Tomasz Jacek Lis

Saga rodziny Myjaków - Myjkowskich, Chłopskich synów i inteligentów. Część I

Saga rodziny Myjaków - Myjkowskich, Chłopskich synów i inteligentów. Część I
Tomasz Jacek Lis

Zwiedzając Sądecki Park Etnograficzny trafimy na osobliwą chałupę Wincentego Myjaka (1876-1927). W skansenie dowiedzieć się możemy nieco o drewnianym budynku, jego modernizacji w 1922 r. a także przeniesieniu go w latach 70. na teren skansenu, i to właściwie tyle. Jako osoba z natury ciekawska chciałem jednak pogłębić swoją wiedzę na temat właściciela budynku.

W skansenie otrzymałem tylko kilka zdawkowych informacji. Nieusatysfakcjonowany postanowiłem na własną rękę poszukać odpowiedzi na to, kim był Wincenty Myjak i dlaczego miał taki piękny dom, będący czymś pomiędzy chłopską chatą, a mieszkaniem inteligenta? Przy okazji szukania odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie natrafiłem na szereg ciekawostek związanych nie tylko z właścicielem domostwa leżącym obecnie w nowosądeckim skansenie, ale również losów jego niezwykłej rodziny.

Stąd też narodził się w mojej głowie pomysł na artykuł dotyczący wybranych postaci z rodu Myjaków ze wsi Zagorzyn, leżącej w gminie Łącko. Protoplastą rodu był Maciej Myjak, bogaty gospodarz ożeniony w okolicach 1840 roku z Anną z domu Kyrcz. Chociaż źródła nie dostarczają zbyt wielu informacji na jego temat, nie ulega wątpliwości, że nie był on zwykłym włościaninem. Jego horyzonty z pewnością sięgały dużo dalej niż granice Zagorzyna, a nawet niedalekiego Łącka. To dzięki jego determinacji, a przede wszystkim otwartości umysłu, czterech jego synów wykształciło się, z czego dwóch ukończyło studia uniwersyteckie. Byli to kolejno Walenty (1843), Jan (1849), Antoni (1851), Józef (1854) i Piotr (1857). Ponadto Maciej i Anna mieli jeszcze dwie córki: Marię (1862) i Joannę (1865) i dwóch synów zmarłych w niemowlęctwie.

Pierworodny syn Macieja, Walenty gimnazjum ukończył w Nowym Sączu, zaś na studia wybrał krakowski Uniwersytet Jagielloński. W latach 60. XIX wieku w murach galicyjskich uniwersytetów zaroiło się od chłopskich synów, którzy z roku na rok, stanowili coraz większy procent żaków z Lwowa i z Krakowa. Reformy austriackie mające na celu podniesienie poziomu wykształcenia chłopstwa były tylko jedną z przyczyn rosnącej liczby chłopskich synów na uniwersytetach. Drugą, równie istotną była rosnąca świadomość samych chłopów, którzy w wykształceniu zaczęli dostrzegać więcej szans dla swoich dzieci, niż pozostanie na roli.

Czytaj więcej i dowiedz się: 

  • jaki wpływ na życie i... nazwisko rodu miały studia uniwersyteckie?
  • jak potoczyły się losy synów Myjaka?

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Tomasz Jacek Lis

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikpolski24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.