najlepiej. Na promocji kupił rower za 1200 zł, do którego dołożył sakwy, i ruszył z Krakowa na południe z zamiarem dojechania na Węgry.

- Zmęczyłem się już przed Wieliczką i wtedy pojawiła się pierwsza myśl, aby przerwać wycieczkę. Niemniej jednak tego dnia udało mi się dotrzeć do Limanowej i pokonać pierwszy kryzys, a kilka dni później wjechałem na Nizinę Węgierską - opowiada. - Jadąc po równinie uznałem, że warto przedłużyć wycieczkę do granicy Europy (Stambuł). Nie zdawałem sobie sprawy z tego, że w Serbii będę musiał jechać przez góry. Po 3 tygodniach od wyjazdu spod Wawelu byłem nad cieśniną Bosfor - opowiada o początkach swoich eskapad.

Jacek stawiał sobie coraz trudniejsze zadania, wybierał coraz dłuższe i niebezpieczniejsze trasy. Podczas jazdy ze Stambułu do Bejrutu obserwował czołgi stojące na granicy turecko-syryjskiej. Dwa miesiące później rozpętała się wojna.

Afrykańskie przygody

W dalszej części tekstu przeczytasz o tym, jakie przygody spotkały Jacka Młodawskiego podczas samotnej rowerowej podróży.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Janusz Mika

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.