Sądy sprawne inaczej po reformie, która miała je rozruszać. Polscy sędziowie nadal nie mogą sobie poradzić z milionami wpływających spraw

Czytaj dalej
Fot. Aneta Żurek / Polska Press
Zbigniew Bartuś

Sądy sprawne inaczej po reformie, która miała je rozruszać. Polscy sędziowie nadal nie mogą sobie poradzić z milionami wpływających spraw

Zbigniew Bartuś

Zaległości sądów sięgają w sumie 3 mln spraw, w tym 1,2 mln cywilnych, 430 tys. karnych, 250 tys. gospodarczych i 220 tys. rodzinnych. Ponad rok od wejścia w życie reform mających, wedle PiS, usprawnić pracę wymiaru sprawiedliwości, główne wskaźniki, świadczące o wydolności sądów, rozczarowują.

Jak wynika z udostępnionych nam w poniedziałek przez Ministerstwo Sprawiedliwości statystyk pokazujących efekty pracy sądownictwa za trzy kwartały 2018 r. (dane za cały rok dopiero są przetwarzane), tzw. wskaźnik opanowania wpływu – czyli odsetek spraw, które udało się na bieżąco załatwić – wyniósł w sądach rejonowych 97,1 proc., w okręgowych – 91,1 proc., a w apelacyjnych – 91 proc.. Oznacza to, że sądy nie nadążały z załatwieniem napływających spraw i rosły zaległości. Podobnie wygląda to w sądach małopolskich.

Firmujący reformy minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapewniał, że w efekcie rewolucji kadrowej (m.in. hurtowej wymiany prezesów sądów), a także wprowadzenia systemu losowania spraw i niezmienności składu orzekającego do końca danego procesu, sądy ruszą z załatwianiem spraw z kopyta. Miały temu służyć także zmiany w dyscyplinarnym rozliczaniu sędziów.

Ministerstwo podkreśla wprawdzie, że „udało się zahamować trwający od 10 lat negatywny trend polegający na wydłużaniu postępowań sądowych (…) w sprawach ważnych dla Polaków, jak np. przestrzeganie praw pracowników”, ale główne wskaźniki świadczą o tym, że sądy pracują gorzej niż przed reformą. Resort nie odpowiedział nam wczoraj, dlaczego tak jest.

– Diagnoza jest łatwa: nie dokonano zmian, o które od lat apelują sędziowie – mówi Dariusz Mazur, rzecznik Stowarzyszenia Sędziów Themis, sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie.

W dalszej części tekstu:

  • Co zmieniła reforma sądownictwa według Ministerstwa Sprawiedliwości?
  • Jak faktycznie wygląda obecnie praca sądów?
  • Sędziowie twierdzą, że da się usprawnić sądy. Jakie są ich postulaty?

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Zbigniew Bartuś


Dziennikarz, publicysta, felietonista Dziennika Polskiego (na pokładzie od 1992 roku) i mediów Polska Press Grupy, współtwórca i koordynator Forum Przedsiębiorców Małopolski, laureat kilkudziesięciu nagród i wyróżnień dziennikarskich (w tym Wolności Słowa, Dziennikarz Ekonomiczny Roku, Nagroda Główna NBP, Nagroda Grabskiego, Nagroda Kwiatkowskiego, Grand Prix Dziennikarzy Małopolski, nominacje do Grand Press).


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.